Univerzity se kvůli plagiátům do odebírání diplomů nehrnou. Lidé jsou většinou slušní a nepodvádějí, říká k tomu rektor UK

12.08.2018 14:58

Obvinění některých českých politiků z plagiátorství oživila téma o odebírání diplomů. Univerzity se však do rušení diplomů nehrnou, ač to umožňuje novela ze září 2016. „Je za tím kvalita systémů a fakt, že lidé jsou většinou slušní a nepodvádějí,“ míní rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Univerzity se kvůli plagiátům do odebírání diplomů nehrnou. Lidé jsou většinou slušní a nepodvádějí, říká k tomu rektor UK
Foto: ukmedia.cz
Popisek: Univerzita Karlova Praha

Ministryně Taťána Malá (ANO) a ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD) z vlády Andreje Babiše museli skončit kvůli opisování ve svých diplomových pracích. Třetí, ministr obrany Metnar (ANO), se i přes podobná obvinění v úřadu zatím drží a rezignovat nehodlá. Postavila se za něj Ostravská univerzita, na které titul získal.

Pro podobné případy vstoupila 1. září 2016 v platnost novela zákona o vysokých školách, která se mimo jiné procesem s názvem „řízení o vyslovení neplatnosti části státní závěrečné zkoušky“ vypořádávala s odebíráním akademických titulů dodatečně poté, co byly zjištěny nesrovnalosti při jejich udělování.

Do odebírání titulů se ale velké české univerzity nepouštějí. Žádné dokončené řízení o odebrání titulu se v podstatně na žádné univerzitě nekoná. Ani na Západočeské univerzitě v Plzni, Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, ani Vysoké škole ekonomické (VŠE) v Praze. Plzeňská univerzita má přitom v současné době 18 151 studentů, českobudějovická jedenáct tisíc a VŠE dokonce 19 441. Stejně tak je tomu i na Masarykově univerzitě v Brně, která ani při současných 35 115 studentech žádný takový případ nezaznamenala. Dostala však již dva podněty. U jednoho z nich došlo k zahájení řízení, to však bylo později pravomocným rozhodnutím zastaveno.

Na Karlově univerzitě, největší české univerzitě, v současnosti studuje 51 438 studentů. Ani ona neeviduje žádné ukončené řízení o odebrání diplomu. Momentálně tam ale jedno probíhá a může se tak stát vůbec prvním ukončeným řízením na Karlově univerzitě. Rektor univerzity Tomáš Zima potvrdil Lidovým novinám, že se jedná o případ spojený s plagiátorstvím, který se vešel do tříleté intolerance dané novelou. Jeden případ možného odebrání titulu, taktéž první, řeší v současné době také Univerzita Palackého v Olomouci

Podle rektora Zimy je se tak dějě díky fungujícím ochranným opatřením. „Kontrola je dnes skutečně na adekvátní úrovni. Musíme ale vycházet z toho, že většina lidí je slušných a nepodvádí. Když k chybě dojde, jedná se většinou o individuální lidské selhání,“ řekl serveru Zima, který zároveň upozorňuje, že k přezkoumání je nutný impuls zvenčí v podobě podnětu. „Kvůli kauzám Krčála, Malé a Metnara okolo diplomových prací je to tak trochu hon na čarodějnice,“ dodal.

Původní zdroj ZDE

Do přezkoumání diplomů na rozdíl od ostatních, které se ostýchají, se chce do zpětné kontroly prací, které jejich studenti v minulých letech obhájili, pustit brněnská Masarykova univerzita. „Vysoké školy musejí nyní přesvědčit veřejnost, že dělají maximum, aby již k takovému jednání nedocházelo,“ uvedl rektor brněnské univerzity Mikuláš Bek, který již rozjel namátkovou kontrolu starších textů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…