Vedle úniku samotných citlivých dat může znalost toho, kdo a jak s kým komunikuje, například posloužit k vytvoření cílené a efektivní phishingové kampaně pomocí nástrojů sociálního inženýrství. „Pokud k úniku dat došlo, je to potvrzením toho, že IT zabezpečení selhalo. Je však nutné obecně říci, že cílenému útoku je velmi složité odolat. Vždy je třeba kromě použití kvalitních bezpečnostních technologií investovat značné úsilí například do pravidelného proškolování zaměstnanců a důsledného dodržování bezpečných procesů,“ dodal Šuman.
Podobné útoky jako ten, který napadl e-maily zaměstnanců ministerstva zahraničí, se v posledních měsících objevily v řadě dalších států. Vystopování původu útočníků je ale obtížné. „To, že byly lokalizované IP adresy z několika konkrétních zemí, v žádném případě neznamená jistotu, že útočníci z těchto zemí skutečně pocházejí nebo že z nich útok vedli. Obecně se podobné útoky provádějí přes několik různých stanic z různých zemí, aby vypátrání skutečného útočníka bylo co nejsložitější,“ podotkl Šuman.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp