Ukáže se, kdo vyhraje volby. Jsem buldok, chci zvednout ČSSD na 25 procent, plánoval Zaorálek. Ale pak mu Moravec ukázal nejnovější průzkum...

02.07.2017 13:59

Moderátor Václav Moravec si o první prázdninové neděli pozval do Žižkovské věže volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka a předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska. Zaorálek prohlásil, že chce ČSSD vytáhnout na 25 procent hlasů voličů a vyhrát volby. Pak začal citovat z knihy Andreje Babiše, až se Kalousek zeptal, jestli vůbec měl přijít, protože Zaorálek si tady vystačí sám. A pak nastala mela.

Ukáže se, kdo vyhraje volby. Jsem  buldok, chci zvednout ČSSD na 25 procent, plánoval Zaorálek. Ale pak mu Moravec ukázal nejnovější průzkum...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek v pořadu OVM

Václav Moravec před kamerami České televize představil nový průzkum. Občané prý počítají s tím, že se ve volbách budou řešit zdravotnictví, rodina nebo školství. Pro 38 procent občanů je důležité také téma migrace. Otázka daní ovšem zajímá jen asi deset procent lidí. Politické strany přitom poslední dobou vytahují právě daňové sliby. „111 dní před volbami. Z politiků se stávají kouzelníci. Namísto králíků ale vytahují z klobouku sliby,“ zahájil pořad Moravec.  

„Mně se nelíbí celá ta atmosféra toho, jak tady každý slibuje. A mně ta témata, jak se mi krystalizují v hlavě, se krystalizují možná jinak, než se prezentovalo doposud,“ oznámil Zaorálek. ČSSD bude ve volbách řešit mzdy na prvním místě, na druhém místě zdravotnictví a na místě třetím téma penzí. „To souvisí i se zde přítomným Miroslavem Kalouskem. Já mám osobní cíl, a to posílit sociální preference o 15 procent, a kdo mě zná, ví, že jsem buldok. Až to dokážu, tak se tady bude rozhodovat o tom, kdo vyhraje volby,“ pokračoval Zaorálek.

Já jsem nikdy nehájil komunisty, ale dnes budu, rozjel se Zaorálek

„Vy chcete mít 25 procent?“ ptal se Moravec. „Já chci vyhrát volby,“ odvětil Zorálek. Nechce nechat vyhrát šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, protože Babišovy plány ho děsí.

„Já jsem tady nikdy nehájil socialismus a komunisty, ale dnes to poprvé udělám. Můj otec byl lékař a sloužil u PTP a komunisté mu zkrátili život, ale on mi říkal: Když tady nastoupili komunisté, tak zdravotnictví bylo dostupné pro všechny,“ pravil volební lídr ČSSD.

„Na straně 75 pan Babiš píše, že je třeba zdravotnictví utáhnout i v budoucnu. A tady se u pana Babiše píše, že je třeba lidem umožnit dobrovolně si připlatit. A on dokonce chce zavést konkurenci mezi zdravotnická zařízení, a to je něco, co jsme tady slyšeli za vašich časů. To říkali i pánové Julínek a Cikrt. To znamená byznys do zdravotnictví,“ rozohňoval se před kamerami lídr ČSSD. Česká republika prý 70 let drží obstojné zdravotnictví a s ČSSD bude tento kvalitní systém pokračovat.

„Já jsem si říkal, jestli tady nejsem trochu zbytečnej,“ vstoupil do debaty nenadále Kalousek.  

„Za komunistů jste mohl zadarmo dojít k lékaři, ale kvalitní vyšetření už nebylo pro všechny. Mohl jste zadarmo zemřít, velmi sociálně,“ vrátil úder Zaorálkovi předseda TOP 09. A pokud něco neuděláme ve zdravotnictví, hrozí podle Kalouska, že se dostaneme do podobné situace.

„Pokud chceme, aby zdravotnictví zůstalo na tak špičkové úrovni, jako je dnes, tak se musíme po celý život bavit o spoluúčasti pacientů,“ apeloval na diváky Kalousek. Pokud lidé nepocítí více osobní spoluúčasti a více osobní odpovědnosti, tak na to doplatí naši nejchudší spoluobčané, protože ti bohatí si to vždy nějak zaplatí.

Prostě a krátce, Kalousek slibuje, že se vrátí k nápadům exministra zdravotnictví Leoše Hegera, který plánoval stanovit zdravotnický standard a nadstandard.

