Urážíte Evropu, seškrtáme vám dotace, zahřměl Martin Schulz na ty, co odmítají imigranty. Čeští politici mu obratem také vzkazují své. Padlo i přirovnání k Vasilu Biľakovi

1. 2. 2017 20:19

„Německá kancléřka hlasitě volala, že Německo to zvládne, když bez konzultace s ostatními otevřela dveře. Teď problémy narůstají a Německo volá po solidaritě. A co horšího, ze strany EU neslyším ani náznak koncepce nějakého řešení,“ uvedl v anketě ParlamentníchListů.cz k výrokům Donalda Tuska a Martina Schulze Petr Gazdík, předseda STAN. Podobně se vyjadřovali i ostatní. Rozporuplnější názory měli na Donalda Trumpa, ten nejostřejší bývalý europoslanec Libor Rouček (ČSSD). „Je nebezpečím pro celý svět kvůli svým autoritářským sklonům či nevypočitatelné povaze. To vše může mít devastující dopad například na mezinárodní obchod,“ obával se.

Urážíte Evropu, seškrtáme vám dotace, zahřměl Martin Schulz na ty, co odmítají imigranty. Čeští politici mu obratem také vzkazují své. Padlo i přirovnání k Vasilu Biľakovi
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Martin Schulz
reklama

Brusel musí čelit expanzi Ruska, Číny, radikálního islamismu a teď i Trumpa

Předseda Evropské rady Donald Tusk v dopise premiérům a prezidentům před víkendovým summitem na Maltě varoval, že EU čelí „největším výzvám ve své historii“. Důvodem je podle něj fakt, že Brusel dnes musí čelit současně expanzi Ruska, Číny, radikálního islamismu a teď tuto sestavu nebezpečí doplnil i prezident Trump. 

Bývalý šéf evropského parlamentu a kandidát německých sociálních demokratů na kancléře Martin Schulz konstatoval, jak Německo klidně i osamoceně pomáhá ostatním zemím, protože věří v solidaritu, a neváhá investovat své peníze, když se někdo cítí ohrožený. „Ale pokud si někteří členové EU vykládají solidaritu takto: financování zemědělských fondů nebo strukturálních fondů ano, ale solidaritu pro uprchlíky ne, pak budoucí spolková vláda bude muset zohlednit tuto jejich solidaritu v uprchlické politice v příštím rozpočtovém období EU,“ vyjádřil se.

Anketa

Který z okolních národů vám vadí?

68%
4%
hlasovalo: 15075 lidí

Nebezpečím pro Evropu jsou Donald Tusk a Martin Schulz.

Tyto výroky nechaly ParlamentníListy.cz okomentovat v anketě politikům různých stran. Ptaly se, zda je Trump skutečně nebezpečím pro Evropu a co znamenají názory Martina Schulze pro Českou republiku. Poslanec Jan Zahradník (ODS), mimo jiné i člen poslaneckého výboru pro Evropské záležitosti, sdělil: „Pro Evropu jsou skutečným nebezpečím lidé jako Donald Tusk a Martin Schulz.“ Stejně stručný byl i europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach. „Evropa hledá vnějšího nepřítele, aby tak zakryla vlastní vážné problémy,“ domníval se.

„Martin Schulz opakovaně říká nesmysly a snaží se nahánět tamní politické body. Vydírat členské státy přes migraci ukazuje ubohost jeho argumentů,“ konstatoval europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „U Donalda Trumpa si počkám na to, co skutečně udělá. Vydat dekret umí každý. Ale je umění, aby platil ještě druhý den,“ doplnil.

Kancléřka volala, že to Německo zvládne, když bez konzultace s ostatními otevírala dveře. Teď Německo volá po solidaritě

K Donaldu Trumpovi uvedl předseda Starostů a nezávislých a místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík: „Nebezpečí vidím v tom, že s ním přijde větší izolacionismus Spojených států – a Evropa nemá vlastní ozbrojené síly, které by ji jako celek bránily. Potud to nebezpečí je.“ K Martinu Schulzovi a nedostatečné solidaritě sdělil: „Německá kancléřka hlasitě volala, že Německo to zvládne, když bez konzultace s ostatními otevřela dveře. Teď problémy narůstají a Německo volá po solidaritě. A co horšího, ze strany EU neslyším ani náznak koncepce nějakého řešení. Připomínám, že pan Schulz byl předsedou Evropského parlamentu. Takže by měl spíše mířit na svou stranu hřiště.“

