Ukrajina loví vojáky ve vězení. Západ hrne miliardy eur pomoci

12.06.2024 15:05 | Zprávy

Válka na Ukrajině pokračuje den za dnem. Rusové obsadili další vesnici. Ale Ukrajinci se prý mohou spolehnout na další západní pomoc. Z Německa, z USA i z Estonska. Ukrajinci se snaží stabilizovat frontu náborem trestanců ve věznicích. Vláda uvedla, že se chystá naverbovat 20 000 odsouzených. Mezitím dánské úřady zatkly dánsko-ruského občana s dvojím občanstvím obviněného z napojení na ruské zpravodajské služby. Jeden z ruských fondů na podporu ruských aktivit v EU vydal miliony eur.

Ukrajina loví vojáky ve vězení. Západ hrne miliardy eur pomoci
Foto: Repro X
Popisek: Dělostřelecká munice - ilustrační foto

Rusové podle washingtonského Institutu pro studium války (ISW) obsadili na východě Ukrajiny další obec. Konkrétně Novooleksandrijivku. Ale západ dál poskytuje Ukrajině finanční i vojenskou pomoc. 

Ukrajinci se snaží stabilizovat frontu i náborem nových sil ve věznicích. Jedním z vězňů, kteří dostali možnost v rámci podmínečného propuštění nastoupit na frontu do útočných jednotek, je i Taras Netavrovanyj, vězeň ve středně střežené věznici v Žytomyru.

„Jsem dostatečně motivován k takovému rozhodnutí. Potřeboval jsem se rozhodnout, jak být v tomto životě užitečný,“ řekl Netavrovanyj listu Kyiv Independent.

Vláda podle serveru Kyiv Independent uvedla, že se chystá naverbovat 20 000 odsouzených, přičemž v počáteční kampani asi 5 000 vězňů vyměnilo své cely za zákopy. Armáda již od začátku rozsáhlé invaze naverbovala asi 300 vězňů s bojovými zkušenostmi. Nový zákon umožňuje narukovat širšímu okruhu odsouzených s výjimkou těch, kteří sedí za úkladnou vraždu, vraždu dvou nebo více lidí, sexuální násilí, výrobu drog a zločiny proti národní bezpečnosti. 

Ve věznici Boryspil touží Andrii Fetisov (28) narukovat, ale nesplňuje zákonná kritéria. Odpykává si 14letý trest za dvojnásobnou vraždu a rozrušilo ho zjištění, že mu jeho obvinění podle nového zákona zakazuje vstoupit do armády.

Pokud budou odsouzení přistiženi při pokusu o porušení podmínečného propuštění během výkonu trestu, například dezercí, bude podle nového zákona hrozit dalších pět let k původnímu trestu.

Estonské ministerstvo obrany (MO) 11. června podle washingtonského Institutu pro studium války (ISW) oznámilo, že v rámci nového balíčku vojenské pomoci poskytne Ukrajině blíže nespecifikovaný počet přenosných systémů protivzdušné obrany krátkého dosahu Mistral.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že EU uvolní první část pomoci Evropské unie pro Ukrajinu. V letech 2024 až 2027 je na pomoc Ukrajině určeno 50 miliard eur.

„Německý kancléř Olaf Scholz během ukrajinské konference o obnově zopakoval, že Německo v příštích týdnech dodá Ukrajině systém protivzdušné obrany Patriot, a oznámil, že Německo v příštích týdnech a měsících dodá Ukrajině také systém protivzdušné obrany IRIS-T, blíže nespecifikovaný počet samohybných protiletadlových děl Gepard a blíže nespecifikovaný počet a typ raket a munice,“ uvedl institut.

Významný ruský blogerský kanál oceněný Kremlem prý také oznámil, že otevřel druhou „mediální školu“ v Biškeku v Kyrgyzstánu, což má pravděpodobně podpořit snahy Kremlu o rozšíření jeho vlivu v mezinárodním informačním prostoru, zejména ve Střední Asii.  

Mezitím dánské úřady zatkly dánsko-ruského občana s dvojím občanstvím obviněného z napojení na ruské zpravodajské služby, což je podle ISW pravděpodobně součástí pokračující snahy Kremlu znovu zintenzivnit svou hybridní kampaň proti západním zemím.

Dánská rozhlasová a televizní společnost (DR) 11. června oznámila, že dánské úřady zatkly neznámou ženu s dvojím dánsko-ruským občanstvím v souvislosti s nedávným vyšetřováním napojení této ženy na ruské zahraniční zpravodajské služby. 

„3. června DR s odvoláním na uniklé dokumenty západních zpravodajských služeb uvedla, že klinika právní pomoci pro rusky mluvící ženy obdržela nejméně 338 000 dánských korun (asi 49 000 USD) od Ruského fondu pro podporu a ochranu práv krajanů žijících v zahraničí (Pravfond),“ uvedla dánská televize.

„Dokumenty ukazují, že skupina utratila miliony eur na financování propagandy a právních kampaní. Veřejná data také ukazují, že místní partneři Pravfondu obdrželi milionové státní dotace z řady evropských států, kde nadace provozuje místní pobočky, což vyvolává otázky ohledně využívání veřejných prostředků a obav o národní bezpečnost jen několik dní před volbami do Evropského parlamentu.

Aktivitám fondu se věnoval i britský list The Guardian.

„Dokumenty ukazují, že skupina utratila miliony eur na financování propagandy a právních kampaní. Veřejná data také ukazují, že místní partneři Pravfondu obdrželi milionové státní dotace z řady evropských států, kde nadace provozuje místní pobočky, což vyvolává otázky ohledně využívání veřejných prostředků a obav o národní bezpečnost jen několik dní před volbami do Evropského parlamentu,“ upozornil server britského listu.

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Jak zvednout naši ekonomiku?

Že nás válcuje Čína není novinka, ale co s tím, když EU hází podnikatelům, firmám atd. klacky pod nohy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Jsou i jiné zprávy, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePetrski , 12.06.2024 16:09:40
Zbytková Ukrajina ztrácí bojovníky stále rychleji - dle ruských zdrojů cca 1800 ozbrojenců jen za posledních 24 hodin. Energetika je na pokraji kolapsu. Občané se brání verbířům násilím - zapalují jejich dodávky, útočí na ně. Na frontě mají těžké ztráty i známé ukronacistické batalióny jako Kraken, Azov. USA zrušily zákaz vyzbrojování těchto jednotek americkými zbraněmi a vyšla najevo podpora Azova od vysoce postavených britských politiků. Západ už zcela otevřeně hnědne a podporuje kohokoliv v tažení proti Rusku. Množí se zprávy o úspěšných ruských útocích přesnými zbraněmi dalekého dosahu na ukrajinské letecké základny, soustředění živé síly a techniky. Komu chce vládnout zločinný kyjevský režim, hřbitovům a spálené zemi ?

|  11 |  0

Další články z rubriky

Bomba z USA: O střelci na Trumpa se vědělo. Šéfka tajné služby přijala vinu

17:17 Bomba z USA: O střelci na Trumpa se vědělo. Šéfka tajné služby přijala vinu

Ředitelka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová uvedla, že útočník, který postřelil prezi…