Ústavní expert Kysela besedoval: Ne každý, kdo sem přichází mimo Evropu, nám to tu chce rozbít. Třeba senátor Mezian je původem Syřan a nepřipadá mi zvlášť nebezpečný

07.04.2018 18:44 | Zprávy

REPORTÁŽ Evropská unie se nikdy nemůže stát Spojenými státy, i když již na stole bruselských úředníků je model jednotné vlády a zdrojů. Na besedě, kterou uspořádali Mladí konzervativci v Plzni, to uvedl odborník na ústavní právo, prorektor Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Kysela. Zmínil se i o lišáckém tahu Roberta Fica, aby „se vlk nažral a koza zůstala celá“, týkající se přijetí migrantů. Kysela si též posteskl, že někdy nevidíme, co je psáno a věci řešíme jen dohodou, železným zvykem – a pak se můžeme divit. Tak, jak je to třeba s vyžádanými přestávkami pro jednotlivé stranické kluby v poslanecké sněmovně.

Ústavní expert Kysela besedoval: Ne každý, kdo sem přichází mimo Evropu, nám to tu chce rozbít. Třeba senátor Mezian je původem Syřan a nepřipadá mi zvlášť nebezpečný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Právník Jan Kysela

Přítomní se shodli na tom, že Evropská unie v nedostatečné míře přesvědčuje a že spíše inklinuje k „befelům“. „Má-li společnost fungovat, vyžaduje to určitou míru homogenity. V zásadě by měla být hodnotová, přitakáním k rovnosti, svobodě nebo nerovnosti, nesvobodě, akceptaci určitých pravidel společnosti,“ uvedl k otázce ohledně kvót a migranty právník Kysela. „Mám pocit, že některé evropské země toto z části vlastní vinou, z části bez vlastní viny nezvládají kvůli zátěži minulosti, což je koloniální dědictví. V homogenní společnosti se pak vytvářejí subkultury, které se zbytkem nekomunikují. Pak tedy máte řadu typů Francouzů. Je účelné bdít nad tím, aby se vám neproměnilo obyvatelstvo, které má takové či jiné etnické charakteristiky, a aby se vám společnost nerozpadla, kvůli tomu přitakání k pravidlům a hodnotám,“ varoval přítomné.

Desítky homogenitu neohrozí, ale…

K přerozdělování migrantů a Dublinu IV mimo jiné uvedl: „… mne ta společná azylová politika nepopuzuje ve chvíli, kdy mluvíme v jednotkách, desítkách, možná stovkách. Kdyby měla vést k tomu, že bez vlivu členských států se na jejich území objevují desetitisíce lidí, kteří právě mohou být důvodně osočováni z toho, že tam ta hodnotová homogenita nebude, tak to bych považoval za dost významný problém, který se dá vyzkoumat z empirických znalostí ze západní Evropy, protože tam prostě je problém – v Holandsku, ve Francii, v Belgii.“

Další rovinou jsou podle Kysely konkrétní čísla. „Pokud by se nás měly týkat stovky, tak mi připadá, že to není důvod jít do přímého střetu s EU, zejména, když se postupem času ukazovalo, že to nejsou stovky, ale méně a méně. Pokud na Slovensku Robertu Ficovi stačilo, aby prováděl více či méně vážně míněné úkony, které se týkaly několika jednotlivců, a bylo všechno v pořádku, tak mně připadá, že je možná zbytečné si sem „nevzít deset lidí a mít pokoj“. Je to možná pokrytecký závěr... Nezdá se mi výhodné tuto bitvu kvůli deseti, dvanácti, dvaceti vést. Současně ale platí, že ne každý, kdo přichází ze světa mimo Evropu, je ten, který nám to tady rozbije. Že specielně když se mluví o Sýrii, která konec konců byla spouštěčem, pokud jde o stav občanské války, tak je podle mne poměrně dost sekularizovaná země, kde příliš zahalených lidí nebude. Tam bych si zrovna myslel, že ti Syřané by představovali menší riziko než kdyby sem putovali Saúdové. V senátu je původem Syřan senátor Mezian a ten mi tedy nepřipadá nijak zvlášť nebezpečný. Pokud by tedy i ti další Syřané byli podobní senátoru Mezianovi, tak nemám pocit, že bychom měli nějakou zvláštní újmu,“ uvedl s trochou nadsázky Jan Kysela.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

21:41 Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

„Nemělo by se zapomenout na hrdiny bojující za naši vlast. Jezdíme na veškeré pietní akty,“ sdělil j…