USA: Rusové nám ukradli informace. Ty nejcennější! Nikdo si nevšiml

16.12.2020 14:15

Podle americké tiskové agentury AP byly ruskou kybernetickou špionáží ukradeny nejtajnější informace americké administrativy. Podle odborníků může trvat i několik let, než se plně zjistí skutečná míra ukradených dat a škod, které to může způsobit. Ruské tajné operace měly trvat několik měsíců a zatím není jasné, zda byly odhaleny například informace o zbraňových systémech nebo jaderných výzkumech.

USA: Rusové nám ukradli informace. Ty nejcennější! Nikdo si nevšiml
Foto: syscom.co.za
Popisek: Software - ilustrační foto

Američtí vládní agenti budou příští měsíce zkoumat rozsah napáchaných škod, které podle AP mohou být katastrofální. Hackeři totiž podle odborníků nezanechali téměř žádné stopy a jednalo se o naprosto precizní práci. Vše ale prý nasvědčuje tomu, že za celou kybernetickou špionáží stojí ruská zpravodajská agentura SVR.

Mezi napadenými institucemi mají být nejvyšší americké vládní agentury včetně ministerstev financí a obchodu. Mnoho dalších cílů z veřejného i soukromého sektoru mělo být napadeno aktualizací nespecifikovaného komerčního softwaru. Pentagon přiznal, že software používal a již „vydal pokyny a směrnice na ochranu svých sítí“. O přímém napadení ale z důvodů bezpečnosti mlží.

Po vydání aktualizace a infiltrování systému měli hackeři několik měsíců na pečlivý sběr dat, poté vše precizně zašifrovali a nenechali za sebou žádné stopy.

Expert na kybernetické zločiny Thomas Rid, z Univerzity Johnse Hopkinse uvedl, že podobně rozsáhlý případ se stal naposledy v 90. letech, kdy ruští hackeři v rámci akce „Moonlight Maze“ nashromáždili obrovské množství dat včetně informací NASA a Pentagonu. Nynější útok je ale podle Rida ještě mnohem horší a objem ukradených dat mnohonásobně větší. „Ale k čemu ty informace použijí? Nejspíše to zatím nevědí ani oni sami,“ myslí si kybernetický expert.

Trumpova administrativa mezitím tají, které vládní instituce mohly být napadeny. V soukromém sektoru se podle Rida také zatím neobjevily žádné oběti útoku. „Běžně jsou oblíbeným cílem hackerů telekomunikační společnosti a dodavatelé obrany,“ dodal Rid. Proto se bezpečnostní agenti nyní soustředí na známky napadení u zbraňových systémů a raketové obrany, což jsou pro americkou bezpečnost zásadní oblasti.

Poradce prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Robert O’Brien zkrátil kvůli zprávám o útoku svoji zámořskou cestu, aby v týdnu uspořádal širokou schůzi amerických vládních agentur. Bílý dům navíc podle zpráv zřídil speciální tým včetně FBI, který má hackerský útok vyšetřovat.

Podle kritiků padá vina i na odcházejícího prezidenta Donalda Trumpa, jehož administrativa nedokázala reagovat na hrozby kybernetické bezpečnosti včetně útoků ransomwaru, které ztěžovaly práci státní a místní správě, nemocnicím nebo dokonce i gymnáziím.

„Byly to frustrující časy, poslední čtyři roky. Myslím tím, že se v oblasti kybernetické bezpečnosti vážně vůbec nic nedělalo,“ stěžuje si Brandon Valeriano, z komise Kybernetické bezpečnosti, kterou zřídil americký kongres. „Je těžké najít něco, v čem jsme se vůbec posunuli,“ dodal Valeriano.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…