Ústavní soud odmítl vrátit ženě byt, který musela prodat v exekuci. Poukazoval na dobré mravy

18.05.2021 19:15

Ústavní soud přinesl překvapivý verdikt, podle kterého i postup v rámci zákona může odporovat dobrým mravům. Zrušil tak rozhodnutí soudů nižší instance v případu ženy, která v dluhové pasti prostřednictvím exekuce prodala byt, načež se po několika letech domáhala bytu zpět, v čemž jí soudy vyhověly. Podle Ústavního soudu to ale není v pořádku a případ byl vrácen zpět okresnímu soudu.

Ústavní soud odmítl vrátit ženě byt, který musela prodat v exekuci. Poukazoval na dobré mravy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Ústavního soudu
reklama

O rozhodnutí Ústavního soudu informuje server Novinky.cz. Jedná se o případ ženy, která ve finanční nouzi v roce 2006 prostřednictvím exekuce prodala byt a nadále v něm bydlela v rámci nájemního užívání. Po pěti letech ale žena od smlouvy odstoupila a začala se domáhat zpět vlastnického práva k bytu. Spor od té doby dvakrát dospěl až k Nejvyššímu soudu, který rozhodl, že je žena skutečně vlastníkem bytu.

Exekuční společnost proto podala stížnost k Ústavnímu soudu s tím, že společnost zaplatila za ženu exekuci a zachovala jí možnost bydlení a ta se odvděčila jen zneužitím pomoci se splacením dluhů a účelovým odstoupením od smlouvy po pěti letech.

A právě exekuční společnosti dal nakonec Ústavní soud za pravdu. „Není vyloučeno, že i výkon práva, který odpovídá zákonu, může být shledán v rozporu s dobrými mravy, a že mu proto bude soudem odepřena právní ochrana, a to zejména tehdy, je-li zřejmé, že výkon práva vede k nepřijatelným důsledkům projevujícím se jak mezi účastníky, tak na postavení některého z nich navenek,“ konstatoval za senát soudců Pavel Šámal.

Žena navíc podle Ústavního soudu neplatila sjednané nájemné, což soudy nijak nezohlednily. „Soudy nezohlednily skutečnost, že stěžovatelka v plném rozsahu vyplatila ženě exekuci, a tím jí zachovala možnost bydlení, o kterou by v pokračujícím exekučním řízení přišla, navíc po dobu dvanácti let hradila veškeré náklady spojené s jejím bydlením, neboť od listopadu 2008 žena přestala hradit platby spojené s užíváním bytu,“ napsali soudci.

„Žena zneužila pomoci stěžovatelky ke splacení svých dluhů a následně od kupní smlouvy zcela účelově odstoupila. Obecné soudy toto jednání v celkovém kontextu jako účelové neposoudily a odstoupení od kupní smlouvy jako odporující dobrým mravům neshledaly. Tímto svým postupem porušily právo stěžovatelky na ochranu majetku a právo na soudní ochranu,“ dodali soudci. Případ se tak vrátí zpět k Okresnímu soudu v Pardubicích, který bude muset rozhodovat v rámci zjištění Ústavního soudu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zánět srdečního svalu. Vzácně! Připojené varování k vakcíně vyrobené v USA. Máme jasné slovo špičkového odborníka

19:10 Zánět srdečního svalu. Vzácně! Připojené varování k vakcíně vyrobené v USA. Máme jasné slovo špičkového odborníka

Indická mutace Delta děsí Evropu, v Moskvě napadá i naočkované a podle posledních výzkumů pronikla u…