Ústecký kraj ukáže zástupcům EK, jak chce proměnit uhelný region

10.05.2019 23:27

Zástupcům Evropské komise (EK), kteří navštíví 16. května Ústecký kraj, chce krajská samospráva ukázat, na jaké projekty by ráda získala evropské peníze. Návštěvu proto vezme k jezeru Most, jež vzniklo po těžbě uhlí, nebo do lomu ČSA. Uhelný region by se mohl přeměnit v krajinu navzájem propojených jezer, která by sloužila jako zásobárna vody pro celou republiku. Novinářům dnes program návštěvy představil náměstek hejtmana Martin Klika (ČSSD).

Ústecký kraj ukáže zástupcům EK, jak chce proměnit uhelný region
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Dvanáct zástupců Evropské komise přijede do ČR už 15. května, kdy se setkají s reprezentanty Karlovarského kraje. Návštěva severu Čech začne o den později v hnědouhelné elektrárně Prunéřov. Do lomu ČSA, kde se uhlí přestane dolovat v roce 2024, se poté podívají úředníci z EK z vyhlídky. „Bavíme se, co dál po ukončení těžby. Představíme záměry vybudování soustavy jezer v celé Podkrušnohorské pánvi,“ uvedl Klika.

U jezera Most bude třetí zastávka delegace. Jezero o rozloze 309 hektarů je napuštěné, otevřeno pro veřejnost bude v příštím roce. Jezero Milada u Ústí nad Labem, které také vzniklo zatopením lomu, má rozlohu 252 hektarů a lidé se v něm už mohou koupat. „Projekty na práce na jezerech jsou schváleny, rádi bychom, aby je EU finančně podpořila,“ uvedl Klika. Plán Palivového kombinátu, který jezera spravuje, počítá s napuštěním i dalších ploch uvolněných po těžbě, tedy lomů ČSA, Nástup u Tušimic či Vršany u Mostu.

V Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem uvidí zástupci EK to, co se s pomocí peněz z EU udělalo. Návštěva kraje skončí v Litoměřicích, kde budou představeny projekty výzkumného centra geotermální energie a testování autonomních vozidel v reálném provozu. „Očekávám, že prostředky pro ty strukturálně postižené kraje (Ústecký, Karlovarský, Moravskoslezský) přijdou. Musíme do budoucna řešit celou pánevní oblast a na to potřebujeme peníze,“ uvedl hejtmanův náměstek.

O peníze z Evropské unie na regiony postižené těžbou uhlí se ucházejí také Slovensko, Polsko, Německo a Španělsko. Podle Kliky se předběžně mluvilo o částce devět miliard euro (asi 232 miliard korun), která by mohla na projekty v uhelných regionech být použita. „Ta částka ale zatím v rozpočtu nikde není,“ řekl Klika. „Bude to zřejmě otázka až nového programovacího období na léta 2021–2025,“ dodal.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČT mě terorizuje! nadával Babiš. Ale pak si vzpomněl, co uvedla TV Nova... Byla legrace

10:42 ČT mě terorizuje! nadával Babiš. Ale pak si vzpomněl, co uvedla TV Nova... Byla legrace

Trvalo delší dobu, než se po vyhlášení výsledků eurovoleb objevil ve štábu hnutí ANO před kamerami A…