Uplynul týden od vyhlášení stavu nouze. V Praze se naplno uklízí

09.06.2013 12:31

Týden od vyhlášení nouzového stavu v Praze opadá voda a naplno běží úklidové práce. Nejprve přišla na řadu těžká technika a čerpadla, nyní obyvatelé postižených oblastí potřebují pomoc armády i dobrovolníků.

Uplynul týden od vyhlášení stavu nouze. V Praze se naplno uklízí
Foto: Facebook.com
Popisek: Povodně 2013
reklama

Podle předsedy klubu zastupitelů TOP 09 Jiřího Vávry, který vede komisi pro odstraňování následků povodně, se mezi Pražany projevila velká vlna solidarity. Hlásí se stovky dobrovolníků. Do skladu humanitární pomoci v Libni lidé vytrvale nosí hygienické a čisticí prostředky.

Mezi nejvíce postižené lokality patří bezesporu Lahovice, které leží v povodňové oblasti a nejsou chráněny žádnými bariérami. Z těchto míst, která Vltava zcela zaplavila, teprve voda ustupuje. Vážné problémy měla v uplynulých dnech s velkou vodou také Zbraslav, Modřany nebo Libeň.

Do evakuačních center se muselo uchýlit zhruba 750 lidí, další našli azyl u svých známých a příbuzných. Na většině míst se už obyvatelé mohli do svých domovů vrátit. "V případě Lahovic ale lidé přichází přes den uklízet a večer se zase vrací," řekl dnes Vávra.

Praha a městské části zajišťují čerpadla, těžkou techniku a kontejnery pro odstraňování nánosů bahna, stromů a keřů. "V posledních čtyřech dnech jsme nechali kompletně zkontrolovat a vyčistit malé toky, které by mohly v případě dalších srážek dělat problémy," řekl Vávra. Vybagrován byl Kyjský rybník a rybník v Říčanech. Další nádrže, třeba Hostivařskou, vodohospodáři vypustili. Praha v první vlně dostala na tyto práce 50 milionů korun od ministerstva financí.

Od rána do večerních hodin je otevřen sklad humanitární pomoci v Libni. "Vlna solidarity, která se zvedla mezi lidmi, je skutečně příjemná," uvedl Vávra. Sklad se plní lahvemi balené vody, dezinfekčními prostředky, ale i košťaty, lopatami, kolečky a kyblíky. "Nabízené věci mohou občané vozit do skladů přímo a bez ohlášení," informuje pražská správa služeb na svém webu.

Naopak vyzvednout si věci ze skladu mohou lidé jen s dokladem od příslušné městské části. "Nejde o zbytečnou administrativu, ale o opatření, které má zabránit případnému zneužití této pomoci," uvádí web.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš se ve sněmovně zcela mimořádně vytočil: Co to tady předvádíte? Takhle oblbovat lidi bych nedokázal

21:31 Babiš se ve sněmovně zcela mimořádně vytočil: Co to tady předvádíte? Takhle oblbovat lidi bych nedokázal

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) se dnes při sněmovním jednání pustil do poslanců, kteří kritizují …