V Brně začali od podlahy. Odvolali z městských firem politiky

25.11.2014 20:49

Zastupitelé Brna dnes schválili návrh na odvolání politiků z představenstev a dozorčích rad městských firem. V praxi jsou politici předsedové a členové představenstev těchto firem. Krok má vést k větší profesionalitě podniků, řekl ČTK primátor Brna Petr Vokřál (ANO).

V Brně začali od podlahy. Odvolali z městských firem politiky
Foto: Martin Šimák
Popisek: Pohled na Brno shora, letecký snímek

 Zastupitelstvo zároveň nominovalo část politiků do některých funkcí do doby, než se změní stanovy. Ty vyžadují, aby politici v představenstvu nebo v dozorčí radě tvořili nadpoloviční většinu. Podle radního Tomáše Kratochvíla (ANO), který má městské firmy na starosti, úprava stanov potrvá půl roku až rok. Poté bude možné stav politiků ve firmách snižovat.

Méně politiků v městských firmách bylo jedním z hlavních bodů volební kampaně hnutí ANO

Návrh schválilo 44 zastupitelů z celkových 55. Brno má osm firem se stoprocentním podílem a dalších pět, ve kterých má podíl částečný. U společností v absolutním vlastnictví odvolá členy představenstev a dozorčích rad brněnská rada, která se sejde 1. prosince. U ostatních tak musí na návrh zastupitelstva učinit valná hromada. Ve všech městských firmách je téměř stovka pozic, kterou zastávají zastupitelé.

Méně politiků v městských firmách bylo jedním z hlavních bodů volební kampaně hnutí ANO, které volby v Brně vyhrálo. Hnutí chce dostat politiky z představenstev. Kvůli kontrole zachová jejich zástupce pouze v dozorčích radách. "Chceme se rychle posunout v tom, co jsme slíbili obyvatelům. Začneme postupně pracovat na transformaci na profesionální firmy bez výrazné politické účasti," uvedl Vokřál. Politiky tak postupně ve firmách nahradí odborníci, což podle Vokřála povede k větší profesionalitě.

Do roka se upraví stanovy

Návrh se týká firem s absolutním vlastnictvím, a to Dopravního podniku města Brna, Brněnských komunikací, společnosti SAKO, Lesů města Brna, Pohřebních a hřbitovních služeb města Brna, Technických sítí Brno, Tepláren Brno a STAREZ, ale také společností, kde je město jen vlastníkem podílu. Mezi ně patří Automotodrom Brno (pět procent), Brněnské vodárny a kanalizace (51 procent), Kordis JmK (49 procent), Technologický Park Brno (50 procent) a Veletrhy Brno (33,79 procenta).

Zatím však nemůže nastat situace, že by městské firmy neměly žádného politika. "Stanovy vyžadují, aby se nadpoloviční většina představenstva a také dozorčí rada skládala z politiků. Než tyto stanovy upravíme, snížíme počet politiků na nejmenší možné a požadované minimum. Do roka stanovy upravíme a díky tomu počet politiků opět snížíme," řekl Kratochvíl. Náhradu za politiky lze podle něj hledat uvnitř firem, kde jsou odborníci na různých pozicích.

Kromě hnutí ANO prosazoval před volbami méně politiků v městských firmách i bývalý primátor Roman Onderka (ČSSD). Přislíbil, že pokud se znovu stane primátorem, o méně politiků v městských firmách se postará. Dnes Onderka pro návrh primátora Vokřála zvedl ruku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

19:41 Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

Publicista Jiří Peňas, který se na webu Echo24 věnuje kultuře, napsal pár řádek o odvolaném řediteli…