Ústavní expert k miliardám pro církve: Stát nemůže vydírat pomocí daní

19. 4. 2014 19:27

Právník a bývalý poslanec ČSSD, neúspěšný kandidát na ústavního soudce a údajný spoluautor kontroverzní amnestie Václava Klause Zdeněk Koudelka kritizuje výroky některých politiků, kteří uvedli, že pokud církve tzv. dobrovolně neodevzdají část svých nároků státu, lze změnit daňové zákony a restituční náhrady církvím zdanit. Koudelka argumentuje tím, že právní stát není gangster a nemůže užít daně jako nástroje k vydírání.

Ústavní expert k miliardám pro církve: Stát nemůže vydírat pomocí daní
Foto: hns
Popisek: Zdeněk Koudelka byl i kandidátem na ústavního soudce
reklama

Koudelka poukazuje na to, že dosud restituční náhrady fyzickým osobám, sportovním spolkům či v rámci nápravy pronásledování Židů za německé okupace dani nepodléhaly. Přiznává, že stát může daně do budoucna upravovat a může zdanit věci, které nyní nezdaňuje. „Nicméně daňové zákony musí být obecné. Lze zdanit dotace a platby ze strany státu, ale pak pro všechny, ne jen pro některé. Lze zdanit restituce, ale všem, ne pouze někomu,“ píše Koudelka.

Podle něj je ubohé, že lupičské chování někteří politici nezastírají. „Veřejně prohlašují, že pokud někdo něco nedá ,dobrovolně' sám, tak mu to seberou formou daní, které mohou jako představitelé politických stran v Parlamentu prosadit,“ uvádí a přirovnává takové chování politiků k mafii.  

Právní stát podle Koudelky není gangster a nemůže užít daně jako nástroje k vydírání. „V opačném případě se stává státem lupičské hordy. To, že jsou veřejně zaznamenány výroky politiků, kteří s touto možností kalkulují, usnadňuje případné soudní procesy,“ varuje s tím, že případné změny smluv mezi státem a církvemi, které by byly dosaženy pod nátlakem, budou neplatné. „Záleží jen na odvaze soudců, zda se dokážou nátlaku některých držitelů moci a médií postavit,“ uvedl Koudelka.

  • Celý článek Zdeňka Koudelky ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

13:11 Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

Podpora pro konkurenčního kandidáta se nevyplácí. To, že podpořil v teplickém závodě o senátní křesl…