Útok na Českou republiku: Někdo vydírá naši zemi tím, že tu rozšíří ebolu

27.10.2014 13:16

Policie vyšetřuje pokus o vydírání státu hrozbou rozšíření viru ebola na různých veřejných místech. Pachatelé zatím nejsou známi, sdělilo dnes v tiskové zprávě Ministerstvo vnitra. Náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube na následné tiskové konferenci uvedl, že hlavním cílem pachatelů je vyvolání paniky. Hrozí jim až 12 let vězení.

Útok na Českou republiku: Někdo vydírá naši zemi tím, že tu rozšíří ebolu
Foto: Archiv
Popisek: Přenos nakaženého infekcí, ilustrační foto

„Uděláme všechno pro to, abychom ochránili veřejnost," prohlásil Laube. Na případu pracuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), dnes jej také projednala vláda. Podle šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty jsou pachatelé „velmi sofistikovaní" a používají „velmi sofistikované způsoby komunikace a dokumentace". Policie věc kvalifikovala nejen jako vydírání, ale také jako obecné ohrožení.

Podle hlavního hygienika ČR Vladimíra Valenty je šíření eboly v podmínkách České republiky málo pravděpodobné. „Získání viru, jeho transport, efektivní šíření jiným způsobem než přímým kontaktem s nemocným člověkem nebo jeho tekutinami je málo realistické. Hygienické podmínky v České republice, klimatické podmínky, úroveň práce epidemiologů i úroveň zdravotnických zařízení v podstatě vylučují masivní šíření eboly u nás. Na izolované případy jsme připraveni," řekl.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Zatím proti němu neexistuje žádný schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost na nákazu je vysoká. Ebola se přenáší přímým kontaktem s tělními tekutinami nakažených. Podle Světové zdravotnické organizace se virem nakazilo již více než 10.000 lidí a zhruba polovina z nich nemoci podlehla. Mezi nejvíce postižené země patří Guinea, Sierra Leone a Libérie.

Odborníci tvrdí, že rozšíření viru eboly v populaci nehrozí

Souhlas s vyjádřením hlavního hygienika vyslovila v ČT také primářka kliniky infekčních nemocí Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová.

„Plně souhlasím s tím, co říkal hlavní hygienik České republiky. To, aby si někdo opatřil ten virus, pak ho transportoval a pak se tady pokusil o nějaké šíření, je krajně, skutečně krajně nepravděpodobné,“ tvrdí primářka. Virus podle ní nepřežije dlouho a v našem klimatickém pásmu má i nevhodné podmínky.

Znamenalo by to prý několik cest, které by pachatel musel zvolit a překonat. „Virus je živý organizmus, který nejde jen tak vzít a přenést, třeba v nějakém kufru. To musí mít splněné nějaké podmínky, od teploty až po vlhkost. Čili bez nějakých sofistikovaných prostředků to v podstatě není možné. Pokud by to byl člověk sám nakažený, tak to by byla jiná situace. Znovu opakuji, že tato eventualita mi přijde krajně nepravděpodobná,“ tvrdí primářka infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce.

Je to v podstatě neproveditelné

„Je to špatně proveditelné, nedovedu si to vůbec představit, že by si někdo přivezl virus a pak tím někoho nakazil. Ten virus se nešíří vzduchem, ale pouze kontaktem. To znamená sekrety, krví… To nejde udělat tak, že by hypoteticky, například dotyčný v metru či autobusu otevřel kontejner s virem a tam ho zanechal. To je naštěstí neproveditelné,“ tvrdí primářka Roháčová.

Opatření na letištích, vyplňování příletových karet jsou podle primářky správná opatření. Karty by měly odclonit i ty případy, kdy by někdo ještě nevěděl, že je nakažen. Měl by totiž do karty popravdě napsat, kde pobýval. „Pokud by se tady objevil někdo nakažený tímto virem, tak by byl zcela izolován. Takže to, že by se ten virus uchytil v populaci, je krajně nepravděpodobné. Opatření jsou velmi tvrdá. To, že by se ten virus tady uchytil v populaci, tak ta pravděpodobnost se blíží nule,“ je přesvědčena Hana Roháčová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…