V pondělí podezřele lítala čísla nakažených kovidem. Jen pozdní aktualizace, vysvětluje profesor Dušek

23.11.2020 20:54

Ústav zdravotnických informací a statistiky v pondělí čelil podezření, že manipuluje s daty koronavirové nákazy v Česku. Během dne totiž byla na jejich stránkách zveřejněna jiná čísla ve statistice podílu pozitivních případů z minulého týdne, než která se objevila v systému PES. Podle šéfa ÚZIS Ladislava Duška ale šlo jen o pozdní zveřejnění aktualizace, která již byla zahrnuta do systému PES.

V pondělí podezřele lítala čísla nakažených kovidem. Jen pozdní aktualizace, vysvětluje profesor Dušek
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, Ladislav Dušek
reklama

Dušek podle serveru IDNES.cz rozdíl v číslech vysvětloval tím, že se do celkového počtu testů za minulý týden přidaly i antigenní testy, které tam původně nebyly. Ty pak změnily i procenta nakažených z celkového počtu testů. Zatímco Ministerstvo zdravotnictví aktualizaci zveřejnilo až odpoledne, v systému PES se nová data propsala již ráno.

„Kvůli startu antigenních testů na covid-19, po kterých probíhá opakované konfirmační otestování klasickými PCR testy, se začaly naše statistiky odlišovat od toho, co se reportuje podle metodiky ECDC do zahraničí. Proto jsme datovou sadu doplnili o PCR testy, které se provádějí jako potvrzení antigenních testů,“ vysvětloval Dušek. 

„Antigenní testy ve statistikách zatím zahrnuty nejsou, ale očekává se, že ECDC vydá metodiku, podle které se budou také započítávat,“ upřesnil Dušek s tím, že jde o prokázané negativní výsledky pacientů, které ve statistikách musejí být uvedeny.

Lidé na sociálních sítích kvůli nesrovnalostem podezírali ÚZIS z toho, že účelně manipuluje s daty. Na webu Ministerstva zdravotnictví totiž podíl pozitivních testů před aktualizací ukazoval 26 procent, zatímco systém PES, který z dat ÚZIS také vychází, ukazoval 23procentní podíl pozitivních testů.

„Po raním zaváhání a nedomyšlenosti u nás došlo k tomu, že nebyla aktualizována veřejná datová sada. Proto ještě okolo 15. hodiny nebyla změna zaznamenána v otevřených datech. Kolegové to napravili a už to ukazuje správná data i tam,“ dodal k situaci Dušek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Pavel udeřil na Sputnik. Má jasno. Jenže pak přišli jiní a ukázali realitu v EU. Nehezké

19:35 Generál Pavel udeřil na Sputnik. Má jasno. Jenže pak přišli jiní a ukázali realitu v EU. Nehezké

Vakcína, ropa či investice jsou komodity, které jsou používány jako nástroje vlivu a moci. Kdo říká,…