Uspěje Trump? Drsný hrubián by neseděl v Bílém domě poprvé, říká exporadce Nečase

2. 1. 2016 12:08

Někdejší poradce premiéra Petra Nečase Roman Joch se na stránkách Lidových novin zamyslel nad nadcházejícími prezidentskými volbami v USA. K čemu dospěl? Vzhledem k tomu, že Spojené státy nejsou stejné jako Rusko, volby tam mohou skončit jakkoliv. Kdyby vyhrál Trump, bude to šok, ale svět se nezboří.

Uspěje Trump? Drsný hrubián by neseděl v Bílém domě poprvé, říká exporadce Nečase
Foto: pixabay.com
Popisek: USA- ilustrační foto

Od roku 1999 prakticky nikdo nepochybuje, kdo v Rusku drží moc. Otěže fakticky třímá Vladimir Putin. Jenže Spojené státy nejsou Rusko, takže si musíme počkat na konec letošního roku, který ukáže, kdo nakonec zasedne v Bílém domě. Může to být demokratická kandidátka Hillary Clintonová, může to být republikánský kandidát Donald Trump. Ten je sice elitami požadován za hrubiána a za svou pověst si může sám, ale pokud by vyhrál, nebylo by to poprvé, co by Bílý dům řídil nepříliš vzdělaný muž oblíbený u lidu. Trump tedy může vládnout.

„Pokud se tak stane, bude to šok, ale nikoli bezprecedentní: prvních šest amerických prezidentů byli vzdělaní gentlemani z  východu, ať z Virginie či Massachusetts. V  roce 1828 však byl sedmým prezidentem zvolen proti vůli elit z východního pobřeží drsný, hrubý, nepříliš vzdělaný, leč u lidu populární voják z divočiny na západě, generál Andrew Jackson. Elity byly zděšeny. A nastala éra jacksonovské demokracie,“ píše Joch.

Největší šanci proti Trumpovi by zřejmě měla Hillary Clintonová. Ta má nominaci u demokratů prakticky jistou, pokud se nestane nic překvapivého. U republikánů ale nejsou bez šancí na úspěch ani další politici – především senátoři Ted Cruz a Marco Rubio. Oba mají kubánský původ a názorově jsou si poměrně blízko. Vyjadřují se podstatně slušněji než Trump. Především Rubio je jako o něco mírnější politik vnímán jako kandidát establishmentu. Je to také skvělý řečník. Ani to mu ale nemusí stačit k republikánské nominaci na prezidenta. Budeme si zkrátka muset počkat. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo jsou ti chartisté zač? Lidé už vědí. Obsadili ČT a úřady. Tohle bude bolet, pálit. Pavel Černocký nešetřil ani „nedotknutelné“

17:07 Kdo jsou ti chartisté zač? Lidé už vědí. Obsadili ČT a úřady. Tohle bude bolet, pálit. Pavel Černocký nešetřil ani „nedotknutelné“

Netradiční pohled na Chartu 77 přináší pro Parlamentní listy politický komentátor, moderátor, spisov…