V Senátu se řešilo EET. Funguje výborně, přesvědčovala Babišova náměstkyně. Soudruzi a soudružky, bohapustá lež a manipulace, udeřil rázně šéf živnostníků

27.07.2017 10:49

REPORTÁŽ Petice za zrušení zákona o evidenci tržeb má už přibližně 20 tisíc podpisů. Mezi nimi je i 14 podpisů senátorů, 24 starostů a živnostníků. Peticí, kterou inicioval šťáhlavský básník a aktivista Ivo Hucl, se bude vzhledem k překročení hranice deseti tisíc podpisů zabývat Senát. A i na veřejném slyšení k petici bylo veselo. Někteří elektronickou evidenci hájili, ze strany asociací živnostníků ale zazněla rázná slova.

V Senátu se řešilo EET. Funguje výborně, přesvědčovala Babišova náměstkyně. Soudruzi a soudružky, bohapustá lež a manipulace, udeřil rázně šéf živnostníků
Foto: Senát PSČR
Popisek: Zástupci strany Soukromníků v Senátu, Petr Thaisz a Jan Baránek

Veřejné slyšení k petici za zrušení Babišem obhajované a opozicí hojně kritizované elektronické evidence tržeb se v Senátu konalo ve středu 26. června. Na úvod slyšení vystoupil předkladatel petice, básník a aktivista Ivo Hucl ze Šťáhlavy. Pochlubil se i tím, že se mu pod petici podařilo shromáždit přibližně dvacet tisíc podpisů, a to nejen od živnostníků a majitelů provozoven, ale například i od rockových kapel. Kromě toho se petice těší i z podpory čtyřiadvaceti senátorů. Někteří členové vládní koalice sice začali v posledních dnech navrhovat z EET jakési úlevy v podobě odkladu nástupu třetí a čtvrté vlny evidence. Ale úlevy, které z EET podnikatelům plynou, jsou i tak podle Hucla nedostatečné. Za názorem, že by EET mělo skončit, si stojí. „Přesná čísla, kolik lidí kvůli EET s podnikáním skončilo, zatím nemáme,“ přiznal Hucl. „S podnikáním končí důchodci a namísto toho dělají melouchy,“ rozvedl nicméně, co se mu doneslo, a odkázal na jeden z fenoménů socialismu, tedy práci u sousedů na černo, za odměnu či movité výhody. Důvodem toho je podle aktivisty, že lidé vyjadřují nespokojenost s politikou Andreje Babiše. „Zákon si plete tržby a příjmy. Problémy mají staří lidé, kteří nejsou schopni překonat technologickou bariéru ale i e-shopy,“ ilustroval, jak vidí situaci. A navíc „skutečně rychlý internet“ mají podle něj v Česku jen zhruba 3 procenta domácností. „Někteří řemeslníci si navíc technologie kvůli podnikání nechtějí pořizovat už z principu,“ dodal.

V diskuzi odborníků k EET vystoupil senátor za Berounsko a Prahu-západ Jiří Oberfalzer, který na konci ocenil její věcnost. Kromě něj vystoupil i Pavel Štohl ze senátního výboru pro hospodářství. Štohl poukázal na to, že jakási obdoba evidence tržeb funguje v sousedním Rakousku. Jsou v ní ale zřízeny přesné výjimky podle výše obratu a zisku. „Pokud bychom měli nějaké další výjimky v EET činit, tak ať je to podle obratu,“ podotkl Štohl.

Následně se slova zhostila Alena Schillerová, která do Senátu dorazila v čele delegace ministerstva financí. Schillerová je známá svou dlouho praxí na finanční správě. Od loňského ledna pak působí jako náměstkyně ministra financí. Během vládní krize se o ní vážně hovořilo jako o nové šéfce rezortu financí za ANO, tedy ještě předtím, než návrh Andreje Babiše premiér Bohuslav Sobotka odmítl.

