V Letech uctilo památku obětí romského holokaustu asi 200 lidí

12. 5. 2019 18:38

Kolem 200 lidí přišlo dnes v Letech na Písecku, kde za války stál koncentrační tábor, uctít památku obětí romského holokaustu. ČTK to řekl za pořadatele Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu. Cenu za lidství dostal in memoriam kanadský filantrop Alfred Bader.

V Letech uctilo památku obětí romského holokaustu asi 200 lidí
Foto: Radek Kraus
Popisek: Památník na pietním místě v Letech na Písecku

Na místo se sjeli lidé z Moravy i z Čech. Zazněla česká hymna i žalm romských vězňů nacistických koncentračních táborů. Nechyběly proslovy, položení kytic a předání Ceny za lidství Výboru pro odškodnění romského holocaustu. „Cenu jsme uložili Alfredu Baderovi in memoriam. Založil nadaci, která v různých státech podporuje projekty snažící se zlepšit soužití Romů s většinou,“ uvedl Růžička.

Za druhé světové války stával v Letech koncentrační tábor pro Romy. Nyní je tam prázdný vepřín, kde ještě loni bylo ve 13 halách kolem 13. 000 prasat. Stát ale vepřín odkoupil od firmy Agpi za více než 450 milionů korun, aby tam mohl vzniknout památník romského holokaustu. V plánu je archeologický průzkum a demolice vepřína, náklady na demolici nejspíš přesáhnou 100 milionů korun. Vše by se mělo uskutečnit v příštích letech.

Památník bude spravovat Muzeum romské kultury v Brně, jehož zřizovatelem je Ministerstvo kultury. Muzeum vede debaty o podobě památníku, který má připomínat bývalý tábor. Propojí současnou kulturní památku Lety, kterou tvoří repliky tří dřevěných budov, a sochu od akademického sochaře Zdeňka Hůlky stojící v místě hromadných hrobů. Vznikne i infocentrum s výstavním prostorem, kde by návštěvníci získali informace o táboře a romském holokaustu.

Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1 308 Romů – mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes pět stovek skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů odborníků tak nacisté vyvraždili 90 procent českých a moravských Romů.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

23:04 Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman se v pravidelném čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov věnoval…