V Česku má počet muslimů během 40 let vzrůst na desetinásobek

11.04.2015 14:33

V roce 2050 by mělo být v Česku desetkrát více muslimů, než je tomu nyní. S odvoláním na novou studii americké společnosti Pew Research Center o tom informují dnešní Lidové noviny.

V Česku má počet muslimů během 40 let vzrůst na desetinásobek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Letnou za ministerstvo vnitra svolali muslimové modlitbu (arabsky salát). Protestovali tak proti zásahu policie minulý pátek

Upozorňují na pozoruhodný fakt, že když v 50. letech minulého století futurologové nastiňovali své vize budoucnosti, náboženská víra v nich nehrála žádnou roli. Někteří dokonce předpokládali, že v roce 2050 už lidé v žádného boha věřit nebudou. Nicméně podle nejnovější studie Pew Research Center počet věřících v celém světě vzroste, naopak množství lidí bez vyznání poklesne. Nejrychleji rostoucím náboženstvím má být islám. To kvůli tomu, že muslimové mají největší podíl mladé populace a také vysokou porodnost.

V Česku bude situace poněkud odlišná. V roce 2050 má počet obyvatel naší země klesnout z 10,49 milionu, které měla v roce 2010, na 9,76 milionu. Počet nevěřících má u nás – v rozporu s celosvětovým trendem – vzrůst ze 76,4 % na 78,9 %. Množství křesťanů pak má klesnout z 23,3% v roce 2010 na 18,6 % v roce 2050.  Naopak počet muslimů, který byl v české populaci v roce 2010 0,1 % celkové populace, má být o čtyřicet let později 1 %.

Baštou křesťanství se má stát subsaharská Afrika

V celosvětovém měřítku má zůstat nejpočetnějším náboženstvím křesťanství. Novou baštou této víry se ale má stát subsaharská Afrika, kde budou žít čtyři z deseti křesťanů.

Přestože počet všech obyvatel planety má do roku 2050 vzrůst o dvě miliardy na devět miliard, počet buddhistů má zůstat na stejné úrovni, na jaké je dnes. Důvody jsou stárnoucí populace a nízká porodnost v Asii, hlavně v Číně, Thajsku a Japonsku. Celosvětově totiž platí, že k udržení stabilního počtu populace je třeba, aby se v průměru narodilo 2,1 dítěte na matku. Jenže mezi vyznavači buddhismu je toto číslo dlouhodobě 1,6.

Vyznavače židovského náboženství prý čeká také růst, protože jejich porodnost činí 2,3 dítěte na matku. U křesťanů je toto číslo o něco vyšší, 2,7, a u muslimů činí dokonce 3,1.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hamáček toho má už dost. Bouchl do stolu a odhalil, jak je to se „syrskými sirotky“ z Řecka: Sedmnáctiletí Pákistánci a Afghánci. Bezpečnostní riziko pro naši zemi!

17:35 Hamáček toho má už dost. Bouchl do stolu a odhalil, jak je to se „syrskými sirotky“ z Řecka: Sedmnáctiletí Pákistánci a Afghánci. Bezpečnostní riziko pro naši zemi!

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček se důrazně ohradil proti všem kritikům, kteří mu vyčítají…