Uprchlíkům musíme pomáhat, trvá na svém Dienstbier. A dodává ...

26.01.2016 23:02

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), europoslanec Jiří Pospíšil (nestr. za TOP 09) a člen sněmovního zahraničního výboru Leo Luzar (KSČM) v úterních Událostech, komentářích ČT debatovali o tom, že Evropská unie přitvrzuje v uprchlické krizi. Podle ministra pro lidská práva je to sice pochopitelné, ale nemělo by to vést k rozpadu EU, jinak Česko zapláče. Komunista Leo Luzar byl mnohem razantnější.

Uprchlíkům musíme pomáhat, trvá na svém Dienstbier. A dodává ...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Jiří Dienstbier
reklama

Podle Pospíšila se především ukazuje, že jednotlivé státy už nehodlají čekat, co přichystá Brusel, a připravují si vlastní pravidla. Ta jsou např. v Dánsku nastavena tak, aby žadatelé o azyl měli stejná práva a povinnosti jako samotní Dánové. Dienstbier mu sice v tom dal za pravdu, ale varoval před tím, aby si každá země řešila uprchlickou krizi po svém. „Pokud by k tomu došlo, EU se začne drolit, a to by rozhodně nebylo dobré pro nás. My jsme malá země, která je závislá na volném pohybu osob zboží a služeb,“ připomněl člen vlády.

„Uprchlíkům pomáhat máme, a to jak v místě konfliktů, tak v přilehlých územích. Samozřejmě musíme pomáhat i tady, ale musíme umět rozlišit, kdo tu pomoc opravdu potřebuje, od těch, kteří pomoc jen zneužívají,“ uvedl Dienstbier. Problém je v tom, že současná azylová pravidla EU nejsou nastavena na dnešní rozsah migrační vlny, takže se musejí  přijmout komplexní řešení. Na jedné straně je třeba zajistit hotspoty, na straně druhé je nutné uzavřít dohodu s Tureckem a tak podobně. Všechna opatření v migrační krizi musejí fungovat současně.

„Evropa zaspala a zklamalo Německo jako vůdčí síla v Evropě,“ poznamenal k tématu poslanec Luzar. Česká republika je členem NATO a tato Aliance nese spoluzodpovědnost za situaci v Afghánistánu, Iráku či Libyi.

Pospíšil se na krizi podíval z jiného úhlu pohledu. Vina leží na bedrech Řeků. „Řecko je podle mého názoru hlavním viníkem tohoto mohutného proudu uprchlíků v Evropě. A ministři vnitra EU byli příliš měkcí k Řecku,“ postěžoval si europoslanec. Buď bude muset EU Řecko prakticky vyloučit ze Schengenu, nebo bude muset vláda v Athénách přistoupit na to, aby v zemi působily jednotky všech států EU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

14:35 Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

Publicista Alexandr Vojta se obrátil na vládu Andreje Babiše (ANO) a navrhl jí, kde najít peníze na …