Ukrajina: Nejméně 100 ulic pojmenovaných po Banderovi. Západ plný

24.05.2025 7:30 | Analýza

I přes blízkou pomoc Polska Ukrajině a sblížení obou zemí v důsledku ruské agrese zůstává i dále pro Varšavu trnem v oku ukrajinský pohled na Stepana Banderu. Ulice po něm pojmenované totiž nemizí. Naopak.

Ukrajina: Nejméně 100 ulic pojmenovaných po Banderovi. Západ plný
Foto: Repro Mapy.cz
Popisek: Ulice Stepana Bandery na západě Ukrajiny

Anketa

Premiér Fiala se omluvil voličům za zvýšení daní. Nevěděl prý, že bude válka. Přijímáte jeho omluvu?

hlasovalo: 12477 lidí
Stepan Bandera je nemálo kontroverzní osobou, a zatímco pro některé Ukrajince v jeho hodnocení převládá nad všemi hrůznými činy jeho stoupenců snaha Bandery o nezávislost Ukrajiny a boj proti sovětské nadvládě – která má na svědomí například životy milionů Ukrajinců během hladomoru ve třicátých letech – nemalá část obyvatel Ukrajiny by raději na jeho činy zapomněla.

Vůdce radikální frakce Organizace ukrajinských nacionalistů, jehož stoupenci se podíleli na ozbrojených akcích, včetně etnických čistek a masakrů civilního obyvatelstva, zejména Poláků na Volyni a v Haliči v letech 1943 až 1944, se mezi samotnými obyvateli Ukrajiny těšil oblibě jen u menšiny tamní společnosti převážně na západě země. Nebýt ruské invaze, převládal by stále více pohled kritizující oslavování Bandery včetně hlasů historiků, upozorňujících, že Bandera nikdy jasně neodsoudil etnické čistky na Polácích či Židech.

Právě ruská agrese na Ukrajině vnímání Bandery dosti pozměnila. Napadený národ si namísto hrůzných činů Ukrajinské povstalecké armády začal všímat spíše jeho někdejšího boje proti nadvládě sovětů z Moskvy a jeho osobu si začal idealizovat. Svědčí o tom kupříkladu průzkum, který zjistil, že zatímco v roce 2018 by na Banderu Ukrajinci nejraději zapomenuli a pozitivně jej vnímalo jen 36 % dospělé populace, po ruském vpádu měl náhle podporu až u 74 % dotázaných.

Zvýšené vášně však nebudí Bandera jen mezi samotnými Ukrajinci. Nejhůře jeho osobu vnímají v sousedním Polsku, kde ani desítky let nedokázaly smýt ze vzájemných vztahů události během Volyňského masakru, který je u našich severních sousedů vnímán coby genocida. Neméně peprné pak v této souvislosti je, že v částech Ukrajiny, kde banderovci zmasakrovali desítky tisíc polských civilistů, je aktuálně Bandera oslavován zdaleka nejvíce. Zatímco v Kyjevě a jeho okolí není po jeho osobě kromě pojmenování jedné z ulic příliš památek, u polských hranic je památník či ulice anebo socha vzdávající čest Banderovi v téměř každém větším městě.

Vztah Polska k Banderovi a jeho stoupencům je tak Varšavě trnem v oku i přes sblížení obou zemí v důsledku ruského vpádu na Ukrajinu. Polský Sejm už v roce 2016 přijal rezoluci označující Volyňský masakr za genocidu spáchanou ukrajinskými nacionalisty a oslavy Bandery na Ukrajině, včetně pojmenování ulic jeho jménem, pravidelně vyvolávají ostré reakce ze strany Polska a ztěžují diplomatické vztahy. Polsko opakovaně vyzývá Ukrajinu k historické sebereflexi a k jasnému odsouzení zločinů spáchaných ukrajinskými nacionalisty, což ale naráží na odpor části ukrajinské veřejnosti a politické reprezentace, která vnímá kritiku Bandery jako útok na národní identitu.

Jedním z opakujících se zdrojů napětí jsou každoroční oslavy narozenin Stefana Bandery 1. ledna na Ukrajině, zejména pochody a oficiální projevy úcty a roztržky obou zemí v této souvislosti pokračují i v posledních letech. Stejně jakož i desítky památníků, které byly na Ukrajině této kontroverzní osobě vztyčeny. Polský ministr obrany Władysław Kosiniak-Kamysz vloni pak jasně prohlásil, že „Ukrajina nemůže vstoupit do Evropské unie bez vyřešení otázky volyňské tragédie“.

Průvod na oslavu narozenin Bandery v Kyjevě
Zdroj: PL

Pokud se podíváme na mapu, najdeme památníky či ulice pojmenované po Banderovi zejména na západě a na východní Ukrajině již pouze sporadicky, přičemž nejvýchodnější z ulic se dá nalézt v obci Kosťantynivka v Doněcké oblasti, u které ale hrozí, že bude dříve nebo později dobyta ruskou armádou.

