V ČR začíná Týden sociálních služeb, upozorní na nabídku péče

08.10.2012 8:29

V Česku dnes začíná Týden sociálních služeb. Celostátní akce zahrnuje konference, semináře, výstavy, přednášky, festivaly či soutěže. Do neděle má veřejnosti přiblížit nabídku péče o potřebné, kterou využívá zhruba sedm procent Čechů a Češek. Uvedla to pořádající Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR. Podle ní se kvalita služeb postupně zvyšuje a lepší je i dostupnost. Bližší informace je možné najít na stránkách www.tyden-socialnich-sluzeb.cz.

V ČR začíná Týden sociálních služeb, upozorní na nabídku péče
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdravotně postižení - ilustrační foto

"Chceme upozornit na důležitost a nepostradatelnost sociálních služeb v každém moderním a vyspělém státě, tedy i v ČR. Chceme upozornit na to, že s očekávaným stárnutím společnosti bude úloha sociálních služeb ještě důležitější a že by se tyto výzvy neměly podceňovat," uvedl prezident asociace Jiří Horecký. Podle něj se kvalita a úroveň sociálních služeb od 90. let v Česku znatelně proměnily.

Poskytovatelé žádali půl miliardy

Poskytovatelé se v posledních letech každoročně potýkají ale s nedostatkem peněz. Letos oznámili, že řadu služeb budou muset kvůli tomu omezit či dokonce uzavřít. Ministerstvo práce počítalo na sociální služby letos s částkou o sto milionů vyšší než loni. Provozovatelům mělo rozdělit 6,2 miliardy korun. Kvůli dodatečným škrtům hrozilo, že se tato částka nevyplatí. Nakonec se jí úsporná opatření nedotkla. Ministerstvo slíbilo navíc pak ještě 140 milionů. Poskytovatelé žádali půl miliardy.

Na financování sociálních služeb se podílí kromě ministerstva také kraje a obce i klienti. Stát pak postiženým a seniorům dává příspěvek na péči, z něhož si mají opatrování zaplatit. Zhruba dvě třetiny příjemců této dávky si za ni ale podle zjištění expertů žádné služby od registrovaných poskytovatelů nekupují. Asociace volá po změnách financování, ministerstvo je připravuje.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

pojištění

Kdo rozhoduje o tom, co pojišťovny proplatí, a co už ne? Nejde jen o běžné věci, ale třeba i o to, když někdo potřebuje nějakou mimořádnou léčbu, která by mu zachránila život. Pak místo pojišťoven musí pomáhat ostatní – neříkám, že solidarita není správná, ale jde mi o princip, proč to nehradí pojiš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Duka: „Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky.“ V publiku Pavel

13:52 Duka: „Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky.“ V publiku Pavel

Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí se konala tradiční poutní mše, kterou vrcholí Národní svato…