„Budí to ve mně reminiscence z doby těsně před rozpadem východního bloku. Tehdy jsme byli členy RVHP, v Sovětském svazu zahájil Gorbačov perestrojku a naše staré a zkostnatělé vedení jsa neschopno se zreformovat a přidat na plynu, nevědělo, co si počít. Nyní je jakoby v roli Gorbačova Trump a roli Biľaka Tusk, Schulz a další. Řešení je jediné. Rychlá a důkladná reforma Evropské unie, nástup nových nezkompromitovaných lídrů a přirozeně odchod těch starých a neschopných,“ vyjádřil se Jan Veleba, předseda Strany práv občanů. „Co se týká vynucování solidarity, hašení průšvihu s migranty, zde platí odvěká zásada, že o hosty se musí postarat ten, kdo si je pozval. V tomto případě kancléřka Merkelová. Ostatně až donedávna do omrzení mlela – my to zvládneme,“ upozornil.

„Evropsko-unijní politici roky blábolí nesmysly. Nejdříve pozvou běžence z celého světa, pak nevědí co s nimi a rádi by je někomu vnutili,“ konstatoval senátor Jaroslav Zeman (ODS). „A Trumpa si pletou s teroristou. Je pro ně zřejmě větším nebezpečím než Islámsky stát,“ podotkl.

Donald Trump je nebezpečím pro celý svět pro autoritářské sklony a nevypočitatelnou povahu

Jinak vidí Trumpa bývalý europoslanec a místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček (ČSSD). „Donald Trump je nebezpečím pro celý svět. Tak ho vidí většina Jihoameričanů, Evropanů, Číňanů, Asiatů i Arabů. Nebezpečím jsou třeba jeho autoritářské sklony, nevypočitatelná povaha či neznalost mezinárodního prostředí. To vše může mít devastující dopad například na mezinárodní obchod, s následným celosvětovým hospodářským a sociálním propadem, Českou republiku nevyjímaje. V zájmu naší země je proto co nejužší spolupráce s našimi partnery v EU, kam jde přes 80 procent našeho vývozu. Sami, osamoceně, nic nezmůžeme,“ obával se.

„Pokud jde o Martina Schulze, opakuje názory, které převládají v západní a jižní Evropě. V Itálii například, která cítí hlavní nápor uprchlíků a kde je životní úroveň v mnohých regionech nižší než u nás, nelze očekávat, že nám budou po roce 2020 posílat nějaké peníze,“ je přesvědčen.

„Já se domnívám, že Trump představuje riziko pro celý svět, a Tusk, Juncker pro Evropu. Trump sobeckým bezohledným prosazováním zájmů USA a odmítáním odpovědnosti za stav světa, na kterém se Spojené státy významně podílely. Tusk a Juncker ničí EU svojí neschopností se změnit a začít pracovat na EU pro občany, a nikoliv korporace. Schulz dělá už volební kampaň a ukazuje své silné zásady, o kterých vím, že je ve skutečnosti nemá,“ prozradila europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM).

Obama byl oslavovaný mírotvůrce a vůbec se mu to nepovedlo. Trump může překvapit

„Takové návrhy jako ten od Schulze poškozují EU a rozdělují ji. Vykreslování například ČR jako málo solidární a xenofobní a ještě navrhovat, že by měla být za své racionální návrhy trestána, má na Evropu horší vliv než Trump. Osobně ale tuto kritiku od Schulze vnímám jako pochvalu a potvrzení racionálního postoje naší vlády,“ vysvětlil místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík, který je předsedou poslaneckého výboru pro evropské záležitosti. „Pokud bude prezident Trump své předvolební sliby realizovat tak nepromyšleným a chaotickým způsobem, jak to provedl se zákazem vstupu občanů některých zemí do USA, pak může páchat významné škody,“ domníval se. „Zákaz vstupu lidí z muslimských zemí – a nevím, proč tam není zařazena Saúdská Arábie, což jsou salafisté – nejbrutálnější forma islámu, zní velmi líbivě. Problém je ale ten, že zakázal vstup všem včetně jezídů a křesťanů, kteří jsou v těch zemích perzekuováni,“ povšiml si. „Donald Trump může ve vztazích s Evropou působit určité problémy, ale ptám se, jestli budou větší, než které na evropské integraci způsobil například Martin Schulz se svým sociálním inženýrstvím a dlouholetým působením na evropské úrovni,“ upozornil.

