Útok na nezávislost justice? Lenka Bradáčová se nadechla a spustila

07.05.2019 14:43

Moderátor Českého rozhlasu Michael Rozsypal přivítal v českém rozhlase pražskou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. Zeptal se jí, zda je ohrožena nezávislost české justice, což tvrdí demonstranti, kteří v hojném počtu vyrazili již druhý týden do ulic a protestovali proti premiéru Babišovi (ANO) a nově jmenované ministryni spravedlnosti za hnutí ANO Marii Benešové. Bradáčová se nadechla a spustila....

Útok na nezávislost justice? Lenka Bradáčová se nadechla a spustila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lenka Bradáčová

„Nezávislost justice v České republice by byla ohrožena v případě, že by Parlament této země začal přijímat zákony, které by institucionálně mohly omezovat nezávislost ať už soudů nebo státního zastupitelství. Nebo by samozřejmě mohla moc výkonná zcela neúměrně zasahovat do výkonu soudnictví nebo do výkonu státního zastupitelství,“ zdůraznila Bradáčová hned v úvodu rozhovoru s tím, že zmínila hypotetické situace.

„To, že lidé demonstrují, to nevnímám jako projev toho, že by nějak bezprostředně, reálně hrozil ten útok na hodnoty prostřednictvím změn zákonů tak, jak jsem řekla, ale že veřejnost velmi citlivě vnímá postavení justice a jednu z jejich nejdůležitějších hodnot a to je důvěryhodnost justice,“ doplnila dáma.

Anketa

Jsou demonstrace proti Babišovi a Benešové prospěšné?

9%
87%
hlasovalo: 20360 lidí

Bradáčová na demonstrace hledí jen jako pozorovatel a zdá se jí, že lidé reagují i na změny v polské či maďarské justici. Občané možná dávají najevo, že si podobné změny nepřejí. „Ale nespekulujme, vycházejme z toho, jaká je realita,“ požádala v rozhlase.

Problém vidí v tom, jak rychle se za posledních pár měsíců a let mění ministři spravedlnosti.

„Neprosívá to stabilitě justice a nedaří se dotahovat do konce konkrétní projekty,“ varovala dáma s tím, že kupříkladu o důvodech ministra spravedlnosti Jana Kněžínka se hodně spekulovalo, protože nebylo podrobněji vysvětleno, proč Kněžínek svůj post opustil. Kněžínek byl podle Bradáčové dobrým ministrem a vrchní státní zástupkyně v Praze si teď počká, co předvede ministryně nová, momentálně prý není na místě spekulovat. Až nová ministryně vyjeví své plány, dá se o nich debatovat, ale teď podle Bradáčové není co komentovat.

A myslí si Bradáčová, že se v České republice dá objednat trestní stíhání, jak to tvrdí předseda vlády Andrej Babiš (ANO)? „Já si to nemyslím a žádné takové informace a důkazy nemám. Každý odpovědný politik by měl zvažovat, jestli informace tohoto typu, pokud o nich nemá důkazy, mohou důvěru v justici poškodit. V tomto případě se to stát může,“ upozornila Bradáčová.

Kdyby pro Babišovo tvrzení existovaly nějaké důkazy, tak je to podle Bradáčové velmi závažná situace.

Pár slov věnovala i zeštíhlování justice. Bradáčové zeštíhlení soudů a státních zastupitelství vítá, ale vyzývá k důkladné diskusi o této reformě, o snížení dnešních 4 stupňů rozhodování na 3. Reforma může zahrnovat zeštíhlení dnešních soudů 1. stupně.

Další možností je zrušení vrchních státních zastupitelství. „Tady však Bradáčová vypíchla jednu námitku. „Rušit vrchní státní zastupitelství bez náhrady útvarů, které se dnes zabývají těmi největšími hospodářskými věcmi, nepovažuji za správné,“ řekla.

Stejně tak je podle ní možné stanovit státním zástupcům konkrétní funkční období, po kterém by museli odejít. I toto je možné, ale podle Bradáčové to musí dělat někdo důvěryhodný. Reforma by měla probíhat v rozmezí více než jednoho volebního období. „A ještě lépe by bylo, aby výběr státních zástupců už neprováděl ten, kdo reformu připravoval,“ doplnila.

Ve druhé polovině rozhovoru prohlásila, že neví, zda a kdy pošle státní zástupce k soudu kauzu předsedy vlády Andreje Babiše, a že se jí zdá, že šetření celé věci dosud probíhalo v celku standardně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podřezat Zemana jako svini, vyzývá funkcionář ODS. A s ním všechna „smradlavá prasata“, co podpořila zdanění církevních miliard

7:19 Podřezat Zemana jako svini, vyzývá funkcionář ODS. A s ním všechna „smradlavá prasata“, co podpořila zdanění církevních miliard

„Zeman je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini.“ Těmito brutálnimi slovy zaútočil na hlavu…