Italské noviny La Repubblica tento týden zveřejnily informaci, že německý kancléř Olaf Scholz údajně připravuje svůj vlastní mírový plán pro ukončení konfliktu na Ukrajině. Podle italského deníku by se ale v rámci tohoto plánu musela Ukrajina vzdát území okupovaných Ruskem.
Noviny s odvoláním na německé parlamentní zdroje uvádějí, že Scholz spolu s některými stranickými kolegy připravuje plán podobný minským dohodám z let 2014–2015, kdy se postoupením Krymu řešilo rostoucí napětí na tomto poloostrově.
Scholz se podle zdrojů z německého parlamentu chce „zapsat do dějin jako mírový kancléř“, aby získal zpět své politické postavení.
Scholz se k těmto informacím nevyjádřil, nicméně v dřívějším rozhovoru pro německou televizi ZDF uvedl, že druhý mírový summit o Ukrajině musí zahrnovat Rusko. „Domnívám se, že nyní je čas diskutovat o tom, jak z této vojenské situace vyjít a dosáhnout míru dříve, než se nyní zdá možné,“ řekl dříve Scholz.
Vedoucí ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak na svém kanálu Telegram konstatoval, že Ukrajina se svého území nevzdá a takový mírový plán určitě nebude podporovat.
„Pouze ukrajinská mírová formule, normy mezinárodního práva, územní celistvost a suverenita Ukrajiny; to je jediná cesta ke spravedlnosti,“ prohlásil Jermak.
Na zprávy reagovala také Moskva. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že Rusko je ochotno zvážit jakékoli návrhy, ale nejprve by se podle zprávy rádo dozvědělo více o Scholzově iniciativě.
„Žádné plány předem neodmítáme, ale je třeba pochopit, o co jde,“ poznamenal Dmitrij Peskov podle agentury TASS a dodal, že o mírovém plánu německého kancléře Olafa Scholze se dozvěděl pouze z médií a nezná žádné podrobnosti.
„Nevíme nic víc, než o čem informovaly zpravodajské agentury. Že se na nějakém plánu pracuje. Přesto nevíme, jaké podrobnosti by mohl zahrnovat. Žádné plány předem neodmítáme, ale je třeba pochopit, o co se jedná,“ vysvětlil kremelský představitel.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Makarovič
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.