Nakolik je i samotná ukrajinská společnost v hodnocení Bandery rozdělena – na západní Ukrajině je uctíván jako národní hrdina a na východě a jihu je vnímán spíše negativně – se odráží v pojmenování ulic po Banderovi, které by se ve větších městech a obcích dalo nalézt na více než stovce místo po celé zemi.

Až 29 ulic Stepana Bandery lze nalézt ve větších obcích a městech Lvovské oblasti, jejíž hlavní metropole proslula rovněž odhalením památníku Bandery v roce 2007, což vyvolalo v Polsku silně negativní reakce zahrnující slova o bagatelizaci či glorifikaci zločinů banderovců. Odpor k odstranění sochy však v samotném Lvově dostatečný nebyl a socha tak jen kousek od hlavní vlakové stanice ve směru do centra stojí na Kropivnickém náměstí i nadále.

Banderův pomník ve Lvově
Zdroj: PL


Ulice pojmenované po Banderovi byste pak v Lvovské oblasti nalezli kromě Lvova například ve městech a obcích: Boryslav, Brody, Busk, Velí Mosty, Vynnyky, Horodok, Dubljany, Žovkva, Zoločiv, Kamjanka-Buzka, Mykolajiv, Mostyska, Novyj Rozdil, Novojavorivsk, Rava-Ruska, Radechiv, Rudky, Sambir, Sokal, Skole, Staryj Sambir, Stebnyk, Stryj, Truskavec, Chodoriv, Šeptyckyj, Javoriv a Židačiv.

Místo, kde má Bandera nemalé zastoupení je pak Ivano-Frankivská oblast. Mezi místa, kde se nachází jeho ulice je Halyč, Horodenka, Dolyna, Ivano-Frankivsk, Kaluš, Kolomyja, Kosiv, Rohatyn, Sniatyn, Tlumáč a Jaremče. Podobně je na tom Ternopilská oblast, kde má Bandera ulici v obcích: Berežany, Burštyn, Bučač, Zališchyky, Zbaraž, Kremenec, Monastyryska, Skalat a Čortkivu.

Ve Vinnycké oblasti jmenujme kromě její metropole i Žmerynku a ve Volyňské oblasti pak adresu s Banderou mají ve Volodymyru, Kamin-Kašyrskyju, Kovelu, Lucku a Lyubomlu.

Voločisk, Izjaslav, Kamjanec-Podilskij, Krasyliv, Polonne, Chmelnickýj, Šepetivka jsou místa, kde je Banderova ulice v Chmelnické oblasti; Dubno, Dubrovycja, Zdolbuniv, Kostopil, Korci, Rivne, Sarny v Rovenské oblasti a větší zastoupení mají Banderovy ulice též v Žytomyrské oblasti, kde kromě samotného Žytomyru jeho jméno nesou i ulice v Berdyčivu a obcích Zvjahel, Korosten, Malyn a Ovruch. Celkově pak aktuálně pojmenování po Banderovi má více než 106 ulic ve větších ukrajinských obcích a městech. Nejzápadnější ulici Stepana Bandery můžeme nalézt v Mukačevě, které za první republiky bylo součástí Československa. Obec Peremyslovyči má zase ulici Stepana Bandery, která je nejblíže k polským hranicím.

Ulice Stepana Bandery na Ukrajině
zdroj: Mapy.cz

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

Ukrajinci

Informace pro ukrajinské občany na území ČR v návaznosti na ruskou agresi na Ukrajině na leznete na oficiálních stránkách MV ČR. MV ČR také pro tento účel zřídilo samostatný portál. Základní informace o ukrajinské diaspoře v České republice naleznete na těchto stránkách.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radek Kotas

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Vystoupení z EU

Nemyslíte, že když vystoupíme z EU, vedlo by to jen k tomu, že by se rozhodovalo o nás bez nás? Protože na evropském trhu jsme dost závislý.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 79 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Banderovci, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseanalitik , 24.05.2025 9:21:16
jsou fašistické zrůdy., moje žena pocházela z východního Slovenska a tam ještě v roce 1946 až 47 procházeli banderovci vesnicemi a kradli a vraždili, její otec byl těžce zraněn s chalupa poničena. Nenáviděla je. Fiala , ten dělá, že o tom nic neví, ať nekecá a naši SPOLU viníci také.

|  6 |  0

Další články z rubriky

Petice proti válce byla hned „vyvážena Halíkem“. Žantovský si všiml

11:30 Petice proti válce byla hned „vyvážena Halíkem“. Žantovský si všiml

TÝDEN V MÉDIÍCH Proč mainstreamová média vymlčela mírovou výzvu desítek českých vědců? Petr Žantovsk…