V sobotu začne historicky první setkání prezidentů Číny a Tchaj-wanu. Řešit se bude normalizace vztahů

05.11.2015 7:07

Nadcházející setkání čínského prezidenta s jeho protějškem z Tchaj-wanu bude zejména o normalizaci vztahů a nesouvisí se snahou získat voliče před blížícími se volbami, které se na ostrově konají v lednu. Prohlásil to dnes tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou. Sobotní rozhovory budou vůbec první schůzkou vůdců obou zemí od roku 1949, kdy Čínu a Tchaj-wan politicky rozdělila čínská občanská válka, poznamenala agentura Reuters.

V sobotu začne historicky první setkání prezidentů Číny a Tchaj-wanu. Řešit se bude normalizace vztahů
Foto: Radim Panenka
Popisek: Výhled na Šanghaj z věže Perla Orientu

Jak tchajwanský prezident dodal, jednání budou transparentní. Setkání se Si Ťin-pchingem by prý mohlo přispět ke zmírnění nepřátelství, které mezi Pekingem a Tchaj-pejí panuje. Prezident Ma doufá, že podobná setkání budou moci uskutečnit i příští tchajwanští vůdci. „Vysvětlíme panu Si současnou situaci, řekneme mu o statusu Tchaj-wanu, aby mu mohli lépe porozumět a brát ho v úvahu při formování čínsko-tchajwanské politiky,“ prohlásil Ma Jing-ťiou.

Se svým čínským protějškem chce řešit i obtíže, se kterými se ostrov setkává, když se chce účastnit různých mnohostranných aktivit. Pokusí se prý dosáhnout toho, aby Tchaj-wan dostal více „mezinárodního prostoru“. Čína tvrdí, že jen ona má právo zastupovat Tchaj-wan na mezinárodní úrovni. Pro členství v některých organizacích, například ve Světové obchodní organizaci (WTO), ale učinila výjimku v případě, že je ostrov označen jako „čínská Tchaj-pej“.

Jde o první setkání od roku 1949

Prezidenti Číny a Tchaj-wanu se nesetkali od roku 1949, kdy Čankajškův Kuomintang prohrál s Mao Ce-tungovými komunisty občanskou válku v Číně a jeho přívrženci si vytvořili novou základnu na ostrově Tchaj-wan 160 kilometrů od pevninské Číny.

Od té doby měly Tchaj-wan a Čína své vlády. Na Tchaj-wanu se vytvořila demokratická společnost, zatímco v Číně pokračuje vláda jedné strany. Peking však pokládá Tchaj-wan za jednu z čínských provincií a hrozí Tchaj-peji vojenským zásahem, pokud by ostrov vyhlásil nezávislost.

Po letech nepřátelství se Čína a Tchaj-wan začaly sbližovat v roce 2008 po nástupu tchajwanského prezidenta Ma Jing-ťioua k moci. Od té doby bylo podepsáno 23 dohod, které se týkají obchodu, investic, turistického ruchu či dopravy mezi oběma územími.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista našel ideální kandidátku na českou prezidentku. Jmenuje se Zuzana

17:22 Publicista našel ideální kandidátku na českou prezidentku. Jmenuje se Zuzana

Publicista Zdeněk Holásek ve svém posledním komentáři na serveru Neviditelnýpes.cz přemítal o budouc…