Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?Anketa
Z těch třiceti lidí, kteří měli být zejména z Alžíru, se mělo podařit dle informací Krimi-Plzeň i serveru Novinky.cz uprchnout asi desítce z nich.
„Policisté z několika krajů za asistence Letecké služby PČR aktuálně pátrají po osobách, které uprchly ze záchytného zařízení v Balkové. Přesné počty jsou v současnosti předmětem šetření. Jedná se o cizince původem převážně ze severní Afriky, kteří jsou zajištěni v zařízení z důvodu realizace správního vyhoštění do země původu, nikoliv z důvodu podezření z páchání trestné činnosti,“ přiblížili na sociálních sítích policisté.
2/3 Jedná se o cizince původem převážně ze severní Afriky, kteří jsou zajištěni v zařízení z důvodu realizace správního vyhoštění do země původu, nikoliv z důvodu podezření z páchání trestné činnosti.
— Policie ČR (@PolicieCZ) February 7, 2023
Týdeník Policie informoval, že byla během úterního večera uzavřena příjezdová cesta k zařízení pro zajištění cizinců v Balkové a do pátrací akce byly zapojeny, mimo jiné, Speciální pořádkové jednotky z Prahy, Ústeckého a Plzeňského kraje, dále hlídky pořádkové policie z Karlovarského, Plzeňského i Ústeckého kraje, policisté na čtyřkolkách, psovodi se služebními psy, či dva vrtulníky s termovizí. „Část migrantů na útěku již byla policisty dopadena. Pátrací akce pokračuje,“ podotkl Týdeník Policie půl hodinu před půlnocí.
Policisté též na Twitteru požádali veřejnost o pomoc prostřednictvím poskytnutí jakýchkoli informací týkající se případného aktuálního pohybu uprchlých migrantů.
To není měsíc v úplňku. To je vrtulník pátrající po uprchlících ze ZZC Balková.
— Hubert S. (@BertSvab) February 7, 2023
Dva týdny jsme byli zasypáni sněhem, že to už ani SUV nedávalo. Teď zas toto ?? pic.twitter.com/r8wAbJH46r
Po desáté večer se v úterý mělo dle serveru Krimi-Plzeň podařit policistům zadržet šest migrantů.
Není to první incident v zařízení v tomto roce. Podle portálu Krimi-Plzeň se poslední incident odehrál před pouhým týdnem, kdy se podařilo z Balkové utéct Alžířanovi, a musela být spuštěna rozsáhlá pátrací akce, načež se muže podařilo nalézt následujícího dne.
V noci z neděle na pondělí 23. ledna pak dva cizinci polili dalšího z migrantů v zařízení hořlavinou a poté ho zapálili. Muž si měl stihnout zapálené oblečení strhnout, díky čemuž utrpěl jen drobné popáleniny na zádech a na rukou a záchranáři jej odvezli na urgentní příjem Fakultní nemocnice Plzeň Lochotín.
Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví ve stadiu pokusu. Jeden z cizinců se po zadržení měl v Balkové pokusit oběsit.
Poslední velké nepokoje pak zařízení také zažilo relativně nedávno, ty byly dle Krimi-Plzeň naposledy v noci na úterý 4. ledna kolem půlnoci. Podle informací serveru přímo z místa mělo dojít zabarikádování několik osob a zakrytí kamer uvnitř zařízení.
Výjimečné tehdy mělo být, že na rozdíl od předchozích případů do zařízení nemusely vyjíždět posily ani zásahová jednotka a nepokoje se podařilo zklidnit policistům, kteří zařízení trvale střeží v běžném provozu.
Zařízení v Balkové, které zažívá mimořádné situace dosti pravidelně, slouží především k zajištění cizinců, kteří jsou na území Česka v rozporu se zákony a kterým bylo vydáno rozhodnutí o správním vyhoštění a bývají zde umístěni ke ztotožnění, jelikož častokrát do České republiky dorazí bez platných dokladů. Vnější ostrahu objektu zajišťuje Policie ČR, vnitřní smluvní bezpečnostní agentura.
Migranti mají v areálu podle Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra poskytnutou vyjma ubytování a stravy „celou další plejádu služeb“, o něž se má starat zdravotnický personál i sociální pracovníci. „Klienti mají s výjimkou nočního klidu relativně volný pohyb, mohou využívat sportoviště nebo kulturní místnost (TV, knihovnu, společenské hry),“ píše Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra k vybavení zařízení pro nelegální migranty.
K incidentu se již vyjádřil ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) Martin Rozumek, jenž v roce 2015 ve švýcarském rozhlasu tvrdil, že jsou česká detenční zařízení „ponižující a nelidská“.
„Policie s vrtulníky nahání Afričany, kteří utekli z detence v Balkové. V OPU právníci řadu let do Balkové z fondů EU jezdili a vše trpělivě v mnoha jazycích lidem vysvětlovali. Teď Vnitro draze platí ze státního rozpočtu vlastní protistranu AK Volopich,“ komentoval aktuální incident.
Policie s vrtulníky nahání Afričany, kteří utekli z detence v Balkové. V @opu_cz právníci řadu let do Balkové z fondů EU jezdili a vše trpělivě v mnoha jazycích lidem vysvětlovali. Teď @vnitro draze platí ze st. rozpočtu vlastní protistranu AK Volopich. https://t.co/2mKIK3VEu3
— Martin Rozumek ?????? (@RozumekMartin) February 7, 2023
Česká republika v loňském roce pak čelila vůbec největší vlně nelegální migrace, která byla více než trojnásobná oproti vrcholu migrační krize v roce 2015. Zatímco během té přišlo do Česka 8563 nelegálních migrantů, v posledních dvou letech zaznamenává Česká republika mnohem horší čísla.
V loňském roce podle policie narostla tranzitní nelegální migrace přes naše území o 161,7 procenta, což i sami policisté označují za „neuvěřitelné“ číslo. „Celkem čeští policisté zjistili 29 235 osob, které neoprávněně vstoupily na území ČR či popřípadě na něm pobývaly v rozporu s platnou legislativou. Nejčastěji mělo jít o občany Sýrie (20 981 osob, tj. 71,8 %), Ukrajiny (2850 osob, tj. 9,7 %), Moldavska (1010 osob, tj. 3,5 %), Turecka (772 osob, tj. 2,6 %) a Gruzie (309 osob, tj. 1 %).
Migranti dle policie volí nejčastěji k přepravě do Česka vlaky (2830 osob), dále dodávky a mikrobusy (1658 osob) a osobní automobily (1144 osob). U naprosté většiny osob mělo být cílem jejich cesty – stejně jako za předchozí migrační krize – Německo.
Policisté během minulého roku pak za podíl na převaděčství stíhali 277 osob a extrémní migrační tlak vyvolal nutnost zavedení kontrol na česko-slovenské hranici. „Toto opatření mělo smysl, protože jsme při něm zajistili necelých 10 000 osob při nelegální tranzitní migraci a zadrželi 140 převaděčů,“ komentovali policejní prezident Martin Vondrášek a ředitel cizinecké policie Milan Majer. Jelikož přes zimu proud migrantů zmírnil, skončily stálé kontroly na česko-slovenských hranicích v noci na uplynulou neděli.
Právě migrační proud přes západní část balkánského poloostrova měl být nejsilnější i podle Frontexu a mezi lety 2021 a 2022 tato cesta zaznamenala nárůst počtu migrantů až o 136 procent. Migrační tlaky dle Frontexu v uplynulých dvou letech sílily také ve východním (o 108 procent) i středním Středomoří (o 51 procent).
Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
autor: rak
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.