V Senátu se řešilo EET. Funguje výborně, přesvědčovala Babišova náměstkyně. Soudruzi a soudružky, bohapustá lež a manipulace, udeřil rázně šéf živnostníků

27.07.2017 10:49 | Zprávy

REPORTÁŽ Petice za zrušení zákona o evidenci tržeb má už přibližně 20 tisíc podpisů. Mezi nimi je i 14 podpisů senátorů, 24 starostů a živnostníků. Peticí, kterou inicioval šťáhlavský básník a aktivista Ivo Hucl, se bude vzhledem k překročení hranice deseti tisíc podpisů zabývat Senát. A i na veřejném slyšení k petici bylo veselo. Někteří elektronickou evidenci hájili, ze strany asociací živnostníků ale zazněla rázná slova.

V Senátu se řešilo EET. Funguje výborně, přesvědčovala Babišova náměstkyně. Soudruzi a soudružky, bohapustá lež a manipulace, udeřil rázně šéf živnostníků
Foto: Senát PSČR
Popisek: Zástupci strany Soukromníků v Senátu, Petr Thaisz a Jan Baránek

Veřejné slyšení k petici za zrušení Babišem obhajované a opozicí hojně kritizované elektronické evidence tržeb se v Senátu konalo ve středu 26. června. Na úvod slyšení vystoupil předkladatel petice, básník a aktivista Ivo Hucl ze Šťáhlavy. Pochlubil se i tím, že se mu pod petici podařilo shromáždit přibližně dvacet tisíc podpisů, a to nejen od živnostníků a majitelů provozoven, ale například i od rockových kapel. Kromě toho se petice těší i z podpory čtyřiadvaceti senátorů. Někteří členové vládní koalice sice začali v posledních dnech navrhovat z EET jakési úlevy v podobě odkladu nástupu třetí a čtvrté vlny evidence. Ale úlevy, které z EET podnikatelům plynou, jsou i tak podle Hucla nedostatečné. Za názorem, že by EET mělo skončit, si stojí. „Přesná čísla, kolik lidí kvůli EET s podnikáním skončilo, zatím nemáme,“ přiznal Hucl. „S podnikáním končí důchodci a namísto toho dělají melouchy,“ rozvedl nicméně, co se mu doneslo, a odkázal na jeden z fenoménů socialismu, tedy práci u sousedů na černo, za odměnu či movité výhody. Důvodem toho je podle aktivisty, že lidé vyjadřují nespokojenost s politikou Andreje Babiše. „Zákon si plete tržby a příjmy. Problémy mají staří lidé, kteří nejsou schopni překonat technologickou bariéru ale i e-shopy,“ ilustroval, jak vidí situaci. A navíc „skutečně rychlý internet“ mají podle něj v Česku jen zhruba 3 procenta domácností. „Někteří řemeslníci si navíc technologie kvůli podnikání nechtějí pořizovat už z principu,“ dodal.

V diskuzi odborníků k EET vystoupil senátor za Berounsko a Prahu-západ Jiří Oberfalzer, který na konci ocenil její věcnost. Kromě něj vystoupil i Pavel Štohl ze senátního výboru pro hospodářství. Štohl poukázal na to, že jakási obdoba evidence tržeb funguje v sousedním Rakousku. Jsou v ní ale zřízeny přesné výjimky podle výše obratu a zisku. „Pokud bychom měli nějaké další výjimky v EET činit, tak ať je to podle obratu,“ podotkl Štohl.

Následně se slova zhostila Alena Schillerová, která do Senátu dorazila v čele delegace ministerstva financí. Schillerová je známá svou dlouho praxí na finanční správě. Od loňského ledna pak působí jako náměstkyně ministra financí. Během vládní krize se o ní vážně hovořilo jako o nové šéfce rezortu financí za ANO, tedy ještě předtím, než návrh Andreje Babiše premiér Bohuslav Sobotka odmítl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Haló, tady Fosil. Volám Solára. Jak mě slyšíte? Topolánek i Fiala píší o blackoutu

13:47 Haló, tady Fosil. Volám Solára. Jak mě slyšíte? Topolánek i Fiala píší o blackoutu

Prahu i významnou část Čech postihl v pátek kolem poledne masivní výpadek elektřiny. Petr Fiala ale …