Úřady vysávají ze státní kasy miliony. A zřizují se další, vytýká vládě Petr Mach

09.01.2012 22:23

Desítky vládních úřadů čerpají miliony ze státní kasy, mnohé z nich jsou ale naprosto bezúčelné a některé i škodící, nechal se slyšet předseda Strany svobodných občanů a ekonom Petr Mach v rozhovoru pro Lidové noviny. Nejzbytečnější ze všech úřadů je podle něj úřad Národního koordinátora pro zavedení eura v České republice.

Úřady vysávají ze státní kasy miliony. A zřizují se další, vytýká vládě Petr Mach
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Mach

„Za vítěze v pomyslné soutěži ‚nejzbytečnější úřad‘ bych dnes asi označil úřad Národního koordinátora pro zavedení eura v České republice, a to s ohledem na to, že eurozóna se rozpadá,“ řekl Mach v rozhovoru LN.

„Podpora zavedení eura v ČR je blízká nule. Vydržování úřadu je tedy evidentní mrhání penězi daňových poplatníků. Stačilo by přitom jedno usnesení vlády, které by ten úřad zrušilo,“ doplnil.

V České republice existují podle Macha tři druhy státních úřadů – nezbytné úřady, jako je stavební nebo finanční, pak ty, které jen existují, nijak nepomáhají, ale ani neškodí. Do této kategorie řadí třeba Výzkumný ústav práce a sociálních věcí nebo Ústav pro hospodářskou úpravu lesů.

Úřady co škodí

„Pak máme ale obří úřady, které mají rozhodovací pravomoci, rozdělují miliardy a škodí. V tomto smyslu je pro daňové poplatníky nejdražší asi státní agentura Czechinvest, která ročně na provoz spotřebuje 350 milionů, a miliardy nás stojí v rozdělovaných dotacích a daňových prázdninách pro vyvolené podnikatele,“ uvedl s tím, že podobná pomoc vybraným podnikům je vždy realizována na úkor všech ostatních, kteří musí chybějící peníze zaplatit ze svého.

„Tento úřad jednoduše pokřivuje tržní prostředí, škodí,“ myslí si liberální ekonom Mach, který poukazuje na to, že současná vláda nejenže nezeštíhluje státní byrokracii, jak původně slibovala, ale navíc vytváří úřady nové.

„Je přece evidentní, že tato vláda žádný úřad nezrušila. Naopak, v programovém prohlášení se zavázala, že zřídí několik dalších: Generální inspekci bezpečnostních sborů, Grantovou agenturu pro podporu sportu, Registr přestupků, Národní rozpočtovou radu. Navrch pak zřídila Vládní výbor pro koordinaci boje s korupcí, původně jako trafiku pro bývalého ministra Johna, úřad ale zůstal i po jeho odchodu,“ uzavřel spučasný šéf Strany svobodných občanů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jhe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká televize ustřihla Michala Davida. Ale to nebylo kvůli němu, tvrdí

20:02 Česká televize ustřihla Michala Davida. Ale to nebylo kvůli němu, tvrdí

Česká televize v přímém přenosu odvysílala rozlučku s kariérou tenisty Radka Štěpánka. Té se účastni…