Uprchlíci: V Řecku obušky, v Maďarsku „pepřák“. Přituhuje

08.09.2015 16:24

Migrační krize se neustále stupňuje. A to i přesto a možná právě proto, že Německo přijímá všechny syrské uprchlíky a Evropská komise opět navýšila přistěhovalecké kvóty. V Řecku a Maďarsku došlo mezi uprchlíky a policií k dalším ostrým střetům.

Uprchlíci: V Řecku obušky, v Maďarsku „pepřák“. Přituhuje
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti
reklama

Na řeckém ostrově Lesbos se chtěla skupina asi dvou set uprchlíků dostat na trajekt směřující na pevninu. Na policii, která jim v tom bránila, házeli uprchlíci kamení. „Asi dvě stovky neregistrovaných uprchlíků se snažily v přístavu dostat na trajekt. Policii a pobřežní stráži se je podařilo zatlačit zpět,“ cituje britský deník Daily Mail vyjádření mluvčího pobřežní stráže Nikose Lagkadianose. Migrační vlna směřující k řeckým břehům neustává a vláda požádala Brusel o pomoc ve výši 700 milionů eur. V rámci prvního kola pomoci obdrží Athény podle Daily Mailu třiatřicet milionů. Přislíbil to první viceprezident Evropské komise Frans Timmermans při své návštěvě ostrova Kos.

Celý text z deníku Daily Mail je ZDE

Timmermans mimo jiné vyzval řecké úřady, aby urychlily proces vyřizování žádostí o azyl. „Pokud si máme udržet naši lidskost a vedle toho podporu evropského obyvatelstva pro humánní azylovou politiku, je nutné uprchlíky bez práva na azyl bez průtahů posílat zpět do jejich mateřských zemí. Jestliže se nám to nepodaří, azylová politika se zhroutí, a to by vážně ohrozilo evropské hodnoty,“ prohlásil Timmermans. K tomu není podle starosty hlavního města ostrova Lesbos Spyrose Galinose daleko. Ten požádal Athény veřejně o podporu a vyzval k vyhlášení stavu nouze. „Po čtyři měsíce tvrdím, že nám v ruce tiká bomba, jejíž pojistka pomalu dohořívá. Poslal jsem dopis se žádostí o vyhlášení stavu nouze. Dnes žádám o okamžitá opatření, jinak se situace stane nezvladatelnou.“

Další stovky uprchlíků se daly do pohybu v Maďarsku a směřují především do Německa a malá část z nich do severských zemí. Maďarská policie se snažila zabránit běžencům na srbské hranici pokračovat v jejich cestě směrem k Budapešti. Následně se strhla hromadná „strkanice“. Uprchlíci ve většině případů syrského původu byli podle záběrů zpravodajské agentury v mnohonásobné přesile a policisté nakonec byli nuceni v rámci donucovacích prostředků použít také pepřový sprej. Jenom za včerejšek podle maďarských úřadů překročilo srbsko-maďarské hranice ilegálně asi 2 500 běženců. Dalších několik set uteklo ze záchytného tábora Röszke, jenž se nachází na jihu země. Následně však většinu z nich policie dopadla a další se dobrovolně vrátili zpět.

Video ze zásahu maďarské policie je ZDE

Daily Mail v této souvislosti upozorňuje na vyjádření maďarského premiéra Viktora Orbána, podle kterého migrační vlna ohrožuje celou evropskou kulturu. Orbán varoval před tím, že další desítky milionů potenciálních uprchlíků mohou způsobit, že se stanou Evropané na svém vlastním kontinentu v budoucnosti menšinou. V komentáři pro německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung Orbán napsal, že jeho země již nemá kapacity pro další přijímání uprchlíků. Poukazoval také na to, že většina z nich jsou muslimové, zatímco evropská kultura je založena na křesťanských principech. „Nesmíme zapomínat, že ti, kteří přicházejí, byli vychováni v jiném náboženství a mají odlišné kulturní kořeny. Je znepokojující, že Evropa není schopna prosazovat své vlastní křesťanské hodnoty,“ cituje Daily Mail Orbána.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hm. Jak to myslíte? Protažený obličej Tvarůžkové v mimořádném vysílání k ruským agentům

22:11 Hm. Jak to myslíte? Protažený obličej Tvarůžkové v mimořádném vysílání k ruským agentům

Sobotní večer je vysílání ČT 24 kompetně věnováno kauze ruského podílu na výbuchu muničáku ve Vrběti…