Útočník na české vojáky v Afghánistánu nebyl sám

24.08.2018 21:30

Sebevražedný atentátník, který zabil tři české vojáky v Afghánistánu, nebyl sám. Potvrdila to zpráva o šetření incidentu ze začátku srpna. Útok byl podle české armády předem připraven. ČTK to dnes řekla mluvčí generálního štábu Vlastimila Cyprisová. Čeští vojáci i téměř tři týdny po sebevražedném útoku nevyjíždějí na hlídky z bagrámské vojenské základny. Na starosti mají ochranu jejího vnitřního území. Kdy se opět zapojí do ostrahy základny, záleží na rozhodnutí velitele spojenecké mise Johna Nicholsona. Atentát, při kterém zemřeli tři čeští vojáci, nyní vyšetřuje Vojenská policie.

Útočník na české vojáky v Afghánistánu nebyl sám
Foto: Armáda ČR
Popisek: Vojáci se v Afghánistánu loučili s padlými spolubojovníky

Útok na hlídku složenou z českých, amerických a afghánských vojáků se uskutečnil v neděli 5. srpna. Sebevrah se odpálil v blízkosti šesti vojáků, kteří měli za úkol zajistit místo pro další úkoly. Tři Češi, Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek, zemřeli, vážně zraněni byli dva Afghánci a Američan. Na místě jim pomáhali čeští zdravotníci a vojáci, kteří v době výbuchu ještě byli v obrněných vozidlech.

Podle Cyprisové je americký voják ošetřován mimo území Afghánistánu. „Jeho zdravotní stav je stabilizovaný,“ uvedla. Podle dřívějších informací byl z Afghánistánu převezen do Německa na americkou základnu Ramstein. Jeden z afghánských vojáků byl již z nemocnice propuštěn. „Zdravotní stav druhého afghánského vojáka je stabilizován a je mimo ohrožení života,“ dodala Cyprisová.

Atentát vyšetřovala komise náčelníka generálního štábu, podle Cyprisové své šetření ukončila. „Celková zpráva o šetření incidentu je utajovaná. Můžeme potvrdit, že útok sebevražedného atentátníka byl dopředu naplánován a útočník nebyl sám,“ sdělila ČTK. Na případu i nadále pracují vojenští policisté, kteří jsou součástí českého kontingentu v Afghánistánu. Zahájili již ve věci úkony trestního řízení.

Kdy se čeští vojáci vrátí zpět na hlídky do okolí základny, záleží na rozhodnutí spojeneckého velení mise. Nyní mají na starost ochranu „vnitřního perimetru základny“, uvedla Cyprisová. Armáda již dříve informovala, že česká jednotka je připravena se do ostrahy opět zapojit. Cyprisová ČTK řekla, že omezení hlídek se týká i ostatních koaličních vojáků, kteří se o vnější bezpečnost základny starají.

Při hlídkách v okolí Bagrámu mají čeští vojáci za úkol například kontrolovat místa, ze kterých v minulosti povstalci ostřelovali raketami základnu. Od místních obyvatel také zjišťují důležité informace, pátrají po skladištích zbraní nebo mimo základnu doprovázejí důležité osoby.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…