V Trumpově naléhání na to, aby se evropská část NATO více starala sama o sebe a byla akceschopnější, vidí Benešík velkou příležitost. „Je v našem vlastním evropském zájmu, abychom byli v oblasti obrany a bezpečnosti méně závislí na Spojených státech,“ zdůraznil. Největší obavy z Trumpa z evropského pohledu podle něj budí jeho náklonnost k Vladimiru Putinovi a Rusku. „Na druhou stranu, když Obama začínal, byl k Rusku extrémně vstřícný. Zapůsobilo to tak, že Rusko expanduje všemi způsoby do všech směrů. Obama byl až oslavovaný mírotvůrce. Ale myslím, že se mu to vůbec nepovedlo. Řada jeho kroků byla kontraproduktivních. Donald Trump v tomto ohledu, protože jsme u něj ostražití, může mile překvapit,“ dodal.

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyne - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Zásadní je stabilizace situace v Sýrii a jednání EU s africkými státy

„Podle mého úsudku je na nějaké hodnocení prvních kroků nového amerického prezidenta příliš brzy. Určitě nejsem jeho fanda, například jeho přístup k problematice ochrany životního prostředí mi přijde velmi podobný jako u našeho exprezidenta Klause či toho současného, tedy určitě nic, s čím bych se ztotožňoval. Nicméně také bych mu určitě nechal minimálně těch sto dní na jakési hájení. Evidentně se snaží plnit volební sliby, evidentně se s novou prací teprve sžívá a učí se také celý jeho byrokratický aparát. Jeho dekret o migraci vyvolal ve světě mnoho ostrých reakcí, povyku i zmatků. Nedělám si o jeho zahraniční politice žádné velké iluze, naopak předpokládám poměrně velký politický chaos,“ sdělil senátor Petr Orel (Strana zelených).

Pokud bude Evropa jednotná při svém vyjednávání s nastupující administrativou USA, pak má podle něj šanci odolat a dohodnout vzájemně výhodné obchodní a další podmínky vzájemné spolupráce. „Je to v zájmu bezpečnosti a ekonomiky celé EU. Jsem toho soudu, že jde především o to, jestli lídři států EU potáhnou za jeden provaz a budou se držet těch základních atributů, které nás v Evropě spojují a vyjednávat se bude společně a ve shodě. Chci věřit, že tomu tak bude a že tzv. Brexit EU posílí a snad přivede k větší jednotě. Na druhé straně jsem si plně vědom, že je někdy nesmírně obtížné se dohodnout v rodině, v pracovním kolektivu, a o to je to obtížnější v takovém konglomerátu, jakým je EU,“ upozornil.   

„Uprchlická krize nebyla zvládnuta ze strany EU od jejího vypuknutí, od počátku panují na tuto závažnou problematiku zcela rozdílné názory a evidentně se sbližují jen pomalu. Osobně se ztotožňuji v této otázce s kroky a postavením české vlády,“ konstatoval senátor. „Za zcela zásadní pak považuji stabilizaci situace v Sýrii a jednání EU s africkými státy, odkud proudí nejvíce uprchlíků. Včetně bilaterálních jednání s těmito státy, s cílem zastavení migrace, jejich maximální ekonomické a edukační podpoře. Velmi důležitá jsou v této souvislosti také jednání s Egyptem, Tuniskem či politicky nepřehlednou Libyí,“ vysvětlil s tím, že je pro navýšení finanční i materiální pomoci ze strany ČR. „Jsem také určitě pro, aby ty státy EU, kde je nejvíce uprchlíků, byly finančně podstatně zvýhodněny i v rámci současného rozpočtu EU. Samozřejmě včetně Německa, které nese společně s Itálií a Řeckem asi největší zátěž. Příští rozpočtové období EU by tuto závažnou problematiku mělo určitě zohlednit. Uprchlická krize podle mého přesvědčení nesmí ohrozit bezpečnost obyvatel a demokratické systémy zemí EU,“ konstatoval. 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

15:58 V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

Server Deník N přišel s rozhovorem s Monikou Šimůnkovou, současnou zástupkyní ombudsmana Stanislava …