Uprchli uprchlíci, honí je Policie ČR. Upálení, oběšení, další problémy

08.02.2023 8:25

V Zařízení pro zajištění cizinců Balková nedaleko Žlutic došlo v úterý večer k nepokojům, které měly vyústit v hromadný útěk asi desítky cizinců původem převážně ze severní Afriky. Podle serveru Krimi-Plzeň se o útěk pokusila až asi třicítka mužů především z Alžíru. Policie nasadila vrtulníky a požádala veřejnost o pomoc. Asi 6 uprchlých migrantům policie zadržela již během večera. Není to první letošní incident. Jen za poslední měsíc v zařízení došlo i k pokusu o upálení jednoho z cizinců dvěma muži či k pokusu o oběšení. Poslední útěk ze zařízení byl před aktuálním incidentem evidován před týdnem.

Uprchli uprchlíci, honí je Policie ČR. Upálení, oběšení, další problémy
Foto: Repro Youtube Krimi-Plzeň videa
Popisek: ZZC Balková

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
86%
hlasovalo: 21732 lidí
Migranti měli ze záchytného zařízení v Balkové na Plzeňsku, jež leží asi deset kilometrů od Žlutic, uprchnout v úterý večer, a to podle serveru Krimi-Plzeň během vypuklých nepokojů v zařízení, při nichž se měla asi třicítka z nich pokusit o proražení plotů.

Z těch třiceti lidí, kteří měli být zejména z Alžíru, se mělo podařit dle informací Krimi-Plzeň i serveru Novinky.cz uprchnout asi desítce z nich.

„Policisté z několika krajů za asistence Letecké služby PČR aktuálně pátrají po osobách, které uprchly ze záchytného zařízení v Balkové. Přesné počty jsou v současnosti předmětem šetření. Jedná se o cizince původem převážně ze severní Afriky, kteří jsou zajištěni v zařízení z důvodu realizace správního vyhoštění do země původu, nikoliv z důvodu podezření z páchání trestné činnosti,“ přiblížili na sociálních sítích policisté.

Týdeník Policie informoval, že byla během úterního večera uzavřena příjezdová cesta k zařízení pro zajištění cizinců v Balkové a do pátrací akce byly zapojeny, mimo jiné, Speciální pořádkové jednotky z Prahy, Ústeckého a Plzeňského kraje, dále hlídky pořádkové policie z Karlovarského, Plzeňského i Ústeckého kraje, policisté na čtyřkolkách, psovodi se služebními psy, či dva vrtulníky s termovizí. „Část migrantů na útěku již byla policisty dopadena. Pátrací akce pokračuje,“ podotkl Týdeník Policie půl hodinu před půlnocí.

Policisté též na Twitteru požádali veřejnost o pomoc prostřednictvím poskytnutí jakýchkoli informací týkající se případného aktuálního pohybu uprchlých migrantů.

Po desáté večer se v úterý mělo dle serveru Krimi-Plzeň podařit policistům zadržet šest migrantů.

Není to první incident v zařízení v tomto roce. Podle portálu Krimi-Plzeň se poslední incident odehrál před pouhým týdnem, kdy se podařilo z Balkové utéct Alžířanovi, a musela být spuštěna rozsáhlá pátrací akce, načež se muže podařilo nalézt následujícího dne.

V noci z neděle na pondělí 23. ledna pak dva cizinci polili dalšího z migrantů v zařízení hořlavinou a poté ho zapálili. Muž si měl stihnout zapálené oblečení strhnout, díky čemuž utrpěl jen drobné popáleniny na zádech a na rukou a záchranáři jej odvezli na urgentní příjem Fakultní nemocnice Plzeň Lochotín.

Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví ve stadiu pokusu. Jeden z cizinců se po zadržení měl v Balkové pokusit oběsit.

Poslední velké nepokoje pak zařízení také zažilo relativně nedávno, ty byly dle Krimi-Plzeň naposledy v noci na úterý 4. ledna kolem půlnoci. Podle informací serveru přímo z místa mělo dojít zabarikádování několik osob a zakrytí kamer uvnitř zařízení.

Výjimečné tehdy mělo být, že na rozdíl od předchozích případů do zařízení nemusely vyjíždět posily ani zásahová jednotka a nepokoje se podařilo zklidnit policistům, kteří zařízení trvale střeží v běžném provozu.