EET podle Schillerové funguje. „Měli jsme jen 6 měsíců na vybudování robustního systému, který funguje, a zatím si stojíme,“ uvedla. Systém je podle ní plně připraven na vstup do dalších fází, které by se měly dotknout i dalších profesí, například řemeslníků. „Naši podnikatelé se s EET vyrovnali. Museli si o tom ale zjišťovat informace,“ podotkla.

Zároveň se ohradila i proti nařčení ve smyslu „velkého bratra“, a sice, že by Babiš mohl prostřednictvím EET získávat nad podnikateli konkurenční výhodu. „EET získává informace pouze o tržbách a my trváme na tom, že je to účinný nástroj a správná cesta,“ podotkla. „Nechme zákon vstoupit do praxe se všemi jeho fázemi, a až poté poměřujme jeho účinnost,“ zakončila svůj výstup. Elektronickou evidenci tržeb proti petentům obhajoval i další z delegace ministerstva financí, Jiří Fojtík ze sekce metodiky a výkonu daní Generálního finančního ředitelství. Zavedení jakési záznamové povinnosti bylo podle něj jediným racionálním řešením ve snaze příjmy podnikatelů nějak revidovat.

Menší výtky vůči elektronické evidenci posléze zazněly ze strany podnikatelských asociací. Podle Ladislava Minčiče, ředitele Odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory ČR, se názory v rámci komory vůči evidenci tržeb liší, a to od těch, kteří by EET chtěli hned a pro všechny, až po ty, kteří evidenci zavrhují úplně a jako takovou. Minčič nicméně zmínil jeden z argumentů proponentů EET, vůči němuž se posléze odpůrci evidence ohradili, a sice „narovnávání podnikatelského prostředí“. „Rovné podmínky pro podnikání to je velká hodnota, za kterou stojí za to bojovat, a rezignovat by se na ni nemělo,“ uvedl. O určité formě „fiskalizace“ tržeb se podle něj uvažovalo i za předešlé vlády Petra Nečase.

SENÁT SE PETICÍ IVO HUCLA (NA SNÍMKU VLEVO) ZABÝVAT BUDE. PŘEKROČILA TOTIŽ POŽADOVANÝ POČET PODPISŮ:

Na podporu EET se následně vyjádřila prezidentka Svazu obchodního a cestovního ruchu ČR Marta Nováková. „Náš postoj je dlouhodobý. Vypravili jsme se kvůli EET do Chorvatska, abychom se podívali, jak tam systém funguje. O tom, že bychom to měli zavést i u nás, nás přesvědčila už první cesta,“ uvedla. „EET pomohlo narovnat podnikatelské prostředí, ale dokonce i prostředí pracovně právní. Mzdy v restauracích vzrostly až o 30 procent. To ale není tím, že těm lidem přidali. Oni je prostě začali evidovat,“ uvedla. Podle Novákové bylo prý totiž „naprosto běžné“, že podnikatelé obsluhu ve svých restauracích zaměstnávali na černo a „ti lidé přitom pobírali finanční podporu z úřadů práce“. „Bez plné elektronizace podnikání se v budoucnu neobejdeme,“ zaznělo dále od předsedy představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karla Havlíčka. I tak ale Havlíček navrhuje, aby se podnikatelům s ročním obratem do jednoho milionu korun buď výrazně ulevilo, nebo aby byli z evidence úplně vyřazeni.

