Už i chvilkaři Rakušanovi umyli hlavu. Jak? Neuvěříte

10.08.2022 19:59 | Ze sítí

To, že ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan jmenoval šéfem Úřadu pro zahraniční styky a informace Petra Mlejnka, rezonuje politickou scénou. Mlejnek měl mít totiž kontakty se stíhaným lobbistou Michalem Redlem. Šéf MF Dnes Jaroslav Plesl však rýpl do toho, že mlčí spolek Milion chvilek. Ten ovšem nemlčí. „Takhle se důvěra občanů zpět nezískává...“ vyčetli aktivisté Rakušanovi.

Už i chvilkaři Rakušanovi umyli hlavu. Jak? Neuvěříte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace Milionu chvilek na Staroměstském náměstí proti vládě

Anketa

Mají Babišovi odpůrci právo narušovat pokřiky či silnější formou jeho mítinky?

6%
92%
hlasovalo: 36990 lidí
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) mimo jiné serveru Seznam Zprávy řekl, že o vazbě s Redlem před jmenováním Mlejnka věděl a nevadila mu, protože vztah obou mužů byl pracovní. Na Twitteru poté doplnil, že si za jmenováním Mlejnka stojí. Nového šéfa ÚZSI považuje za profesionála s úctyhodným kariérním profilem. Později doplnil, že mu Mlejnka představil dlouholetý kolega ze sněmovního bezpečnostního výboru Jan Bartošek (KDU-ČSL), dobré reference mu poskytl například bývalý šéf generálního štábu Aleš Opata i další lidé z bezpečnostní komunity.

Nový šéf civilní rozvědky serveru řekl, že s Redlem se potkával zhruba jednou nebo dvakrát ročně, když pracoval ve firmě Techniserv, která dodává a instaluje technologické systémy a často se uchází o státní zakázky. „Důvodem bylo, že jsem jako obchodník poptával zakázky pro svou firmu. Žádnou zakázku jsem jeho prostřednictvím nezískal,“ dodal zpravodajec, kterého Rakušan jmenoval do funkce letos 8. července. 

Vysvětlení Rakušanova kroku požaduje opozice a informace o kontaktech nového šéfa civilní rozvědky s lobbistou Redlem probere i sněmovní komise pro kontrolu ÚZSI. 

„A děcka z Milionu chvilek mají samozřejmě prázdniny... Redlovci můžou být v klidu,“ zmínil v souvislosti s kauzou na svém facebookovém profilu šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl.

„Asi porada o obsazení vedení civilní rozvědky,“ dodal Plesl také k fotografii, kterou sdílel. Na ní je mimo jiné někdejší tvář Milionu chvilek Mikuláš Minář, dále současné – premiér Petr Fiala (ODS), poté ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) a dále také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová či ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Jak je fotka aktuální, Plesl nedodává.

Milion chvilek se však ozval na twitterovém účtu pod zprávou ministra vnitra Víta Rakušana. „Za jmenováním Petra Mlejnka do čela ÚZSI stojím. Jde o profesionála s úctyhodným kariérním profilem a bezpečnostní prověrkou NBÚ. Rozhodně nesdílím názor, že pouhý kontakt s jakkoliv problematickou osobou by měl člověka automaticky diskreditovat. Nepodléhejme honu na čarodějnice,“ napsal ministr vnitra Vít Rakušan.

„Na sněmu STAN jste vyzýval hnutí k nastartování komplexních změn a ke snaze o znovuzískání důvěry lidí. P. Gazdíka a S. Polčáka jste správně vyzýval k přijetí politické odpovědnosti. To už neplatí? Vazby na Redla už snad nejsou problém? Takhle se důvěra občanů zpět nezískává...,“ zareagoval Milion chvilek.

A koluje i konverzace, z níž je patrné, že Milion chvilek byl tázán na to, zda již píše komentář k celé věci a přislíbil, že ano.

Delší komentář pak byl zveřejněn dnes okolo osmé hodiny večerní:

„Civilní rozvědce bude šéfovat člověk napojený na Redla. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) jmenoval jako šéfa civilní rozvědky ÚZSI Petra Mlejnka. Ten přitom udržoval pravidelné kontakty s Michalem Redlem, který je nyní ve vazbě kvůli kauze Dozimetr. Tímto rozhodnutím tak Rakušan popřel svá slova o znovuzískání důvěry občanů. Proč?

Vít Rakušan přiznal, že o vazbách Michala Mlejnka na podnikatele Redla věděl, ale dle jeho slov mu to nevadilo. Rakušanovo rozhodnutí je o to více zarážející, když právě kvůli kauze Dozimetr STAN ztratilo důvěru mnoha voličů.

Byl to právě Vít Rakušan, který na nedávném mimořádném sněmu STAN vyzýval hnutí k nastartování komplexních změn a ke snaze o znovuzískání důvěry lidí v poctivou politiku. Je stěží pochopitelné, že Rakušan s vědomím těchto zásadních pochybení ve svém hnutí sám jmenoval do čela civilní rozvědky člověka, který má na Redla prokazatelné vazby.

Hodí se připomenout i to, že kvůli nevysvětleným vazbám právě na Redla vyzýval sám Rakušan své spolustraníky z hnutí STAN, konkrétně Petra Gazdíka a Stanislava Polčáka, k politické odpovědnosti. Tu následně přijali, Gazdík rezignoval na post ministra školství a Polčák pozastavil své členství v hnutí.

Vít Rakušan ale naopak ani svým rozhodnutím, ani následným postojem k této věci nepotvrzuje svůj slib občanům. A bohužel, takhle cesta k znovuzískání důvěry občanů v poctivou politiku rozhodně nevypadá. Tato cesta bude pro STAN, zdá se, ještě trnitá.

Je tedy naprosto na místě, že z řad veřejnosti nyní vyvstávají zásadní otázky:

-Je skutečně Petr Mlejnek vhodným šéfem civilní rozvědky, která je mimochodem jedním z nejutajovanějších bezpečnostních útvarů v zemi a která sbírá citlivé informace?

-Má člověk, který čelí takovým podezřením, zůstat v čele civilní rozvědky?

-A proč vůbec Vít Rakušan dosadil do této funkce zrovna Mlejneka, který takové otázky vzbuzuje?

Takhle se důvěra občanů nazpět nezískává…“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

lic. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

česká ekonomika

Dobrý den, nemám žádné ekonomické zdělání, tak spoléhám na to, že mi to vy jako odborník -našel jsem si, že se hospodářské politice věnujete vysvětlíte a hlavně nastíníte řešení, protože se bojím, že se řítíme do zkázy. Co přesně znamená, že důvěra v ekonomiku u lidí roste? Jaké to pro ni bude mít n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nagyová padla. Vystrčil ovládl Jihlavu. Podívejte se ale, co mezitím rozjel Kalousek

15:00 Nagyová padla. Vystrčil ovládl Jihlavu. Podívejte se ale, co mezitím rozjel Kalousek

V závěru předvolební kampaně v ostře sledovaném senátním obvodě Jihlava přišla koalice SPOLU s posmě…