Zařízení v Balkové, které zažívá mimořádné situace dosti pravidelně, slouží především k zajištění cizinců, kteří jsou na území Česka v rozporu se zákony a kterým bylo vydáno rozhodnutí o správním vyhoštění a bývají zde umístěni ke ztotožnění, jelikož častokrát do České republiky dorazí bez platných dokladů. Vnější ostrahu objektu zajišťuje Policie ČR, vnitřní smluvní bezpečnostní agentura.

Migranti mají v areálu podle Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra poskytnutou vyjma ubytování a stravy „celou další plejádu služeb“, o něž se má starat zdravotnický personál i sociální pracovníci. „Klienti mají s výjimkou nočního klidu relativně volný pohyb, mohou využívat sportoviště nebo kulturní místnost (TV, knihovnu, společenské hry),“ píše Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra k vybavení zařízení pro nelegální migranty.

K incidentu se již vyjádřil ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) Martin Rozumek, jenž v roce 2015 ve švýcarském rozhlasu tvrdil, že jsou česká detenční zařízení „ponižující a nelidská“.

„Policie s vrtulníky nahání Afričany, kteří utekli z detence v Balkové. V OPU právníci řadu let do Balkové z fondů EU jezdili a vše trpělivě v mnoha jazycích lidem vysvětlovali. Teď Vnitro draze platí ze státního rozpočtu vlastní protistranu AK Volopich,“ komentoval aktuální incident.

Česká republika v loňském roce pak čelila vůbec největší vlně nelegální migrace, která byla více než trojnásobná oproti vrcholu migrační krize v roce 2015. Zatímco během té přišlo do Česka 8563 nelegálních migrantů, v posledních dvou letech zaznamenává Česká republika mnohem horší čísla.

V loňském roce podle policie narostla tranzitní nelegální migrace přes naše území o 161,7 procenta, což i sami policisté označují za „neuvěřitelné“ číslo. „Celkem čeští policisté zjistili 29 235 osob, které neoprávněně vstoupily na území ČR či popřípadě na něm pobývaly v rozporu s platnou legislativou. Nejčastěji mělo jít o občany Sýrie (20 981 osob, tj. 71,8 %), Ukrajiny (2850 osob, tj. 9,7 %), Moldavska (1010 osob, tj. 3,5 %), Turecka (772 osob, tj. 2,6 %) a Gruzie (309 osob, tj. 1 %).

Migranti dle policie volí nejčastěji k přepravě do Česka vlaky (2830 osob), dále dodávky a mikrobusy (1658 osob) a osobní automobily (1144 osob). U naprosté většiny osob mělo být cílem jejich cesty – stejně jako za předchozí migrační krize – Německo.

Policisté během minulého roku pak za podíl na převaděčství stíhali 277 osob a extrémní migrační tlak vyvolal nutnost zavedení kontrol na česko-slovenské hranici. „Toto opatření mělo smysl, protože jsme při něm zajistili necelých 10 000 osob při nelegální tranzitní migraci a zadrželi 140 převaděčů,“ komentovali policejní prezident Martin Vondrášek a ředitel cizinecké policie Milan Majer. Jelikož přes zimu proud migrantů zmírnil, skončily stálé kontroly na česko-slovenských hranicích v noci na uplynulou neděli.

Právě migrační proud přes západní část balkánského poloostrova měl být nejsilnější i podle Frontexu a mezi lety 2021 a 2022 tato cesta zaznamenala nárůst počtu migrantů až o 136 procent. Migrační tlaky dle Frontexu v uplynulých dvou letech sílily také ve východním (o 108 procent) i středním Středomoří (o 51 procent).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Každý zadržený migrant to řekne jasně , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseTravolta65 , 08.02.2023 9:46:33
já přes vám jenom procházím a jdu na to pozvání do Německa !je tady něco k nepochopení ? Já je už roky plně chápu ! Němka dcera ,multimilionáře co se svou lodí zachranuje migranty a vozí je do Itálie tam jednou narazila a nevpustili ji do výsostných vod Itálie .Soud rozhodl ,že to bylo neoprávněné !Tak co vlastně chcete komedianti ????

| 9 | 0

Další články z rubriky

Ivan Hoffman vidí naději. Ale nejdřív musí přijít katastrofa

14:00 Ivan Hoffman vidí naději. Ale nejdřív musí přijít katastrofa

POHLED IVANA HOFFMANA Tentokrát se Ivan Hoffman zamýšlí nad optimismem. Nikoliv tím povinným a dikto…