U nás se volí, ale Brusel tento víkend trne hrůzou kvůli úplně jinému hlasování. Jestli se nepovede, bude to už hodně špatné

21. 10. 2017 8:21

Nadcházející víkend patří nejen parlamentním volbám v České republice, ale také referendu v italských regionech Lombardie a Benátky. Voliči sice nehlasují o úplném odtržení, ale jen o větší autonomii, přesto však může mít výsledek vliv na blížící se parlamentní volby.

U nás se volí, ale Brusel tento víkend trne hrůzou kvůli úplně jinému hlasování. Jestli se nepovede, bude to už hodně špatné
Foto: Archiv
Popisek: Italská vlajka

Pozornost Evropanů byla v předchozích dnech upřena na referendum a především jeho dozvuky v Katalánsku. Zítra se nicméně koná další referendum ve dvou nejbohatších italských regionech. V Lombardii a Benátkách žije dohromady asi 15 milionů obyvatel a oba severoitalské regiony se podílejí na celkovém HDP šedesátimilionové země téměř z jedné třetiny. Právě to je hlavní důvod, proč místní úřady požadují větší autonomii.

Lombardie i Benátky si chtějí zajistit především větší kontrolu nad daněmi, bezpečnostní politikou a migrací. Hlavním propagátorem referenda je politická strana Liga severu, která v minulosti dokonce usilovala o úplné odtržení severoitalských regionů od zbytku Itálie. V posledních letech se však vedle patriotismu stává hlavním argumentem finanční stránka věci. Vládě v Říme Lombarďané a Benátčané vyčítají, že je „ždímá“ na daních a jejich peníze potom posílá na chudý jih země.

Podle průzkumů veřejného mínění je předem zřejmé, že oba regiony si větší autonomii skutečně odhlasují a těžit z toho bude v blížících se parlamentních volbách nejenom Liga severu, ale také Hnutí pěti hvězd Beppe Grilla. Naopak vládnoucí Demokratická strana vyzývá své voliče, aby se referenda nezúčastnili. Ovšem jednu porážku v referendu už vládnoucí proevropská strana před několika měsíci utrpěla.

V prosinci Italové jednoznačně v referendu odmítli návrh na ústavní změny, které, s podporou Evropské unie, iniciovala právě Demokratická strana. Tehdy ještě v čele s Mateem Renzim, který už předem avizoval, že v případě neschválení ústavních změn odstoupí. Jelikož se pro větší autonomii v Lombardii i Benátkách staví asi 70 %, volání představitelů Demokratické strany nebude mít patrně žádnou šanci na úspěch.

Liga severu i Hnutí pěti hvězd před volbami opět posílí a Itálii může po volbách vládnout jedna z nejvíce euroskeptických vlád. Beppe Grillo ostatně nijak neskrývá, že se v případě vítězství bude snažit prosadit po vzoru Velké Británie referendum o Evropské unii. Itálie sice patří mezi zakládající členy EHS, ale podpora Italů pro EU neustále slábne. Politikům v Bruselu tak možná brzy přibudou další vrásky.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Josef Provazník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejnoprávní redaktor rozpálil fanoušky Ester Ledecké do běla. A pokračuje v kritice i po jejím olympijském zlatu

18:11 Veřejnoprávní redaktor rozpálil fanoušky Ester Ledecké do běla. A pokračuje v kritice i po jejím olympijském zlatu

Redaktora z ČRo Miroslava Bureše stále rozčiluje to, že česká reprezentantka ve snowboardu a v alpsk…