ÚOHS dal Metnarovu ministerstvu více než půlmiliardovou pokutu

05.02.2021 21:44

Ministerstvo obrany dostalo pokutu ve výši více než půl miliardy korun kvůli nákupu dvanácti armádních vrtulníků od americké firmy Bell. Pro udělení sankce se rozhodl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) po stížnosti italského výrobce Leonardo, jenž podal levnější nabídku. Resort obrany s udělením pokuty nesouhlasí.

ÚOHS dal Metnarovu ministerstvu více než půlmiliardovou pokutu
Foto: Repro ČT24
Popisek: Ministr obrany Lubomír Metnar
reklama

Anketa

Má Ústavní soud vaši důvěru?

7%
93%
hlasovalo: 30095 lidí
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil Ministerstvu obrany pokutu ve výši půl miliardy korun kvůli kauze nákupu armádních vrtulníků. Pořízení dvanácti strojů americké firmy Bell za 15 miliard korun u antimonopolního úřadu zpochybnil italský výrobce Leonardo, který své levnější stroje neúspěšně nabízel české armádě. Ministerstvo si za svým postupem stojí.

Jednání v rozporu se zákonem se mělo Ministerstvo obrany dopustit tím, že uzavřelo smlouvu na nákup víceúčelových armádních vrtulníků s vládou Spojených států dříve, než rozhodlo o námitkách italské společnosti Leonardo S.p.A.

Italská firma nabízela své stroje AW139M za sedm miliard korun, ministerstvo však raději sáhlo po dražších helikoptérách Bellu, jelikož prý ty italské nesplňovaly armádní požadavky.

Společnost Leonardo si poté u ÚOHS stěžovala, že ministerstvo podepsalo s firmou Bell smlouvu v uvedené době, kdy ještě zákon zakazuje kontrakt podepsat.

Mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda pro server Novinky.cz pokutu ve výši 550.000.000 korun za porušení zákona o zadávání veřejných zakázek potvrdil. Rozhodnutí je nepravomocné a může být proti němu podán rozklad.

Ministerstvo obrany podle serveru závěry ÚOHS odmítá. „Nelze přistoupit na fakt, že jsme měli vyřídit námitku někoho, kdo nám není schopen dodat, co požadujeme, a nebyl námi nikdy napřímo osloven. To je z pohledu zajištění obranyschopnosti České republiky nepřijatelné, protože to může modernizaci armády zpozdit o měsíce až roky. Stojíme si za naším postupem a považujeme ho za správný. Za zcela neadekvátní považuji i výši vyměřené sankce,“ uvedl ve vyjádření ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Právě Metnar smlouvu podepsal. V té době mu též asistoval náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Filip Říha, který později odešel kvůli aféře s předraženými radary. Nyní působí opět coby náměstek v rámci právní a investiční sekce.

Resortu obrany taktéž vadí, že námitku podala italská firma, jež jím nebyla přímo oslovena. „Jedná se o subjekt, který v rámci projektu nikdy nebyl ministerstvem v rámci průzkumu trhu napřímo osloven. Tím byla vždy pouze italská vláda. Ta námitku ovšem nepodala,“ upozornil mluvčí ministerstva.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Havlíček je proruský politik... A kam jsou namířeny ruské jaderné hlavice?!“ Stanjura vypouštěl hněv v Partii. A ministr vypěnil

14:22 „Havlíček je proruský politik... A kam jsou namířeny ruské jaderné hlavice?!“ Stanjura vypouštěl hněv v Partii. A ministr vypěnil

Dnes o půlnoci po půl roce končí nouzový stav, protiepidemická opatření se mírně rozvolňují – část d…