V Německu se prý mění pohled na Ukrajinu. Nové vedení země už má děsit i Merkelovou

31.03.2014 16:49

Diskuse o Ukrajině se začíná na německé straně výrazně měnit. Podle novináře a vydavatele Literárních novin Miroslava Pavla začínají politici i zástupci médií vidět ukrajinskou krizi strukturovaněji.

V Německu se prý mění pohled na Ukrajinu. Nové vedení země už má děsit i Merkelovou
Foto: www.kremlin.ru
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin
reklama

„Diskuse o Ukrajině nabírá na německé politické scéně stále vyšších otáček. Po poměrně dlouhém období se němečtí politici i novináři pokoušejí vidět ukrajinskou situaci přece jen trochu strukturovaněji,“ píše Miroslav Pavel v Literárních novinách.

Opírá se například o slova bývalého německého kancléře Helmuta Schmidta. Ten sice nepatří mezi obdivovatele Vladimira Putina, ale přiznal, že chápe jeho kroky na Krymu.

„Současně tvrdě kritizoval způsob, jakým Západ s krymskou krizí zachází. Sankce proti Rusku, které přijaly Evropská unie a USA, označil za hloupost. Kritizoval také rozhodnutí Západu vyloučit Rusko ze skupiny G8,“ popisuje Pavel.

„Na ministerstvu zahraničních věcí SRN a v úřadu kancléřky podle Spiegel ONLINE mají k dispozici osmistránkové dossier, které vypracovala Nadace pro vědu a politiku pod názvem Ukrajina uprostřed krize. Závěry jsou znepokojivé. Vedení v Kyjevě podle této analýzy totálně ztratilo jakoukoliv důvěru na východě Ukrajiny a prakticky neexistují představitelé vlády, s nimiž by se obyvatelstvo východu a jihu Ukrajiny mohlo identifikovat,“ pokračuje vydavatel Literárních novin.

Celý text ZDE.

Jak připomíná, německá vláda zareagovala i na odposlechnutý telefonát Julije Tymošenkové. „Představitelé všech politických stran ve Spolkovém sněmu a mluvčí Angely Merkel jednohlasně odsoudili nenávistné útoky proti Rusku a Rusům,“ píše Pavel. A cituje mluvčího CDU Karl-Georga Wellmanna: „V této situaci potřebuje Ukrajina vůdčí osobnosti, které působí uvážlivě a vytvářejí navenek i dovnitř důvěru. Skandální politici jsou pro něco takového nevhodní. Kdo se vyjadřuje takovým způsobem, vylučuje se jako vážně míněný partner k rozhovorům s Evropskou unií, ale také s Ruskem."

Situace se na Ukrajině nyní částečně uklidňuje, Rusko postupně stahuje svá vojska. Pokračují jednání amerického ministra zahraničí Johna Kerryho a jeho ruského protějšku Sergeje Lavrova, kteří se domluvili na tom, že ukrajinská krize bude vyřešena diplomaticky. Na východě Ukrajiny vzniká hnutí pro federalizaci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

20:47 Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

Protiislámský politický aktivista, entomolog, docent Martin Konvička sdílel na sociální síti Twitter…