Ústavní právník Gerloch: Do 9. listopadu není Zeman potřeba

15.10.2021 18:38

Manželka prezidenta Miloše Zemana Ivana včera informovala, že prezident je nemocný a podstupuje léčbu, která si vyžádá čas. Jelikož odmítla dodat jakékoli další informace, opět tak u české veřejnosti vyvstaly otázky nejen o současném stavu hlavy státu, ale i o případném dalším postupu v rámci předávání moci po sněmovních volbách. Ústavní právník Aleš Gerloch v pořadu Rozstřel serveru iDnes.cz objasnil, kdy čekají prezidenta nejbližší neodkladné povinnosti a zdali je nyní namístě hovořit o aktivaci článku 66 Ústavy ČR.

Ústavní právník Gerloch: Do 9. listopadu není Zeman potřeba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Aleš Gerloch

Anketa

Chcete Andreje Babiše za příštího prezidenta?

69%
19%
hlasovalo: 40921 lidí
V rámci spekulací o zdravotním stavu prezident se mnozí obávají, že hrozí, že prezident nebude schopen zastávat svůj úřad i nadále a bude třeba řešit dočasné odebrání prezidentových pravomocí. Podle Gerlocha ovšem nyní v nejbližších dnech rozhodovat o způsobilosti prezidenta Zemana vykonávat úřad není nutné, jelikož nyní hlavu státu nesvazují žádné povinnosti, které by bylo třeba urychleně řešit.

Ústavní právník považuje v rámci Zemanových povinností za přijatelné, i kdyby Zeman nevykonával svůj úřad do 9. listopadu; do té doby totiž může počkat přijetí demise končící vlády premiéra Andreje Babiše (ANO).

Zeman včera podepsal rozhodnutí o svolání zasedání nové Poslanecké sněmovny na pondělí 8. listopadu. Zasedání Sněmovny má ze zákona svolat prezident tak, aby začalo nejpozději 30. den po volbách. Jeho začátek se tak bude shodovat i s termínem ustavující schůze nově zvolené Poslanecké sněmovny, kterou svolá aktuální předseda Radek Vondráček (ANO).

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Gerloch se kromě nadcházejících nevyhnutelných povinností prezidenta vyjádřil i k samotným obavám veřejnosti spojeným s mlčením Hradu. Podle ústavního právníka se při informování o zdravotním stavu prezidenta střetává právo na ochranu osobnosti, které má každý člověk, a na druhé straně veřejný zájem, přičemž u nás není právně stanoveno, že by informování o stavu prezidenta mělo převážit.

O tom, že na tom prezident Zeman není zdravotně dobře, prý již svědčí sama o sobě informace o jeho hospitalizaci na jednotce intenzivní péče. „Už samotná hospitalizace v nemocnici ukazuje, že zdravotní stav není dobrý, tím spíše pokud je někdo na jednotce intenzivní péče… Více informací nyní asi není třeba sdělovat. Otázkou je samozřejmě výhled,“ vrátil se právník v pořadu Rozstřel k tomu, že nyní Zemana nelimitují po následující dny nějaké neodkladné povinnosti. Do prvního zasedání nové Poslanecké sněmovny prý žádná ústavní krize při hospitalizaci prezidenta nehrozí.

Právě 8. či 9. listopadu by však mělo dojít k přijetí demise dosavadní vlády, kterou vláda podává do rukou prezidenta po ustavující schůzi Sněmovny, až když poslanci složí slib, ustaví se výbory a je zvolen předseda Sněmovny.

Co se týče předávání státních vyznamenání 28. října, jelikož listiny vyznamenaným už prezident podepsal, může samotným předáváním Zeman pověřit někoho jiného.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…