Úředníci nemají žádné právo bránit svou výplatní pásku, říká Kameník

23.10.2013 22:40

Hosty středečního vydání Událostí, komentářů byli předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec a předseda sdružení Oživení Martin Kameník. Češi jsou podle nich již připraveni na zveřejňování platů státních úředníků, podle Kameníka dokonce musí být - jedině tak prý vznikne nad úředníky efektivní dohled.

Úředníci nemají žádné právo bránit svou výplatní pásku, říká Kameník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

"Je to veřejným zájmem," souhlasí Němec s tvrzením, že by lidé měli například znát výplatní pásku šéfa kabinetu premiéra. "Je ve veřejném zájmu, aby byly platy takto vysoce postavených úředníků zveřejňovány. Oni nemají žádné právo se proti tomu bránit," souhlasí Kameník. Podle něj jsou placeni z veřejných peněz, a proto by měli své výplaty zveřejňovat. "Proto by neměli argumentovat tím, že jim to vadí a že to nechtějí zveřejnit," dodává.

S tím souhlasí i Němec. "My jsme se snažili najít tenkou hranici mezi právem na soukromí a právem veřejnosti," poukazuje na určitá kritéria. Nyní to, zda musí státní úředník zveřejnit výplatní pásku, určuje směrnice. V ní je například zaneseno, že tak musí učinit na vyžádání každý, kdo pracuje s veřejnými zakázkami a ti, kteří jsou součástí operací přesahující čtvrt milionu korun. I to je ale podle předsedy Oživení málo. "Chápu, proč hranice byla stanovena i chápu tyto podmínky. V praxi to ale moc dobře nefunguje," dodává.

Česká společnost je připravena

Novináři podle Kameníka oslovují často úřady o zveřejnění výplaty určitých úředníků, ale mají smůlu. "Snaží se to utajit," dodává. "Zákony v demokracii musí být psány tak, aby odpovídaly všeobecnému koncensu slušnosti," má jasno Němec. Podle Kameníka je ale řešení vcelku jednoduché. "V současné době by bylo ideální postupně nařizovat například aktem vlády automatické zveřejňování platů úředníků, kteří nakládají s našimi penězi," má jasno Kameník.

S tím souhlasí i Němec. "Tyto návrhy jsou známy, ale musí rozhodnout politická vůle," dodává. Česká společnost je také pak podle Kameníka připravena na zveřejnění platů. "Je to i v jejím vlastním zájmu. Je ve veřejném zájmu znát výši platů. Jsme jediným státem v Evropské unii, který tento zákon nemá," dodává. Češi už podle něj také dávnou nejsou nepřejícími a závistivými.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ane

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

23:04 Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman se v pravidelném čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov věnoval…