Ústavní soud se musí znovu zabývat zákonem o státním občanství

08.12.2017 11:51

Ústavní soud se musí znovu zabývat zákonem o státním občanství. Podle sporného paragrafu nelze soudně přezkoumat rozhodnutí, jímž Ministerstvo vnitra zamítne žádost o udělení státního občanství, pokud je důvodem zamítnutí bezpečnostní hrozba. Návrh na zrušení paragrafu podal Nejvyšší správní soud, zjistila ČTK z databází obou soudů.

Ústavní soud se musí znovu zabývat zákonem o státním občanství
Foto: Hans Štembera
Popisek: U středočeského krajského soudu padl rozsudek v Rathove kauze. Vinen, 8,5 roku odnětí svobody a propadnutí majetku v celkové výši 23 milionů korun. David Rath se k soudu nedostavil

Loni se ústavní soudci zabývali souvisejícím ustanovením, podle kterého se k žádosti o udělení českého státního občanství vyjadřují policie a zpravodajské služby. Pokud jejich negativní stanovisko obsahuje utajované informace, žadatel se k němu nedostane, a v důsledku tak nezjistí přesné důvody, proč občanství nezískal.

Ústavní soud (ÚS) tehdy návrh na zrušení části ustanovení zamítl. Nově zpochybněný paragraf na zákonnou úpravu tajných stanovisek přímo navazuje a říká, že rozhodnutí o zamítnutí žádosti o udělení státního občanství je vyloučeno z přezkoumání soudem. Za Nejvyšší správní soud jedná předsedkyně senátu Miluše Došková, ústavním soudcem zpravodajem bude David Uhlíř.

Praxe je v současnosti taková, že k žádosti o udělení státního občanství podané člověkem starším 15 let si ministerstvo vyžádá stanoviska policie a zpravodajských služeb. Stanoviska se ovšem nestávají součástí spisu, pokud obsahují utajované informace. Když policisté nebo zpravodajci ve stanovisku napíšou, že žadatel představuje riziko, úředníci vnitra v odůvodnění rozhodnutí pouze uvedou, že žádost zamítli „z důvodu ohrožení bezpečnosti státu“. Žadatel tedy přesné důvody nezná. Bránit se může rozkladem k ministrovi, žalobu podat nelze.

Podle loňského nálezu ÚS sleduje právní úprava legitimní cíl, kterým jsou bezpečnostní zájmy státu. Paragrafem, který znemožňuje soudní přezkum negativního rozhodnutí, se tehdy ÚS přímo nezabýval. Jeho kritika ale zazněla například v odlišných stanoviscích soudců Kateřiny Šimáčkové a Vojtěcha Šimíčka. Nelíbí se jim situace, kdy se žadatel o občanství nedozví, proč neuspěl, a zároveň se nemůže nijak bránit.

„Jeho postavení tak není nepodobné postavení Josefa K. v Kafkově Procesu,“ stálo tehdy ve stanovisku přehlasovaných soudců.

Podle důvodové zprávy k zákonu o státním občanství nelze připustit, aby se žadatel o občanství, jehož působení ohrožuje základní bezpečnostní zájmy státu, seznamoval s obsahem stanoviska policie a zpravodajců. Mohlo by to prý ovlivnit operace kriminalistů i tajných služeb, případně dokonce ohrozit lidské životy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

14:05 „EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

„Migrační solidarita je falešná a ďábelská hodnota,“ vzkázal právník Robert Kotzian ministru vnitra …