Předseda živnostníků: Ten zákon je paskvil

Jenže zhruba po polovině debaty kritika na adresu EET přitvrdila. Slova se ujal předseda Asociace podnikatelů a živnostníků Radomil Bábek a zazněla kritika. Bábek byl podle svých slov nejprve příznivcem toho, aby se tržby podnikatelů evidovaly. Pak si ale prý zákon důkladně pročetl a nestačil se divit. Následně ostře obrátil. Zákon je podle Bábka „špatný“ a jedná se o „paskvil“. „Zákon je bezohledný, takové zákony být nesmí. Výroky, co zde k němu zazněly, jsou až manipulativní. Já na ně ale reagovat nebudu. EET je něco, co zde ještě nebylo,“ uvedl. „Vzorem nám přitom byla země s rozvrácenou ekonomikou,“ uvedl s odkazem na Chorvatsko, kde se dle svých slov tvůrci EET inspirovali, čímž ale popudil přítomného zástupce chorvatské velvyslankyně Borise Belaniče. „V Záhřebu, našem hlavním městě, nebylo v roce 2012 možné sehnat na papíře ručně psanou účtenku. V Praze jsem ji obdržel ještě předloni,“ reagoval na slova o rozvrácené ekonomice Belanič závěrem diskuze a argumentoval i výrazným ekonomickým růstem své země. EET je podle Bábka „bič“ na podnikatele a živnostníky, kterým nad nimi bude Babišova správa dohlížet.

„Je to velkopanský postoj,“ uvedl Bábek. „Vždyť to snad řekl Babiš v médiích, že kdo nemá pár tisíc na pořízení EET pokladny, tak ať nepodniká,“ dodal. Podle Bábka musí být EET zrušena, protože pokřivuje podnikatelské prostředí ve prospěch velkých korporací. Vysocí úředníci státu museli podle Bábka lhát, aby byl zákon prosazen. „Jsou to všechno jen prázdné fráze,“ uvedl Bábek k tomu, jak vznik EET ústřední orgán státní správy ospravedlňuje. „Elektronická evidence tržeb nám ukázala, jaký je skutečný postoj některých představitelů státu k těm nejslabším, což znamená živnostníkům, a především těm starým. Státní úředníci se o nich vyjadřují s despektem. Ostentativně je nezajímá, co s nimi bude,“ doplnil.

SENÁTOR ŠTOHL (NA SNÍMKU UPROSTŘED) BY BYL PRO VÝJIMKY Z EET PODLE ROČNÍHO OBRATU:

Bábkova slova o chvíli poté kvitovali i dva zúčastnění za stranu Soukromníků, místopředseda strany Petr Thaisz a za Jihomoravský kraj pak Jan Baránek. „Pan Bábek zde předložil naprosto úžasnou analýzu tohoto zákona, k tomu zde není, co dodat,“ uvedl Thaisz. „Strana Soukromníků je proti všem opatřením, která znesnadňují podnikání, takže náš postoj je v této věci neměnný. To, že se některé strany teď před volbami vyjadřují ve smyslu, že EET není v pořádku, ve smyslu jako když nyní posledně chtěli lidovci odklady, tak to jen dokazuje, že se jedná o paskvil, jak ho nazval pan Bábek, a je třeba ho zrušit,“ uvedl Petr Thaisz ParlamentnímListům.cz později.

„Pan Bábek nám svým způsobem mluvil z duše. Každý volíme jiná slova, ale obsahově to bylo naprosto v pořádku. Zákon by měl dle mého v první řadě prospívat lidem a paní Schillerová zastupuje přístup, který jako by vyznával heslo, že nejdříve se po těch lidech šlape, a pak se jim dá cukrkandl. Já si ale myslím, že ten postup by měl být úplně opačný,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Jan Baránek. Regulace podle Baránka přibývají a „stát, co se jich týče, bobtná“. „A to je špatně. I z historie, a té dávné, ne jenom například před 50 lety, víme, že obecně civilizační pokusy, kdy stát takto posiluje, nemají dlouhého trvání a většinou to končí špatně. Svoboda je důležitá a samozřejmě nejen v podnikání. Toto je samozřejmě špatný směr,“ doplnil.

Jan Baránek se pro ParlamentníListy.cz ohradil i vůči slovům paní Schillerové, že se podnikatelé vůči EET již plně přizpůsobili a že systém funguje. „Ve svém bezprostředním okolí na jižní Moravě mám živnostníky, kterým EET nefunguje, to znamená, že systém není tak dokonalý, jak je tvrzeno,“ uvedl. „Nicméně pro mne zásadním argumentem, proč by EET nemělo existovat je, že od počátku jej doprovází lež a sice ta, že má narovnávat podnikatelské prostředí,“ dodal. Podle Baránka totiž EET ve skutečnosti podnikatelské prostředí v České republice deformuje.

