Ubylo svobody, burácel kvůli EET Skopeček. Dolejš zopakoval, že jde o odfláknutý projekt

1. 12. 2017 22:30

Komunistický poslanec Jiří Dolejš, občanský demokrat Jan Skopeček a ekonomický expert sociálních demokratů Michal Pícl se rozhovořili na téma české ekonomiky. A to v pořadu Události, komentáře ČT24. Mimo jiné hovořili o elektronické evidenci tržeb, jež byla zavedena před rokem.

Ubylo svobody, burácel kvůli EET Skopeček. Dolejš zopakoval, že jde o odfláknutý projekt
Foto: Archiv KSČM
Popisek: Jiří Dolejš
reklama

„Již na začátku jsme upozorňovali na to, že ten projekt je odfláknutý. Což se potvrzuje, neboť samotný duchovní vůdce Andrej Babiš uznává, že se něco nepovedlo. A věřím, že tato sněmovna bude svolná upravit nějaké věci. Uvidíme také, jestli nastoupí 3. a 4. vlna,“ poznamenal Dolejš úvodem k elektronické evidenci tržeb.

Skopeček pak uvedl, že došlo k rozšíření nákladů pro živnostníky a také se rozšířil syndrom „big brother“. „Ubylo svobody,“ podotkl Skopeček kriticky.

„Velmi se nám daří potlačovat šedou ekonomiku. Ten přínos tam určitě je,“ sdělil Pícl, jenž pochválil i kontrolní hlášení DPH. V té souvislosti pohovořil Dolejš například o nárůstu příjmové daně, která se do EET neprojevuje. „Tvrdit, že to přineslo 4,3 miliardy, je virtuální záležitost,“ podotkl Dolejš za podpory moderátora Daniela Takáče, jenž na Pícla útočil ve stylu, že přece nelze rozlišit, která koruna je která. 

„Ta situace se dá namodelovat,“ sdělil Pícl a podotkl, že je přesvědčen, že vliv elektronické evidence tržeb je jasný. „Bezmezně věříme, že čím více stát vybere, tím lépe, ale mělo by být také jasné, za co stát utrácí,“ řekl k tomu Skopeček.

Úbytek hospod na vesnicích vnímá Pícl jako přirozený jev, neboť po nich není taková poptávka. Dolejš se pak o malých podnikatelích rozhovořil více, kdy podle něj by mělo stačit dát těmto živnostníkům paušální daň. „Až nastane třetí a čtvrtá vlna, která se týká řemeslníčků, bude to opět problém. Systém je to rozumný, ale měl by se racionalizovat,“ řekl Dolejš. 

„Daně se platit mají. Finanční správa se měal zaměřit na podvodníky,“ podotkl Skopeček. Státní regulace nikdy, podle ně,j žádné prostředí nenarovnaly. 

Závěrem pak ekonomičtí experti hovořili o státním rozpočtu. „Považuji za chybu, že se utrácí víc, než se vybere,“ podotkl Skopeček. „Nedoporučuje se, aby v době ekonomického růstu byly deficity,“ poznamenal také kriticky. Dolejš pak podotkl, že na schválení rozpočtu pro příští rok je velmi málo času, tudíž i na případné změny. „Ten hrůzně špatný rozpočet nejsem schopen podpořit,“ podotkl ještě Skopeček. „Rozpočet určitě podpoříme, ale rádi bychom ho posunuli ještě dál,“ podotkl závěrem Pícl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš prezidentem? Premiér se rozesmál. A dal někomu za uši

19:25 Babiš prezidentem? Premiér se rozesmál. A dal někomu za uši

Premiér Andrej Babiš tentokrát své týdenní hlášení pojal dosti netradičně – společně s reportérkou B…