„Ale prosím pěkně, penzijní reforma a zdravotnická reforma se netýkají dnešních důchodců, ale musejí se týkat ekonomicky aktivních. Já jsem si všiml, že TOP 09 je jedinou stranou, která nerezignuje na penzijní reformu. A znovu opakuji. Pokud nepřijmeme více odpovědnosti po celý náš ekonomicky aktivní život, hrozí, že ty poslední dny našeho života nebudou příliš veselé,“ varoval Kalousek.

Dnešní třicátníci by podle Kalouska měli vědět, že ve stáří nebudou brát asi 40 procent své původní mzdy. Na to prostě nebudou peníze. Dnešní třicátníci si musejí spořit na penzi, jinak se za 35 až 40 let dočkají jen chudinské dávky, a ne důchodu.

Zaorálkovi vmetl do tváře, že Babišova moc vzrostla díky tomu, že ho ČSSD přijala do vlády. Nebýt ČSSD, Babiš by prý nemusel mít zdaleka tak velkou moc, mohl si snít o lecčems, ale nepoškozoval by tím tuto zemi. Teď prý ohrožuje především demokracii, a to je zásadní problém.

Zaorálek si to však nenechal líbit. Pokud Miroslav Kalousek mluví o spoření na penzi, mluví v podstatě o soukromém kapitálu. Jenže když přijde krize, soukromé penzijní fondy zkrachují a lidé nebudou mít žádný důchod, jak se o tom podle Zaorálka přesvědčili Řekové nebo Španělé. „To, co tady navrhuje pan Kalousek, to je něco tak nezodpovědného. Když on říká, že sníží sociální pojištění o osm procent, čímž udělá díru do rozpočtu 80 miliard, a pak řeknou lidem, nejsou peníze na penze,“ křičel Zaorálek ve studiu.

„Pane redaktore, směl bych do té lehké hysterie vnést věcné argumenty? Pan ministr má zvláštní zvyk, že vysloví nepravdivou premisu a pak se nad ní rozčílí,“ vysmál se Zaorálkovi Kalousek. TOP 09 prý rozhodně nechce zničit průběžný důchodový systém a stejně tak ho nechce oslabovat. Získají totiž peníze jinde, na lepším inkasu DPH. „My v tom programu říkáme, že 30 procent inkasa DPH nám podpoří důchodový systém,“ řekl Kalousek.

Zaorálek si však trval na svém. Pravice podle jeho názoru chce zničit v sociálním státu zdravotnictví a penze. Obratem ovšem dodal, že i ČSSD uvažuje nad tím, že část výběru DPH vloží do důchodového systému.

Nový průzkum znovu ukázal Babišovu sílu. Lidovci, pozor...

Moravec tuto debatu utnul a položil na stůl nový průzkum volebních preferencí agentury Kantar TNS.

ANO by získalo 33,5 procenta hlasů, ODS 11 procent hlasů, komunisté 10,5 procenta a ČSSD na je 10 procentech. Koalice lidovců se Starosty a nezávislými by získala 7,5 procenta hlasů, přičemž ovšem potřebuje minimálně 10 procent pro vstup do sněmovny – jako dvojkoalice. TOP 09 by měla také 7,5 procenta, stejně je na tom i SPD Tomia Okamury. Okamura se 7,5 procenta by vstoupil do sněmovny jako poslední. Piráti by se čtyřmi procenty zůstali před branami.

Průzkumy prý také ukazují, že se ČSSD zřejmě odrazila ode dna a s novým volebním lídrem Lubomírem Zaorálkem může růst. Lidovci a Starostové by prý měli velmi zpozornět. Voliči údajně nejsou tak úplně přesvědčeni, že má smysl dvojkoalici dát hlas. Pochybují především sympatizanti Starostů, kterým se moc nelíbí spojení STAN právě s lidovci.

Nakonec trendy také ukazují, že asi 60 procent lidí váhá nad tím, koho mají volit.   

Musíme zůstat v pevném jádru EU, shodli se pánové

Trendy ukazují např. i to, že voliči TOP 09 považují za zásadní setrvání Česka v EU. Kalousek má za to, že daně se dají během dvou až tří let změnit, ale když se rozhodneme stát na okraji EU, může nás to poškodit na mnoho a mnoho let dopředu a jen těžko to změníme. Kalousek proto před kamerami důrazně žádal, abychom zůstali v pevném jádru EU.

Zaorálek dal v tomto Kalouskovi za pravdu. „Já si myslím, že občané Čech, Moravy a Slezska nejsou hloupí a vidí, co se děje po vyhlášení Brexitu,“ rozjel se znovu Zaorálek. Britská měna notně oslabuje, britská ekonomika má podle Zaorálka problémy a opoziční britský labourista Jeremy Corbyn uspěl s programem, za který by se podle člena vlády nemusel stydět ani Fidel Castro. To zkrátka ukazuje, že má Británie problémy.

