Ukrajinci nám nakopnou ekonomiku, jásají experti. Klaus a Středula jsou prý mimo

19.03.2022 10:48 | Analýza

Vyplatí se České republice uprchlíci z Ukrajiny? Tato otázka vyvolává rozporuplné názory. Naše země se může stát obětí této migrační vlny, která bude mít silně negativní dopad na české mzdy, varují například odborář Josef Středula a exprezident Václav Klaus. Naopak jiní v ní spatřují přínos, jenž je větší než náklady na Ukrajince, pomůže českým firmám, shodují se naopak sociolog Daniel Prokop, ředitel Liberálního institutu Martin Pánek či ekonom Štěpán Křeček.

Ukrajinci nám nakopnou ekonomiku, jásají experti. Klaus a Středula jsou prý mimo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula

Příchod ukrajinských uprchlíků má svá pro a proti. Ten pozitivní je, že by znamenal vzpruhu pro celou českou ekonomiku, jelikož už několikátým rokem úřady práce nabízejí více míst než je zaevidovaných uchazečů. Firmám chybí přes 360 tisíc lidí, přičemž uchazečů je zhruba 260 tisíc.

  • Původní text ZDE

Na to upozorňuje pro Echo24.cz poradce premiéra, hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.Díky příchodu Ukrajinců mohou být obsazena místa, na kterých již Češi pracovat nechtějí. Jestliže zvládneme integraci Ukrajinců, naší ekonomice to v konečném důsledku pomůže,“ uvedl s tím, že zaměstnavatelé příchod Ukrajinců vítají.

Také sociolog Daniel Prokop poukazuje na dlouhodobý přínos integrace ukrajinských uprchlíků – zvýšil by pro ně proto kompenzace státu za ubytování. „250 na den, to nestačí. Pokud se bojí ještě přidat hotelům a lidem za ubytování Ukrajinců, tak nechápou, že dlouhodobě dobrá integrace ušetří a zvýší podporu lidí,“ řekl v rozhovoru pro Novinky, že riskantní je naopak vytlačit uprchlíky do ubytoven a táborů.

Zmínil, že podle studie 54 válečných konfliktů zůstává v hostitelské zemi asi 70 procent uprchlíků. „Počítejme, že zde velká část zůstane. To má dlouhodobé přínosy či náklady podle toho, jak se integrace zdaří. Aby se migrantům podařilo sehnat profese po­dle jejich kvalifikace a dětem dostali kvalitní vzdělávání, to vyžaduje náklady, které se však vrátí i s odměnou,“ pokračoval.

Vypočetl, že pokud Ukrajinci budou pracovat za průměrnou nebo jen slabě hodnocenou mzdu či mít pololegální práci, tak i v krátkodobém horizontu se to může projevit více než 10 miliardami na odvodech ročně. „Dopad bude i na konkurenceschopnost ekonomiky, je třeba sledovat přínosnost další generace atd,“ uvedl Prokop.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Mluvit a mluvit

Podle vás je třeba o problémech, jako je třeba narůstající nezaměstnanost mluvit, ale podle mě mluvíte vy politici až moc. Naopak si myslím, že co neděláte je, že problémy lidí fakt řešíte. Tak třeba jak hodlá ANO řešit problém s nezaměstnaností, ale i s tím, že ti, co pracují, mají žalostně nízké m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolaps španělské sítě: Se soláry a větrníky to nesouvisí, ujišťuje vláda

22:08 Kolaps španělské sítě: Se soláry a větrníky to nesouvisí, ujišťuje vláda

Mnozí energetičtí odborníci se k výpadkům elektřiny na Pyrenejském poloostrově vyjadřují s názory, ž…