Úder na Brusel. Ale i na Rusko. Babiš ostře vystoupil

17.06.2021 12:41

Andrej Babiš se tvrdě vymezil proti „eurokratům v Bruselu“ a proti „progresivistickým politickým elitám“. Trval na tom, že o azylové politice si mají rozhodovat jednotlivé členské státy EU samy a naznačil, co je třeba v EU ještě zlepšit. Zdůraznil také, že se Česká republika nemůže obejít bez jaderné energie. Nakonec dal jasně najevo, že je Česká republika pevnou součásti euroatlantického prostoru. Ukázala to např. svými posledními kroky vůči Rusku.

Úder na Brusel. Ale i na Rusko. Babiš ostře vystoupil
Foto: screen: FCB Andreje Babiše
Popisek: Premiér Andrej Babiš (ANO).

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se dnes účastní konference Výzvy pro transatlantické vztahy. Řečníci se vyjadřují jak ke vztahům Evropy a USA, tak k Evropské unii. A tady dal Babiš jasně najevo, že hodlá EU kritizovat.

„Česká republika je součástí EU, ale neznamená to, že bychom měli automaticky přijímat vše, s čím eurokraté v Bruselu nebo další progresivistické politické elity ve velkých zemích přijdou,“ uvedl Babiš s tím, že i v rámci EU je třeba stále hájit české národní zájmy a nebát se ozvat, když jsou tyto zájmy upozaďovány. „Pro nás je nejdůležitější funkcí EU společný trh s jeho svobodami, volným pohybem lidí, služeb i zboží a také investic. Tyto svobody ale nejsou zcela naplněny,“ pokračoval předseda vlády.  

Má za to, že EU využívá, na rozdíl od USA či jiných asijských zemí, příliš mnoho regulací a příliš se soustředí na stále hlubší integraci, když ještě nemá stoprocentně dořešeny ani ony 4 základní garantované svobody.

„Teprve až bude jednotný trh plně fungovat, tak bychom měli uvažovat o dalších oblastech integrace. Jsme proto pro méně regulace a méně byrokracie."

Zdůraznil také, že azylová politika by měla plně zůstat v rukou jednotlivých národních států a EU jako celek by měla lépe chránit své vnější hranice. Podle Babiše by celému společenství prospělo, kdyby se součástí společenství staly i ty balkánské země, které zatím členskými státy nejsou.

Stranou jeho pozornosti nezůstala ani energetika. Zdůraznil, že Česko se neobejde bez rozvíjení jaderné energetiky. Podle českého premiéra se Česko nemůže spoléhat na energii ze slunce, z větru či z prudce tekoucích řek.

Na druhé straně dává Česko podle Babiše jasně najevo, že patří do euroatlantického prostoru, protože jeho vláda nakoupila americké vrtulníky pro českou armádu a dokázala srovnat počty ruských diplomatů v Praze s počtem českých diplomatů v Moskvě.

„Byli jsme první vládou, která zmenšila počet pracovníků na ruském velvyslanectví a poslali domů všechny špiony a agenty,“ uvedl šéf hnutí ANO.

Nakonec konstatoval, že v budoucnu bude třeba věnovat pozornost kybernetické bezpečnosti.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hurá, uhlí jede z Austrálie.“ A lídr ODS to schytal od kmeta

20:46 „Hurá, uhlí jede z Austrálie.“ A lídr ODS to schytal od kmeta

Super zpráva. Tak okomentoval lídr krajských voleb a nynější náměstek hejtmana Moravskoslezského kra…