V Haagu uznali nezávislost Kosova. A Rusové dostali „zelenou“. Exdiplomat vystoupil

24.02.2023 20:58 | On-line

„Tím, že Mezinárodní tribunál v Haagu uznal nezávislost Kosova, se zhroutil veškerý systém mezinárodního práva,“ uvedl v rozhovoru pro Rádio Universum někdejší náměstek ministra obrany a bývalý diplomat Jaromír Novotný ke kroku, jímž dle něj „přestalo platit mezinárodní právo, a začalo platit právo silnějšího“. Právě tato událost dala Rusům záminku pro napadení cizích států. „Rusové řekli: Tak, když Kosovo, tak proč ne Abcházie? Proč ne Jižní Osetie? Proč ne Podněstří?“ ukazuje Novotný na rozhodnutí o uznání nezávislosti Kosova.

V Haagu uznali nezávislost Kosova. A Rusové dostali „zelenou“. Exdiplomat vystoupil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaromír Novotný

Anketa

Kvitujete postup vlády Petra Fialy ve věci války na Ukrajině?

2%
96%
hlasovalo: 48201 lidí
Novotný v rozhovoru pro Rádio Universum podotknul, že ruskou invazi na Ukrajinu až do poslední chvíle neočekával. Nepočítal dle svých slov s tím, že „Rusové už došli na hranu toho, co jsou ochotni snést“.

„Putin od roku 2007 upozorňoval, že Rusko má své hranice, své červené linie, a jednou z těch linií bylo, že Ukrajina zůstane neutrální, že tam nebudou rozmístěny jaderné zbraně a že nebude z území Ukrajiny možno ostřelovat Moskvu. Například,“ uvažuje bývalý český diplomat, co vedlo k napadení Ukrajiny Ruskem.

Někdejší velvyslanec v Indii, Bangladéši, Nepálu, Maledivách, Japonsku a na Srí Lance v rozhovoru pronesl, že události na Ukrajině, jež v roce 2014 vedly ke svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče, vnímá jakožto „státní převrat“ a tvrdil, že měla být podle jeho názoru „legální“ i ruská anexe ukrajinského Krymu, kterou přitom v roce 2014 odsoudila většina zemí světa. A v následné nezávazné rezoluci Valného shromáždění OSN sto států potvrdilo územní celistvost Ukrajiny v rámci jejích mezinárodně uznaných hranicích a bylo tehdy též zdůrazněno i neuznání ruského referenda o nezávislosti Krymu, který byl předtím obsazen ruskými ozbrojenci.

„Ukrajinci tím, že došlo k Majdanu, udělali státní převrat. Odtrhl se Krym, a to podle vlastní ústavy, bylo to legální. A předtím Mezinárodní soud v Haagu – tribunál, odsouhlasil nezávislost Kosova. A tenkrát Rusové, myslím, že to byl Lavrov, řekli, že tímto skončil svět uplatňování mezinárodního práva,“ vysvětloval Novotný v rozhovoru svůj pohled na to, proč Rusko napadlo sousední stát.

Sám však nečekal, že se Moskva rozhodne pro útok na celé území Ukrajiny. „Já jsem mylně předpokládal, že Rusové pořádají cvičení, aby ukázali zuby ve smyslu, podívejte, my už toho máme dost. Ale nikdy jsem nepředpokládal, že zaútočí,“ shrnul.

Souhlasí pak s tvrzením ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o uznání nezávislosti Kosova. Právě tímto krokem, dle Novotného, „přestalo platit mezinárodní právo, a začalo platit právo silnějšího“.

„Předtím byly tři pilíře. Zbytky Versailleských dohod: Na základě Versailleských dohod vznikla Jugoslávie a Československo, tyto státy se zhroutily, rozpadem Československa a válečným rozpadem Jugoslávie, takže z Versailleských dohod nezbylo vůbec nic. Zbývala Jalta, ale sjednocením Německa padla Jaltská dohoda, takže zbýval už jenom Helsinský protokol z jednání Východu a Západu, ve kterém bylo mnoho bodů, a jedním z nich bylo, že ‚právo na odtržení od státu má jenom celek, který je autonomní republikou‘.‘ Takže Sovětský svaz i Československo se rozpadly v souladu s Helsinským protokolem, protože my jsme byli federace. Sovětský svaz byl také federace, a federální součásti vyhlásily samostatnost.

Ale Kosovo bylo autonomní oblastí Srbska, nebyla to federální součást. A tím, že Mezinárodní tribunál v Haagu uznal nezávislost Kosova, se zhroutil veškerý systém mezinárodního práva. A také si všimněte, že dodnes pět zemí Evropské unie neuznalo nezávislost Kosova, a to Slovensko, Rumunsko, Kypr, Španělsko a Maďarsko, protože kdyby to uznaly, tak by Slováci museli dát jižní Slovensko Maďarům, Rumunsko by muselo dát Transylvánii, Kypr by přišel o severní Kypr, Španělsko o Katalánsko a Baskicko.

A Rusové řekli: ‚Tak, když Kosovo, tak proč ne Abcházie? Proč ne Jižní Osetie? Proč ne Podněstří?‘“ poukázal, co dalo Rusům „zelenou“ při jejich touze po území cizích států.

Exdiplomat v rozhovoru k napadení Ukrajiny tvrdil, že „Ukrajina chtěla zaútočit na Donbas, ale Rusové je předběhli“. „Podle mě na poslední chvíli,“ zmínil Novotný, podle nějž měla Ukrajina „o týden později připravenou ofenzívu na dobytí Donbasu, takže je Rusové předešli“.

Jak však následně Novotný uznal, nedokáže svá tvrzení nikterak podložit. „Bylo to v nějakých západních novinách,“ poznamenal, načež po dotazu na bližší informace o tomto zdroji sdělil jen to, že čerpá „z internetu“. „Normálně.“

Připustil však, že se kolem konfliktu šíří značné množství nejasných zpráv a domněnek. „První, kdo to odnese, je pravda. Takže obě strany fabulují; jak ruská, tak ukrajinská strana. Nikdo neví, jaké mají Rusové ve skutečnosti ztráty. A nikdo neví, jaké mají ztráty Ukrajinci. Kdo to ví? Nikdo. To můžete posuzovat jenom z toho, že například Rusové udělali mobilizaci. Mobilizovali 300 tisíc lidí. A teď všichni odhadují, že začne ofenzíva proti Ukrajincům, a Ukrajinci nevědí, jak se budou bránit,“ jmenoval bývalý diplomat Jaromír Novotný.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…