Ukrajinci slaví Den nezávislosti. Podívejte se, jak si jej připomněli v Praze

24.08.2014 17:55

Desítky Ukrajinců si dnes v centru Prahy připomněly 23. výročí nezávislosti Ukrajiny. Lidé šli průvodem od kostela sv. Klimenta v Praze 1 přes Karlův most až na náměstí Kinských na Prahu 5, někteří oděni do národních krojů či nesoucí národní symboly. Uprostřed průvodu nesli deset metrů dlouhou ukrajinskou vlajku, zpívali ukrajinskou hymnu a provolávali „sláva Ukrajině, hrdinům sláva".

Ukrajinci slaví Den nezávislosti. Podívejte se, jak si jej připomněli v Praze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Veřejné shromáždění při příležitosti 23. výročí nezávislosti Ukrajiny u sochy sv. Václava

Dnešním shromážděním chtěli upozornit na nabytí nezávislosti země po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 a zároveň na současnou krizi a ozbrojený konflikt ve vlasti. Roky 2013 a 2014 jsou podle pořadatelů shromáždění významné pro jejich zemi. „Jsou to tragické, ale zároveň hrdinské roky, dnes tvoříme historii! Jsme plni hrdosti, že našim dětem a vnoučatům darujeme novou evropskou zemi, na kterou budou plně hrdi, ve které nebude nikdo šlapat po jejich důstojnosti," uvedli.

Průvodu se účastnili i pravoslavní duchovní

Na náměstí Kinských položili květiny u pomníku Tarase Ševčenka a minutou ticha uctili všechny ukrajinské oběti, které zahynuly v posledních měsících i v historii. I na ně ve svém projevu vzpomněl ukrajinský velvyslanec v Praze Borys Zajčuk. Naznačil také, že ti, co kdysi ničili Ukrajince hladem a válkami, zase chtějí přijít na Ukrajinu.

Od konce 20. let Ukrajinu těžce postihovala násilná sovětská kolektivizace, následoval velký hladomor a zničení ukrajinské elity, další úder zasadila druhá světová válka. Po jejím skončení se Ukrajina ocitla znovu jako svazová republika v SSSR.

Průvodu se účastnili i pravoslavní duchovní. Shromáždění organizuje několik ukrajinských organizací, které v Česku působí. Řadě z nich dnes velvyslanec poděkoval za podporu Ukrajiny.

Boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty vypukly na východě Ukrajiny 6. dubna

Po poledni se průvod vrátil zpět do kostela sv. Klimenta, kde se uskutečnila slavnostní liturgie Modlitba za Ukrajinu. Od 15:00 chystali Ukrajinci na Václavském náměstí lidové shromáždění, jehož se měli zúčastnit i někteří čeští politici.

Boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty vypukly na východě Ukrajiny 6. dubna. Od počátku konfliktu zahynulo podle odhadů přes 2100 lidí, z toho více než polovina byli civilisté. Podle OSN žije v oblastech zmítaných boji 3,9 milionu lidí, z domovů boje vyhnaly na 156.000 lidí a dalších přes 188.000 lidí uteklo do Ruska. Ukrajina podle znalců prožívá snad nejhorší krizi od roku 1991.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: čtk, mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …