Ukrajina: Ze separatistické Luhanské republiky se oddělila nová lidová republika

12.06.2014 12:56

Rusko dnes obvinilo nové ukrajinské vedení z neplnění slibů a z neřešení kritické situace, která východ Ukrajiny přivedla na pokraj humanitární katastrofy. Vzbouřenci ve východoukrajinském Lysyčansku vypověděli poslušnost separatistické luhanské "vládě" a založili vlastní lidovou republiku. Rebelující povstalci prý po převzetí kontroly nad městem vyhlásili válku centrálním úřadům v Kyjevě.

Ukrajina: Ze separatistické Luhanské republiky se oddělila nová lidová republika
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Na východě si někteří občané myslí, že je hlavním původcem jejich problémů USA

Rusko dnes obvinilo nové ukrajinské vedení z neplnění slibů a z neřešení kritické situace, která východ Ukrajiny přivedla na pokraj humanitární katastrofy. Ruské ministerstvo zahraničí dnes upozornilo, že slib prezidenta Petra Porošenka zastavit bojové operace a vytvořit evakuační koridory zůstal na papíře. Rusko prý bude trvat na tom, aby Kyjev své závazky splnil.

Zastavení bojů do konce tohoto týdne je součástí Porošenkova mírového plánu, který zveřejnil minulý víkend krátce po svém uvedení do úřadu. Prezident chce rovněž vyhlásit amnestii pro povstalce, kteří se nedopustili těžkých zločinů, a vytvořit humanitární koridory, jimiž budou civilisté evakuováni z míst bojů.

Nic z toho se ale zatím nestalo, konstatoval dnes zmocněnec ruského ministerstva zahraničí pro lidská práva Konstantin Dolgov. "Ukrajinští vojáci a neonacisté používají proti obyvatelům Slavjanska zakázané zbraně, ostřelují uprchlíky a zabíjejí děti," napsal Dolgov na svém twitterovém účtu.

"Porošenkovy sliby se neplní. Množí se humanitární zločiny Kyjeva proti civilistům na jihovýchodě Ukrajiny. Tyto zločiny musejí být vyšetřeny a pachatelé potrestáni," uvedl ruský diplomat.

Jeho slova dnes podpořil vlivný kancléř prezidenta Vladimira Putina Sergej Ivanov. "Budeme požadovat, aby evakuační koridory vznikly," řekl agentuře ITAR-TASS. Navzdory jejich absenci se ale prý ukrajinským uprchlíkům daří pronikat přes hranice do Ruska a Moskva se o ně "přirozeně" postará.

Na ruské straně hranic jsou podle Ivanova uprchlíci vítáni, Rusové jim poskytují všemožnou pomoc. "Stejný genetický kód se očividně projevuje," řekl šéf prezidentské kanceláře.

Podle zpráv ruských novinářů je na východě Ukrajiny kritická situace zejména ve Slavjansku a nově i v Kramatorsku. Slavjansk je už řadu dní bez dodávky elektřiny, vody i plynu. Město je fakticky v obležení armádou a civilisté prý nemají možnost uniknout. Dnes se nad Slavjanskem znovu objevily ukrajinské bojové letouny, které údajně ostřelovaly raketami pozice povstalců.

V nedalekém Kramatorsku podle agentury ITAR-TASS panuje chaos. Civilisté se za každou cenu snaží město opustit, hlavním problémem je nedostatek pitné vody.

Na východě prý vznikla další "lidová republika"

Vzbouřenci ve východoukrajinském Lysyčansku vypověděli poslušnost separatistické luhanské "vládě" a založili vlastní lidovou republiku. Oznámil to dnes ukrajinský informační web InfoResist. Rebelující povstalci prý po převzetí kontroly nad městem vyhlásili válku centrálním úřadům v Kyjevě.

"Po roztržce s luhanskými bojovníky se dlouho nerozmýšleli, vyhnali je a vyhlásili Lysyčanskou lidovou republiku," uvedl ukrajinský server. Radikálové údajně obsadili jeden z objektů v centru města a na jeho střeše rozmístili odstřelovače. Informace serveru InfoResist, který v konfliktu straní ukrajinské armádě, nelze z nezávislých zdrojů ověřit.

Stotisícový Lysyčansk, součást dvojměstí Lysyčansk-Severodoněck, leží v Luhanské oblasti asi 90 kilometrů severozápadně od správního střediska Luhanska. Ve městě od dubna propukaly občasné přestřelky, povstalci už dříve obsadili budovu místní prokuratury.

"Lidovou republiku" zatím na východě Ukrajiny vyhlásili separatisté v Doněcké a Luhanské oblasti. O uznání samostatnosti požádali Rusko, které ale na jejich výzvy zatím nereagovalo. Ve středu vedení "Luhanské lidové republiky" rozeslalo žádost o uznání do dalších 14 zemí světa.

Podle serveru InfoResist příkladu nově vyhlášené "Lysyčanské lidové republiky" údajně chtějí následovat další východoukrajinská města.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: dkr, čtk

Výdaje ze státního rozpočtu

Dobrý den, velice si vážím Vaší práce a toho, že vždy, co říkáte, máte doloženo grafy. Můžete zveřejnit graf nejvyšších 10 až 20 měsíčních výdajů z kapitol rozpočtu a pak to stejné u příjmů? Stále se jen přetřásají náklady na důchody. A co ostatní výdaje? Kam se ztrácí všechny peníze přijaté do rozp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladý Stropnický vystoupil: Liberálové? Obslužná třída velkého byznysu. Mluví o Tchaj-wanu, ale ve skutečnosti...

23:04 Mladý Stropnický vystoupil: Liberálové? Obslužná třída velkého byznysu. Mluví o Tchaj-wanu, ale ve skutečnosti...

„Dopředu naplánovaný podvod na voličích.“ Tak hodnotí Matěj Stropnický snahu miliardáře Jana Barty r…