Soudruzi a soudružky, jste mezi námi?

S tím souhlasil i další z hostů a jeden z velkých kritiků EET, předseda Asociace živnostníků Pavel Havlíček. „Soudružky a soudruzi, dobrý den, protože já vím, že tu jste stále mezi námi,“ poznamenal Havlíček provokativně úvodem, za což byl od stolu moderátorů napomenut. „Je mi 55 let a nepamatuji si, že by kdy byl zákon, který by vyvolával tolik negativních reakcí jako tento. Proces schvalování zákona provázela jedna lež za druhou,“ zahájil.  

ALENA SCHILLEROVÁ NA SENÁTNÍM SLYŠENÍ EET HÁJILA:

Argumenty o narovnávání tržního prostředí jsou podle Havlíčka jen prázdnými floskulemi. Hlavním cílem EET by mělo být potlačování šedé ekonomiky a poukázat na špatné zkušenosti, které v této oblasti dle jeho názoru provázely evidenci tržeb ve zmiňovaném Chorvatsku. „V Česku žije deset milionů lidí, nikoliv deset milionů strojů či ovcí. Ekonomika je tvořena lidmi. Z 80 procent ji určuje psychologie a až těch 20 procent jsou excelové tabulky. Ale copak mám já, řezník, poučovat odborníky, jak funguje ekonomika?“ uvedl Havlíček. „Zřejmě tedy asi ano,“ dodal. Podle Havlíčka totiž vhání lidi do náruče šedé ekonomiky právě tendence státu vše regulovat. Společnost podle Havlíčka není jakási „amorfní hmota“, kterou lze manipulovat. Tvoří ji „svobodní lidé, množina individualit“, kteří se řídí neregulovatelným řádem lidské interakce. „Já jsem byl v Chorvatsku a ptal se těch místních – a oni prý riskují. Riskují i milionové pokuty, ale pokud by to nedělali, tak ví, že končí,“ doplnil o své postřehy.

„Slova pana Havlíčka s těmi soudruhy jsem pochopil tak, že aktuální stav přirovnává k období normalizace. Tehdy se sledovalo na každém kroku a samozřejmě jinými technologiemi, než se používají dnes. Nicméně si myslím, že se s EET tomuto stavu velmi přibližujeme. Jelikož stát nás hodlá kontrolovat a hlídat téměř na každém kroku a při všech činnostech,“ svěřil se ParlamentnímListům.cz po skončení slyšení místopředseda soukromníků Petr Thaisz.

„Regulací přibývá a nejvíce to vidíme právě v oblasti podnikání, ale je to samozřejmě i jinde. Živnostníci a malé firmy nemají své advokáty, týmy lidí, kteří by jim pomohli s administrativou. Tito lidé jsou samozřejmě nejvíce náchylní k tomu, aby byli postižitelní. U velkých korporací je to samozřejmě složitější, protože ty chrání armády právníků a v jejich případě stát a jeho úřednicí takovou účinnost nemají,“ dodal. Výroky na adresu živnostníků ze strany určitých státních představitelů podle Thaisze o tomto postoji hovoří jasně. „V tento okamžik se skutečně šlape po malých a středních, a to způsobem, který nemá historicky obdoby,“ uzavřel pro ParlamentníListy.cz. Jan Baránek.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jonáš Kříž

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Většina našich novinářů jim tleská! Petr Žantovský odhaluje „pátou kolonu“ prosazující cizí zájmy u nás. Jména zde

7:48 Většina našich novinářů jim tleská! Petr Žantovský odhaluje „pátou kolonu“ prosazující cizí zájmy u nás. Jména zde

TÝDEN V MÉDIÍCH Vysvětlení eurokomisařky Věry Jourové, jak budeme pykat za to, když nebudeme opisova…