V Česku chtějí žít Ukrajinci, Vietnamci i Rusové. Kvůli pocitu bezpečí

13.01.2016 20:27 | Zprávy

V Česku by chtěly natrvalo zůstat tři čtvrtiny Vietnamců, tři pětiny Ukrajinců a polovina Rusů, kteří tu žijí. Nejdůležitějšími důvody, proč se tu chtějí usadit, je bezpečnost, zdravotní péče a výdělek. Většina cizinců uvedla, že cítí tlak na přizpůsobení českému způsobu života. Za bariéru svého začlenění považují třeba neznalost češtiny a přízvuk, ale i odměřenost Čechů vůči cizincům. Vyplývá to z průzkumu Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

V Česku chtějí žít Ukrajinci, Vietnamci i Rusové. Kvůli pocitu bezpečí
Foto: senat.cz
Popisek: Předseda Senátu a vietnamský prezident s manželkami

Ústav se zaměřil právě na cizince z Ukrajiny, Vietnamu a Ruska. Do rozsáhlého průzkumu se loni zapojilo 741 cizinců v Praze a několika krajských městech, azylanti mezi nimi nebyli. Dosud se zjišťovaly hlavně názory Čechů na cizince, ne migrantů na život v Česku. Projekt podpořil Evropský integrační fond.

Zájem natrvalo zůstat v Česku mělo 76 procent Vietnamců, 62 procent Ukrajinců a 53 procent Rusů. Jen dočasně v ČR chce být a po určité době se chce přesunout do jiné země EU desetina Ukrajinců a Rusů a pět procent Vietnamců. Do vlasti se plánuje po určité době vrátit každý osmý Vietnamec, pětina Ukrajinců a čtvrtina Rusů. Zpět domů se chystají hlavně muži. Počítá s tím 22 procent mužů a 16 procent žen.

Nejdůležitějším důvodem pro život v Česku je pro cizince bezpečnost

V Česku se podle zjištění chtějí usídlit hlavně ti, co žijí v manželství, a to kvůli stabilitě pro rodinu. Zůstat by tu chtěly tři čtvrtiny ženatých a vdaných. Méně by tu chtěli žít lidé s nižším vzděláním. Zůstat si přejí víc středoškoláci než vysokoškoláci. Přání roste i s věkem. Z mladých od 18 do 28 let svou budoucnost v Česku vidí 55 procent, z osob nad 48 let tři čtvrtiny.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

průzkum , Rusko , Ukrajina , Vietnam , uprchlíci

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: čtk, mp

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Nově navrhované masové sledování občanů EU

Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“

13:13 Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“

Jak by se mohlo SPOLU udržet u moci? Jiří Pospíšil z TOP 09 v rozhovoru pro Deník.cz naznačil, že ce…