Ukrajinská raketa: Je to ještě horší, než se píše

16.11.2022 15:25 | Komentář

Nikoliv nešťastná náhoda s obranným výstřelem proti ruské raketě, ale ukrajinská provokace, která měla posílit odpor západních „hloupých nevojáků“ proti Rusku. Tak analytik Štěpán Kotrba ve svém komentáři pro ParlamentníListy.cz rozebírá výbuch na východě Polska, který zabil dva farmáře.

Ukrajinská raketa: Je to ještě horší, než se píše
Foto: Screen: NEXTA
Popisek: Ruské rakety dopadly na území Polska a v příhraničním městě zabily dva lidi.

Anketa

Cítíte se ohroženi aktivitami vedení Ruské federace?

5%
94%
hlasovalo: 34786 lidí
Výbuch rakety, který v úterý večer na farmě na východě Polska zabil dva lidi, vyvolal během noci obvinění na adresu Ruska a výzvy k aktivaci článků o společné obraně NATO. Ráno se objevila informace z vlády USA, že trajektorie letu ani další poznatky nenasvědčují, že by střela byla vyslána z Ruska. Objevila se nová verze, že se jednalo o ukrajinskou střelu vyslanou k likvidaci ruské rakety. Rusko totiž během úterý intenzivně bombardovalo ukrajinskou infrastrukturu na celém území.

Podle vyjádření analytika Štěpána Kotrby pro ParlamentníListy.cz se ale jednalo o „operaci pod falešnou vlajkou“. „To nebyl ani obranný výstřel proti letící ruské raketě. V okolí žádná nedopadla,“ vysvětluje.

Podle dostupných informací, zejména podle trosek motoru, se mělo jednat o střelu 5V55 systému S-300. A Kotrba vysvětluje, že střely 5V55 jsou v provozu od roku 1980. „Byly to první střely tohoto systému vůbec. Na kvalitu střel té první série bych dnes, po půl století, nesázel,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz Kotrba. Nejpodstatnější ale podle něj je dolet, který je pouhých 45 kilometrů.

„Zatímco 40N6 stejného systému z roku 2000 má 400 km dolet. Ale i tak. Žádná ze střel systému S-300 nedoletí přes celou Ukrajinu. Čili nemohla být vypálena Rusy,“ zdůrazňuje.

„Kdyby to byla střela KH-101, bylo by to jiné... Dolet 3 000 km,“ dodává pro srovnání. V takovém případě by ale musely být ve vzduchu dálkové bombardéry Tupolev, a to se nestalo.

Protiletadlová raketa S-300 podle něj není Rusy používána pro protizemní cíle.

„Její bojová hlavice má jako náplň váleček obalený síťkou s několika tisíci broky po obvodu a s výbušninou uprostřed, ne silnostěnný granát. Broky jsou 2–3 cm x 2–3 cm ocelové válečky. Je to velká rychlá raketa s malými broky na likvidaci stíhaček a bombardérů,“ vysvětluje k raketě, která byla identifikována v troskách farmy na východě Polska.

Tato raketa podle Kotrby exploduje v blízkosti cíle a škodu nedělá raketa, ale broky, které v roji prorazí lehký trup letounu.

Efekt tříštivé hlavice

„Když raketa dopadne někam, kam nemá, nadělá pouze díru kinetickým nárazem, rozboří přitom pět kvartýrů explozí náplně s broky a zbytky paliva zapálí dalších deset,“ vysvětluje účinky jejího dopadu na zem. Jsou zhruba odpovídající tomu, co bylo vyfotografováno na polské farmě.

Rozdíl mezi průbojnou a tříštivou bojovou hlavicí. Tříštivý válec vpravo. Číslo 7 kuličky či válečky, číslo 2 výbušnina. Číslo 1 zpožďovač a rozbuška.

„To je díra po výbušnině. Když exploduje náboj z brokovnice, také udělá díru,“ vysvětluje. Další zajímavostí, ze které lze ledacos odvodit, je úhel kráteru.

