V kauze exšéfa Tatry Adamse údajně unikly informace ze spisu

23.07.2013 11:59

V kauze bývalého šéfa Tatry Ronalda Adamse podezřelého z korupce unikly podle jeho obhájce Radka Ondruše informace ze spisu. Písemnosti s důvěrnými informacemi se dostaly ke klíčovým svědkům, řekl dnes novinářům v přestávce soudního líčení u Městského soudu v Brně Ondruš.

V kauze exšéfa Tatry Adamse údajně unikly informace ze spisu
Foto: wikipedie.cz
Popisek: Bývalý ministr obrany Martin Barták

Svědky jsou mimo jiné bývalý náměstek ministryně obrany Martin Barták a zbrojař Michal Smrž. Oba jsou obžalovaní v související kauze. Smržova výpověď se dnes u soudu četla v jeho nepřítomnosti.

"Byli jsme nuceni konstatovat masivní úniky informací. Dali jsme proto k prošetření, zda se nejedná o zneužití pravomoci veřejného činitele," řekl Ondruš. Podle něj mají klíčoví svědci k dispozici důvěrné informace ze spisu.

Podle obžaloby nabídl Adams na veletrhu IDET v roce 2009 v Brně 20 milionů tehdejšímu náměstkovi ministra obrany Bartákovi za to, že zajistí armádní zakázku pro firmu Tatra.

Smrž: Adams mi silně ublížil

Adams se líčení neúčastní, požádal o projednání ve své nepřítomnosti. Prostřednictvím svého obhájce už na začátku projednávání případu vinu odmítl, Bartáka prý na veletrhu jen potkal a pozdravil.

U soudu se dnes četla svědecká výpověď ředitele zbrojařské firmy MPI Group Michala Smrže. Na veletrhu nebyl, ale vypověděl, že Adams dříve nabízel úplatek i jemu. "Pan Adams projevil zájem, abych mu pomohl zajistit zakázky pro firmu Tatra a nabídl mi nejprve finanční prospěch v nekonkrétním vyjádření," uvedl ve výpovědi Smrž.

Později ho prý chtěl Adams najmout jako lobbistu, nabídl 20 milionů korun a chtěl, aby mu zajistil schůzku s premiérem. "Já sám jsem schůzku s Topolánkem nenabízel, on ji po mně požadoval," uvedl Smrž, podle jehož výpovědi je bývalý šéf Tatry "lhář a tunelář" a silně mu ublížil. Podle Adamsova obhájce ale Smržova výpověď s údajným úplatkem na veletrhu IDET nesouvisí.

Smrž je společně s Bartákem obviněný v souvisejícím případu. Podle obžaloby požadovali od představitelů Tatry úplatky za vyřešení problémů, které firma měla při dodávce pro českou armádu. Barták chtěl údajně pět milionů dolarů, což je přes 80 milionů korun. Smrž, který ale nebyl schopen své sliby splnit, podle vyšetřování požadoval nejprve 100 milionů korun, později slevil na 20 milionů. Tento případ bude řešit Městský soud v Praze, kam byl přeložen z Ostravy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…