Uprchlíkům nevoní ani Rakousko. V Belgii prý dostanou dům a v Německu práci i peníze

02.09.2015 13:02 | Zprávy

Většina uprchlíků, kteří dorazí do Rakouska, chtějí pokračovat do Německa. Důvody většiny z nich mají podle reportérky Deutsche Welle Alison Langleyové jen velmi málo společného s realitou.

Uprchlíkům nevoní ani Rakousko. V Belgii prý dostanou dům a v Německu práci i peníze
Foto: Radim Panenka
Popisek: Uprchlíci před autobusovým nádražím v Bělehradě. Do Srbska denně dorazí až tisíc imigrantů, kteří chtějí do EU. Hlavně do Německa či Švédska.

Farah Alyová přichází do čekárny Červeného kříže ve čtvrti Nickelsdorf v jihovýchodní části Vídně, aby se informovala, jaké má možnosti. Převaděči zaplatila 1500 eur za to, aby jí a jejího malého syna dostal do Německa. Po patnáctidenním cestování však byli společně s dalšími 29 členy skupiny ponecháni svému osudu na poli v Rakousku. Následně je objevily rakouské policejní hlídky. Místo, aby byla vděčná, že dostane najíst a napít, zračí se v jejích očích zoufalství. Její syn má vrozenou vadu a ona se domnívá, že jej mohou zachránit jen němečtí lékaři. „Musím jet do Německa. Tady zůstat nemohu,“ vypráví se slzami v očích.

„Když jí říkám, že rakouské zdravotnictví je stejné jako to německé, tváří se pochybovačně. Ona i další členové skupiny doma v Bagdádu o Rakousku nikdy neslyšeli. Německo je podle Farah skvělá země. Je přesvědčena, že jen v Německu mohou lékaři zajistit, aby se pravá ruka jejího syna opět hýbala. Její názor rozhodně není ojedinělý a sdílí jej většina ze 34 000 uprchlíků, kteří dočasně uvízli v Rakousku. Když se policie v pondělí snažila odvést patnáct Syřanů, kteří přišli z Maďarska, do improvizovaného uprchlického centra, všichni sborově křičeli Německo, Německo, Německo,“ píše reportérka německého média Langleyová.

Skupina Syřanů se nakonec nechala podle Langleyové policisty přesvědčit, ale další nikoli. Ihned poté, co dorazili do Vídně, ptali se, kdy jede nejbližší vlak do Německa. Dále německá novinářka hovořila s Kaffaou, jež vyrazila do Evropy se svým manželem a malou dcerkou, která je nemocná. „V Německu nebudeme mít žádné problémy. Němci nás do své země vezmou,“ je přesvědčena Kaffaa. Někteří z uprchlíků se těší, že se v Německu shledají se svými rodinami. Pět iráckých mužů spících na nádraží se obává, že je rakouská policie vrátí na základě dublinských pravidel zpět do Maďarska. Chtějí se dostat do Velké Británie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Popřeli zákony Beneše, Dubčeka i Havla. Poslední tečka za šlendriánem Foltýna a „stratkomu“

4:44 Popřeli zákony Beneše, Dubčeka i Havla. Poslední tečka za šlendriánem Foltýna a „stratkomu“

„Dnešní propaganda vůbec nechápe historické souvislosti. Ostatně, ať si propagandisté přečtou knihu …