V Afghánistánu, Kurdistánu a Jemenu. Tam, kde se vraždí. Vychází osobní svědectví lékařky Kristiny Höschlové

16.05.2021 13:06

Kniha Lékařem mezi pouští a minami je o odvaze žít. Kristina Höschlová v ní podává neuvěřitelná svědectví z válečných zón v Afghánistánu, Kurdistánu a Jemenu, kde pracovala jako lékař-anesteziolog. Popisuje skutečné příběhy místních lidí, své zážitky i svět emočních kontrastů, v němž se krutost mísí se srdečností, krvelačnost se štědrostí a beznaděj s vnitřní radostí.

V Afghánistánu, Kurdistánu a Jemenu. Tam, kde se vraždí. Vychází osobní svědectví lékařky Kristiny Höschlové
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Panorama Dahúku

Vyprávění z humanitárních misí obohacují reflexe, jež nepřímo odrážejí podobu současného měnícího se světa.

„Probírám se zpět neuvěřitelnými příběhy z těchto Bohem zapomenutých zemí a v mysli mi vyvstávají dvě slova: ODVAHA ŽÍT. Myslím na Afghánce, Kurdy i Jemence a obdivuji je, protože oni odvahu žít neztratili. Myslím na pacienty a jejich nezlomnou vůli žít. Myslím na lékaře a zdravotníky a jejich širokou lásku k Životu. I my máme na vybranou. Chceme Život žít, nebo se před ním schovávat? Chceme milovat Život bez výhrad, celý, i s jeho stinnými stránkami a nebát se utržit rány? Nebo se_ chceme zaměřit na jeho neduhy – na virózy, úrazy i nevyhnutelnou smrt, a předčasně jej odsoudit k zániku?"

Kniha, již vydává nakladatelství CPRESS, je kromě hodně silných zážitků doprovázena rovněž desítkami barevných fotografií. Jelikož má jediného autora, zmíněnou lékařku, je psána v ich-formě a velikostí fontu a podkladovou barvou často zdůrazňuje myšlenky, citáty nebo tiskové zprávy.

Höschlová ve svém textu hodnotí jen minimálně. Když už používá přídavná jména, pak zejména pro vystižení a zachycení okamžiku, nikoli aby dodala váhu svým zkušenostem. Ve všech případech se však zdá, že ji navzdory úděsným podmínkám (například v Kábulu), jimž čelila, neopustil optimismus. Zajímavá jsou taky srovnání tamní a české lékařské praxe, zejména co se vybavení a počtu personálu týká.

Jako autorka se poprvé představila v roce 2017, kdy vyšel titul Lékařem mezi nebem a horami (Galén). V něm vylíčila zážitky a zkušenosti s horskou leteckou záchrannou službou a cestu, která ji k této práci přivedla.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…