„Čistě teoreticky raketě selhal navigační systém nebo systém někdo rozstřílel náhodným zásahem kulometu, i když to je vzhledem k rychlosti 5.5 Mach takřka nemožné,“ spekuluje analytik. Prakticky se ale podle všeho jednalo o ukrajinský výstřel z druhé strany hranice, ze vzdálenosti nějakých třicet kilometrů.

A Kotrba zastává názor, že směr na Polsko, respektive na neobydlený polský příhraniční venkov, byl i původně zamýšlený. Záměrem mělo být „vyvolání ,ruského útoku na Polsko‘ během probíhajícího ruského raketového útoku na funkční zbytky ukrajinské energetické infrastruktury“.

Cílem této ukrajinské provokace měli být hloupí nevojáci v západních zemích, kteří se měli rozhořčit nad nelidskostí Putinova režimu. Reakce českých vládních politiků podle něj ukazuje, že tato úvaha málem vyšla.

Nejdůležitější z celého incidentu tak podle Kotrby je zjištění, že polská protiletadlová obrana spí, nebo je vypnutá. Jinak by musela okamžitě startovat protiraketa.

Což není právě lichotivá zpráva o polské armádě.

 

To nebyl ani obranný výstřel proti letící ruské raketě. V okolí žádná nedopadla. To byla false flag operation.

Podle dostupných informací to byla střela 5V55 systému S-300. Zjištěno podle trosek motoru. Počáteční operační způsobilost střel 5V55 je rok 1980. Byly to první střely tohoto systému vůbec. Na kvalitu střel té první série bych dnes, po půl století, nesázel. Ovšem... podstatný je dolet. 5V55 má dolet pouhých 45 kilometrů :-)) Zatímco 40N6 do stejného systému z roku 2000 má 400 km dolet. Ale i tak. Žádná ze střel systému S-300 nedoletí přes celou Ukrajinu. Čili NEMOHLA být vypálena Rusy.

Kdyby to byla střela KH-101, bylo by to jiné... Dolet 3000 km. Ale to znamená, že ve vzduchu by musely být ruské dálkové bombardéry Tupolev Tu-160 nebo ‎Tupolev Tu-95... A ty ve vzduchu nebyly.

Rusové pro protizemní cíle S-300 nepoužívají. To je protiletadlová raketa. Její bojová hlavice má jako náplň váleček obalený síťkou s několika tisíci broky po obvodu a s výbušninou uprostřed, ne silnostěnný granát. Broky jsou 2–3 cm x 2–3 cm ocelové válečky. Je to velká rychlá raketa s malými broky na likvidaci stíhaček a bombardérů. Exploduje v blízkosti cíle, škodu nedělá raketa, ale broky, které v roji letícím 3–5 000 m/s prorazí lehký trup letounu, který se rozpadne. Když raketa někam dopadne, kam nemá, nadělá pouze díru kinetickým nárazem, rozboří přitom pět kvartýrů explozí náplně s broky a zbytky paliva zapálí dalších deset.. Nalezená a vyfotografovaná jáma odpovídá kinetickému nárazu a explozi. To je díra po výbušnině. Když exploduje náboj z brokovnice, taky udělá díru. Broky udělají nic, maximálně z pár pražců nadělají třísky. Ale člověka zvládnou zabít i kilometr daleko. Podívejte se na úhel kráteru. A představte si výstřel z brokovnice kulobrokem pod tímhle úhlem ze dna.

Čistě teoreticky raketě selhal navigační systém nebo systém někdo rozstřílel náhodným zásahem kulometu, i když to je vzhledem k rychlosti 5.5 Mach takřka nemožné.

Prakticky to byl ukrajinský výstřel z polského pohraničí v okruhu nějakých 30 km, směrovaný na polské území, kde nic není, za účelem vyvolání „ruského útoku na Polsko“ během probíhajícího ruského raketového útoku na funkční zbytky ukrajinské energetické infrastruktury. Čili UKRAJINSKÁ provokace jak vyšitá. Ale mířená na hloupé nevojáky. Vzhledem k reakcím většiny českých vládních politiků málem vyšla. Nicméně... ukázalo se, že polská PVO (protiletecká obrana) spí nebo je vypnutá. Jinak by startovala okamžitě protiraketa. Což neukazuje kvalitu polské armády...

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Štěpán Kotrba

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjevu o pomoc s …