„Já s vámi souhlasím, že občané nejsou hloupí, ale jsou vystaveni obrovské protievropské propagandě a my této propagandě musíme čelit,“ doplnil Zaorálka Kalousek.

Volební lídr ČSSD to má za příliš velké strašení. Česká republika prý bude v hlavním proudu EU a nikdo to nezpochybňuje. Současně jsou však věci, které se Zaorálkovi nelíbí. Třeba to, jaké dotační programy EU vypisuje. Díky těmto programům tu vidíme žlutá pole plná řepky, která jsou podle Zaorálka výhodná tak akorát pro oligarchy. „Mně vadí Evropa pro miliardáře, kteří mají možnost na tom vydělávat,“ rozčiloval se dál lídr ČSSD.

Kalousek ovšem Zaorálkovi vmetl do tváře, že zrovna tohle není vina EU, ale koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL, která si prosadila pro tuto oblast podpory biopaliv další výjimku, čímž umožnila Agrofertu a jiným firmám tímto způsobem dál vydělávat. „Já bych bral, kdybyste řekl, my jsme s tou výjimkou Babišovi pomohli a já bych to dnes neudělal, ale vy řeknete, že za to může Brusel, a to není pravda. Může za to Česká republika,“ uvedl jasně Kalousek. Pokud tu někdo podporuje miliardáře, tak je to tato vláda, která Babišovi v EU prosadila výjimku.

Volební lídr ČSSD reagoval, že tehdy byl loajálním členem vlády a dnes už je v trochu jiné pozici, v pozici volebního lídra. Poukázal ještě na jeden příklad. EU se rozhodla podpořit churavějící bankovní sektor, konkrétně dvě banky, což je podle Zaorálka v rozporu s tím, co bylo dohodnuto kolem Řecka. A to se Zaorálkovi také nelíbí, protože to bude především občany eurozóny stát nemalé peníze. „Pojďme to udělat tak, aby taky EU nebyla pro miliardáře, ale pro obyčejné lidi,“ žádal před kamerami ministr zahraničí.

Tohle všechno je podle Zaorálka špatně, ale to neznamená, že bychom měli vypisovat referendum o vystoupení Česka z EU, jak o něm mluví exprezident Václav Klaus a prezident Miloš Zeman. „Omlouvám se dnes za ty silné výrazy, ale mně tohle přijde nehorázné,“ zuřil volební lídr ČSSD. 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Před kamerami také prohlásil, že Česká republika postupně bohatne, takže jednou přijde den, kdy už nedosáhne na evropské dotace. A tento stát se na to musí připravit. Kalousek ale ihned poukázal na chyby ČSSD. Teď ještě dotace čerpat můžeme, ale tahle koaliční vláda to prostě neumí. „Ale to, s čím souhlasím, je, že se musíme připravit na dobu, kdy už nepřijdou dotace,“ dodal předseda TOP 09.

Pak se pánové ještě jednou vrátili ke knížce Andreje Babiše, kde popisuje, o čem sní. „Já si myslím, že je to četba pro voliče ČSSD, která by je měla odstrašit,“ hřímal před kamerami znovu Zaorálek. Znovu také zopakoval, že pravice v podobě ANO, TOP 09 a ODS připravuje pro občany nepěkné věci snižování daní a dalšího placení z kapes občanů.

Kalousek mu ovšem nezůstal nic dlužen. Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL utahovala šrouby a dusila svobodné lidi. „My uděláme všechno v těch volbách, aby se tahle vláda nemohla opakovat,“ udeřil šéf TOP 09.

Zaorálek se ihned bránil, že tato vláda udělala pro lidi také leccos dobrého. Kalousek to rázně odmítl a pánové se do sebe pustili nanovo. A nechtěli se zastavit. Zatímco se tedy Zaorálek s Kalouskem dál a dál hádali, Moravec se za oba pány rozloučil s diváky a přivítal v pořadu další hosty.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Miloš Polák

Andrej Babiš byl položen dotaz

Pohrdáte prací poslanců?

Proč vám vadí oslovení poslanec? Uvažujete o rezignaci? Mluvil jste o ní už po volbách, když jste mandát získal. Pak jste si ho sice nechal, ale do Sněmovny stejně téměř nechodíte

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

S plnou parádou: Zeman v Srbsku. Kosovo a Západ. Co jinde nezaznělo

21:02 S plnou parádou: Zeman v Srbsku. Kosovo a Západ. Co jinde nezaznělo

Prezident Miloš Zeman má za sebou svoji předposlední zahraniční cestu. Dvoudenní návštěva srbského B…