Sapir konstatuje, že vítězství levicové Syrizy je tvrdým úderem pravicovému liberalismu a považuje triumf Alexise Tsiprase za nový politický signál pro celou eurozónu. "Program Syrizy představuje skutečný průlom na řecké politické scéně. V plánu je zvýšení minimální mzdy ze současných 600 na 750 eur. K důchodu hodlají ekonomičtí experti Syrizy přidat 13. plat ve výši 700 eur. Navrhují také zvýšení hranice ročního zdanitelného příjmu pro soukromé osoby ze současných 5000 na 12 000 eur. Dle jejich odhadů by náklady na tato opatření měly činit asi 12 miliard eur. Evropská unie je však nejvíce pohoršena neochotou Řecka dále splácet dluhy,“ popisuje Sapir.
Více informací o autorovi tohoto textu najdete ZDE.
"Ekonomům bylo již od konce roku 2009 známo, že Řecko nezvládá řídit svůj veřejný dluh. Nikoli kvůli rozpočtovému deficitu, ale kvůli narůstajícím úrokům. Proto musí být velká část těchto dluhů zrušena. To však představuje problém pro evropský dotační systém, který je zajišťován ve velké míře právě těmito penězi. Jestliže Řekové odmítnou splácet, budou tyto peníze muset vynaložit daňoví poplatníci z eurozóny. To by ovšem pro eurozónu byl skutečně problém. Evropská centrální banka proto nejspíš navrhne Řecku odložit platby o pět až dvacet let. Řecká vláda však nemá žádný zájem na tom, aby tato lhůta byla nižší než třicet let. Je téměř jisté, že mezi Řeckem a eurozónou se schyluje k bouřlivému konfliktu,“ předpovídá Sapir.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro