Účtenka, která vás naštve. Poláci jezdí levně, vláda srazila daně

05.02.2022 14:33

Česko trápí bobtnající inflace, centrální bankéři se obávají inflační spirály a Fialova vláda hledá nástroje, jak růst cen zkrotit. Inspirací, jak v tomto období podat pomocnou ruku občanům, by jí mohla být cesta, kterou se vydala polská vláda. Ta hodlá čelit inflaci tím, že tamním rodinám a podnikatelům sníží daně na pohonné hmoty. Není divu, že Češi berou nyní polské pumpy útokem a že tato daň je u nás aktuálním tématem diskusí na internetu.

Účtenka, která vás naštve. Poláci jezdí levně, vláda srazila daně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nafta, ilustrační foto.

Resort financí v lednové makroekonomické predikci odhadl růst ekonomiky v roce 2021 o 2,9 %, pro rok 2022 pak zrychlení růstu na 3,1 %. V letošním roce očekává zvýšení průměrné míry inflace na 8,5 % ze 3,8 % v roce 2021.

Fialova vláda tak musela počítat s tím, že její nástup bude provázet rekordní inflace a také obtížné hledání úspor ke snížení schodku státního rozpočtu.

Mnozí nyní poukazují, že by v rámci řešení současné situaci mohla přistoupit ke změnám spotřební daně u pohonných hmot, podobně jak učinila vláda v Polsku.

Anketa

Má Miloš Zeman v tuto chvíli vaši důvěru? (Ptáme se od 3. 2. 2022)

78%
19%
hlasovalo: 55310 lidí

Ta konkrétně snížila sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) u benzinu z dosavadních 23 % na 8 %. Polský premiér Mateusz Morawiecki to zdůvodnil tím, že chce pomoct domácnostem i podnikům čelit rostoucí inflaci. Cena litru benzinu klesla na pět zlotých (téměř 27 korun) ze zhruba 5,7 zlotého.

Zejména čerpací stanice v polském příhraničí jsou tak od úterý pro Čechy lákavou zastávkou. To potvrdila facebooková stránka Jedem autem, která snížení na 8 % doložila na daňovém dokladu.

„V době, kdy se v Česku mluví o opětovném zdražování cen benzínu a nafty, koupíte v Polsku od 1. února litr naturalu 98 za 28,50 korun, ale i levněji,“ informuje stránka Jedem autem v komentáři k přiložené účtence. „Polská vláda totiž snížila sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) u benzínu ze současných 23 % na 8 %, aby pomohla domácnostem i podnikům čelit inflaci,“ přibližuje.

A přemítá o tom, zda by k takovému kroku měl přistoupit i kabinet Petra Fialy. „Neměla by i naše vláda přikročit k obdobné úpravě DPH nebo u spotřební daně na pohonné hmoty? Co myslíte?“ vyzývá veřejnost k diskusi.

Snížení sazby DPH vstoupilo v Polsku v platnost na začátku února, zatím na šest měsíců. Polský premiér upřesnil, že toto opatření by mělo za toto období připravit státní rozpočet o více než tři miliardy zlotých, což je  v přepočtu 16 miliard korun. Morawiecki zdůraznil, že cena pohonných hmot se  ostatně promítá do většiny dalších cen.

Ovšem od ekonomů, kteří jsou poradci premiéra Fialy, zaznívají v tomto směru dost protichůdné názory. Někteří se přiklánějí k tomu, aby lidé měli nižší daně a zbylo by jim tak více peněz v peněženkách. Jíní naopak důrazně varují, že na snižování daně z příjmu nebyla během covidu vhodná doba, nevybrané peníze navíc chybí v rozpočtu a také se podílejí na vysoké inflaci.

Čeští odpůrci snížení spotřební daně také například argumentují tím, že tvorba cen pohonných hmot je ovlivněna cenou ropy, kursem koruny k dolaru a nakonec samotnou spotřební daní.

Dá se také očekávat, že čeští majitelé naftových automobilů si v budoucnu sáhnou ještě hlouběji do svých peněženek, to vše opět ve jménu evropského boje za ekologičtější budoucnost.

Evropská komise připravila úpravy, které mají znamenat definitivní konec cenové výhody nafty – na tu jezdí v Česku minimálně tři miliony osobních aut – oproti benzinu. V plánu je také zvýšení nejnižší povolené sazby spotřební daně u všech druhů pohonných hmot, odstupňování sazby podle míry škodlivých emisí a její každoroční navyšování o inflaci.

Opoziční hnutí ANO se v reakci na rostoucí inflaci snažilo například prosadit osvobození dodávek plynu a elektřiny od DPH na celý letošní rok, běžně spadá do sazby 21 %. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) takové řešení v prosinci označil  za plošné rozdání peněz, které dle něho potřebným lidem nepomůže.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomio Okamura byl položen dotaz

migranti

V rozhovoru pro PL jste řekl, že hnutí SPD tady nechce žádné africké a islámské migranty. Ty ale podle všeho k nám ani nechtějí. Jak se ale stavíte k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? A vracel byste na Ukrajinu bojeschopné muže? A pokud ano, jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Objetí, které znamená víc. Putin a Si Ťin-pching. Chystají se velké věci

17:10 Objetí, které znamená víc. Putin a Si Ťin-pching. Chystají se velké věci

Mezinárodní politika definovaná jedním objetím. Ruský prezident Vladimir Putin dnes ukončil státní n…