Uprchlík nemá mít ani mobil? Pracovnice z Charity zarazila zlé řeči o Ukrajincích

15.03.2022 16:17

Karolína Velíšková, regionální koordinátorka z Charity České republiky v ranním vysílání Rádia Z hovořila o Ukrajině. Podle ní si musíme uvědomit, že Ukrajina byla vyspělý evropský stát a lidé tam v mnoha případech žili stejně jako my.

Uprchlík nemá mít ani mobil? Pracovnice z Charity zarazila zlé řeči o Ukrajincích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Pražským asistenčním centrem pro ukrajinské uprchlíky(KACPU)

Sama Velíšková si vyzkoušela práci dobrovolníka na několika hraničních přechodech. „Ta situace byla zatím nejvážnější v Polsku, kde objem těch lidí je zdaleka největší. Situace na Slovensku a v Maďarsku byla relativně stabilizovaná. V těch prvních dnech je vidět obrovská vlna solidarity, byla tam spousta dobrovolníků, spousta stánků, kteří zajišťovali první pomoc. Ale v těch místech, kde se lidé nejvíce hromadili, tak tam byla vidět i nejistota, nervozita,“ zmínila Velíšková.

Ze začátku pak podle jejích slov byla pomoc živelná, spousta lidí vzala auto a jela s tím, že někoho někam odveze. V současné době však existuje snaha vše profesionalizovat. „Dobrovolníci v prvních vlnách totiž nejsou vyškolení, nevědí, jak pracovat s někým, kdo je na tom dejme tomu psychicky špatně, nebo má jiné obtíže. Často je i strach spojen s tím, že když dobrovolník někoho odváží, tak aby se nejednalo například o skrytý obchod s lidmi, nebo co s lidmi bude, aby se jim něco nestalo při tom transportu,“ zmínila Velíšková.

Anketa

Prožije Evropa letní prázdniny už v míru?

32%
61%
hlasovalo: 41724 lidí
Lidé, kteří v současné době z Ukrajiny utíkají, mají často vazby v Evropě. „Mají tu příbuzné, známé, relativně vědí, za kým jedou, třeba i znají angličtinu. A jsou na tom relativně lépe. A očekává se, že teprve později, v těch příštích dnech, týdnech, podle toho, jak se situace bude vyvíjet, tak budou prchat ti, kteří jsou na tom hůře a nebudou mít ty konexe a budou potřebovat daleko větší podporu,“ podotkla Velíšková.

„Koluje taková zvláštní představa, jak má vypadat uprchlík. Musíme si uvědomit, že Ukrajina byla relativně vyspělý evropský stát. Zprávy o tom, že lidé nemají mít chytrý telefon, to občas neodpovídá té představě, kterou máme o někom, kdo utíká. Ale zkrátka je potřeba si uvědomit, že to byli lidé jako my, kteří se ocitli v této situaci a rozhodli se například kvůli dětem,“ uvedla Velíšková v ranním vysílání.

Hovořila následně o tom, že spousta matek říkala, že utekly kvůli své rodině, neboť chtěly děti dostat do bezpečí, a proto se rozhodly odejít. „V naprosté většině to jsou totiž matky s dětmi a pak samozřejmě staří lidé,“ uvedla Velíšková. „Muži od 18 do 60 let nemohou opustit Ukrajinu kvůli vojenské službě, takže ti tam mezi nimi nejsou," zdůraznila Velíšková.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …