Uprchlíkům musíme pomáhat, trvá na svém Dienstbier. A dodává ...

26.1.2016 11:02 odp.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), europoslanec Jiří Pospíšil (nestr. za TOP 09) a člen sněmovního zahraničního výboru Leo Luzar (KSČM) v úterních Událostech, komentářích ČT debatovali o tom, že Evropská unie přitvrzuje v uprchlické krizi. Podle ministra pro lidská práva je to sice pochopitelné, ale nemělo by to vést k rozpadu EU, jinak Česko zapláče. Komunista Leo Luzar byl mnohem razantnější.

Uprchlíkům musíme pomáhat, trvá na svém Dienstbier. A dodává ...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Jiří Dienstbier

Podle Pospíšila se především ukazuje, že jednotlivé státy už nehodlají čekat, co přichystá Brusel, a připravují si vlastní pravidla. Ta jsou např. v Dánsku nastavena tak, aby žadatelé o azyl měli stejná práva a povinnosti jako samotní Dánové. Dienstbier mu sice v tom dal za pravdu, ale varoval před tím, aby si každá země řešila uprchlickou krizi po svém. „Pokud by k tomu došlo, EU se začne drolit, a to by rozhodně nebylo dobré pro nás. My jsme malá země, která je závislá na volném pohybu osob zboží a služeb,“ připomněl člen vlády.

„Uprchlíkům pomáhat máme, a to jak v místě konfliktů, tak v přilehlých územích. Samozřejmě musíme pomáhat i tady, ale musíme umět rozlišit, kdo tu pomoc opravdu potřebuje, od těch, kteří pomoc jen zneužívají,“ uvedl Dienstbier. Problém je v tom, že současná azylová pravidla EU nejsou nastavena na dnešní rozsah migrační vlny, takže se musejí  přijmout komplexní řešení. Na jedné straně je třeba zajistit hotspoty, na straně druhé je nutné uzavřít dohodu s Tureckem a tak podobně. Všechna opatření v migrační krizi musejí fungovat současně.

„Evropa zaspala a zklamalo Německo jako vůdčí síla v Evropě,“ poznamenal k tématu poslanec Luzar. Česká republika je členem NATO a tato Aliance nese spoluzodpovědnost za situaci v Afghánistánu, Iráku či Libyi.

Pospíšil se na krizi podíval z jiného úhlu pohledu. Vina leží na bedrech Řeků. „Řecko je podle mého názoru hlavním viníkem tohoto mohutného proudu uprchlíků v Evropě. A ministři vnitra EU byli příliš měkcí k Řecku,“ postěžoval si europoslanec. Buď bude muset EU Řecko prakticky vyloučit ze Schengenu, nebo bude muset vláda v Athénách přistoupit na to, aby v zemi působily jednotky všech států EU.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsi zmr*d.“ Je tu skutečně vážné varování mocným. Daniel Landa už vidí, co hrozí

16:05 „Jsi zmr*d.“ Je tu skutečně vážné varování mocným. Daniel Landa už vidí, co hrozí

Lidé podle Daniela Landy poslední dva roky žijí ve strachu. Strachu, co s nimi bude, protože systém …