Uf! Rozkopal vše, co je voličům Zemana a Babiše milé. Smoljakova sólojízda v senátním duelu

13.04.2019 14:33

Na rozhlasových vlnách se utkali dva kandidáti o křeslo senátora na Praze 9, David Smoljak za hnutí STAN a starosta Prahy 9 Jan Jarolím (ODS). Pánové se shodli na tom, že zavést přímou volbu prezidenta nebyl dobrý nápad. Smoljak kritizoval neúspěšného kandidáta na ústavního soudce a důrazně se zastával českých veřejnoprávních médií – ČT a Českého rozhlasu. Prý je máme nejlepší z V4.

Uf! Rozkopal vše, co je voličům Zemana a Babiše milé. Smoljakova sólojízda v senátním duelu
Foto: Repro ČRo Plus - Youtube kanál
Popisek: David Smoljak

Voliči na Praze 9 rozhodnou o tom, kdo nahradí dosavadní senátorku za hnutí ANO Zuzanu Baudyšovou, která rezignovala ze zdravotních důvodů. Do druhého kola postoupili syn slavného umělce Ladislava Smoljaka David Smoljak kandidující za hnutí STAN a starosta Prahy 9 Jan Jarolím (ODS). Ať už vyhraje jeden či druhý, zajistí tím hnutí STAN či ODS pozici nejsilnějšího klubu v Senátu. Ve 14 hodin se uzavřely volební místnosti a začlo sčítání hlasů.

Pánové se spolu utkávali nejen v ulicích mezi voliči, ale také na rozhlasových vlnách.

Smoljak konstatoval, že v Praze 9 dlouhodobě žije, takže zná problémy tamních lidí. „Ale přicházím do Senátu nikoli proto, abych akcentoval regionální témata, ale protože Senát považuji za nesmírně důležitou instituci, která může bránit zákony a ústavnost v této zemi, která může mocným, kteří chtějí být ještě mocnější a nejmocnější na celém světě, tak jim bránit v tom, aby zákony a pravidla ohýbali ve svůj prospěch. V tomhle je ten Senát nesmírně důležitý,“ zdůraznil Smoljak.

Jarolím konstatoval, že pro občany Prahy 9 pracuje už čtvrt století a stejně jako Smoljak vnímá Senát jako pojistku demokracie. „Vím, že zákony, které občas produkuje Sněmovna, jsou opravdu špatné a v Senátu bych měl možnost je korigovat a hlídat,“ konstatoval Jarolím.

Posteskl si však nad tím, že lidé chodí pohříchu málo k volbám. Kandidát na senátora prý chodí k volbám poctivě. „Každý by si měl uvědomit, že každý má právo volit, ale má také povinnost se vyjadřovat k vývoji v zemi a to si myslím, že mezi lidmi často není,“ pravil Jarolím.

Anketa

Věříte v úspěch nové pravicové strany Václava Klause?

81%
19%
hlasovalo: 16217 lidí

Smoljak prý tuší, proč tak málo lidí chodí k senátním volbám. U Senátu prý nevidí bezprostřední vazbu na Senát jako pojistku. Zatímco otázka, kdo bude prezidentem, hýbe celou společností, ale volba senátora na Praze 9 tolika lidmi nehýbe.

Jarolím má pocit, že senátní volby na Praze 9 voliči přece jen trochu hýbou, protože jsou si vědomi, že zvolený senátor bude mít vliv na jejich mikroregion.

Poté přišla otázka, jak se Smoljak divá na neúspěšného kandidáta na ústavního soudce, kterého zpovídali úřadující senátoři. „Já musím říct, že se v tomto přikláním k té odborné veřejnosti, která se, myslím, shodla na tom, že pan Gerloch není dobrým na tuto pozici, protože se ve svých rozhodnutích přiklání k vůli té moci a ne k vůli té spravedlnosti,“ řekl host.

Následně zkritizoval zavedení přímé volby prezidenta. Zavést přímou volbu hlavy státu podle něj nebylo rozumné. „Nebylo to dobré rozhodnutí, protože vidíme, že přímá volba prezidenta silně polarizuje společnost. Ve výsledku to nepomáhá soudržnosti společnost, a naopak jí to rozděluje a traumatizuje. Nebylo to dobré rozhodnutí,“ zhodnotil zavedení přímé volby prezidenta.

A nakonec se důrazně zastal českých veřejnoprávních médií, České televize a Českého rozhlasu, která prý máme nejlepší. Alespoň v porovnání s polskými, maďarskými a slovenskými. „Já jsem přesvědčený, že my máme ta veřejnoprávní média nejlepší z těch zemí Visegrádu a byl bych hrozně nerad, kdybychom o tuto pozici přišli,“ poznamenal Smoljak.

Jarolím dostal otázku na zdanění církevních restitucí. Starosta Prahy 9 komunistický návrh na zdanění církevních restitucí odmítl. Ať už kvůli dodržení smluv, které byly podepsány před lety, ale také z morálního důvodu. O chvíli později i on kritizoval zavedením přímé volby prezidenta. Rozhodně by se prý nestavěl za přímou volbu starostů a hejtmanů, protože by to mohlo vést ke štěpení ve vedení města či kraje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Energetický hladomor! Nerušil z SPD přivodil slabost všem fanouškům Green Deal. Cibulka v plánu vidí stopu Moskvy

22:10 Energetický hladomor! Nerušil z SPD přivodil slabost všem fanouškům Green Deal. Cibulka v plánu vidí stopu Moskvy

Další předvolební debata Radiožurnálu je za námi. Ve čtvrtek ve studiu usedli Josef Nerušil (Svoboda…